Kadife Nasıl Yıkanır?

Kadife’yi nasıl yıkayacağınızı öğrenirken akılda tutulması gereken birkaç şey vardır. Kadife hissetmek ve bakmak için güzel olsa da, lekeler söz konusu olduğunda biraz acı verici olabilir. Bu, kadife giysiniz üzerinde bir leke görür görmez götürmeniz gerektiği anlamına gelmez. Bir lekenin kadifenizi tamamen mahvetmediğinden emin olmak için, bu talimatları dikkatle izleyin.

1. Adım – Kadife Çeşitleri

Kadifenin bir çok çeşidi vardır bu nedenle, sahip olabileceğiniz birkaç kadife çeşidinin bulunduğunu unutmayın. Bu, yıkamanın şeklini değiştirebilir. Ezilmiş kadife çok ıslak olursa yumuşak ve hoş görünmesini kaybedebilir. Ayrıca kauçuktan desteklenen kadife perdeler var. Bu kadife türü çok iyi ısı almaz. Kadife perdeleri yıkamadan önce sahip olduğunuz kadife türünü bulmak en iyisidir.

2. Adım – Leke Çıkarma

Lekeye mümkün olan en kısa sürede ulaşın. Her zaman olduğu gibi lekeye ulaşamayabilir, ancak daha iyi, daha kısa sürede olması gerektiğini aklınızda tutun. Bir kase sıcak su alın veya musluğun yakınında olun. Yumuşak bir bez alın ve nemlendirin. Islak olmasını ve damlamasını istemezsin. Lekeyi bir bezle aşağı ve yukarı hareketle hafifçe ovun. Çok sert ovarsanız narin kumaşa zarar verebilir. Bu lekeyi iki ila üç kez üst üste silmek isteyebilirsiniz. Lekeyi ovdukatan sonra bir kağıt havlu alın ve hafifçe kadife üzerindeki suyu silin.

3. Adım – Kurutma

Kadife tamamen kuru olana kadar kumaşın üzerine kağıt havluyla dokundurmaya devam etmelisiniz. Lekeyi hala görüyorsanız, bir numaralı basamağı tekrarlamanız gerekir. Bu sefer iki ya da üç vuruşla uğraşmayın. Artık bunu göremeyene kadar bu lekeyi yukarı ve aşağı hareketle ovmanız gerekir. Bazı lekeler çok inatçıdır ve elle çıkartılamazlar. Durum buysa, kadife giysiniz için bir kuru temizleme süpürgesi almak zorunda kalabilirsiniz.

4. Adım – Kuru Temizleme

Kadife, bir lekeyi çıkarmak için en zor kumaş tiplerinden biridir. Elinizle yapamıyorsanız, bir kuru temizleyiciye gitmelisiniz. Lekeyi tamamen çıkarmak için tüm özel araçlara ve bilgiye sahiptirler. Unutulmamalıdır ki kendiniz temizleyemiyorsanız, kadife işin uzmanına götürülmelidir. Unutmayın ki hiçbir zaman çamaşır makinesinde kadife yıkamamalısınız. Bu hassas kumaşı tamamen mahveder ve giysinizin şeklini yok eder.

Kaynak : http://www.doityourself.com/stry/how-to-wash-velvet

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.