Keçe Nasıl Yıkanır?

Keçe, günlük kullanım ve dekorasyon için harika bir kumaştır. Çok yönlü olduğu için lekelenmiş veya kirlenmiş keçe yıkamanız gerektiğinde, seçenekleriniz azdır. İşte, keçenin yıkanması için iki temel yöntemin artıları ve eksileri.

Not : Keçeyi temizlemek için hangi tekniği kullanırsanız kullanın, kullanılan suyun soğuk olduğundan emin olun. Keçe sıcak suda küçülmeye oldukça duyarlıdır.

Makine Yıkama

Kumaşın çok hassas olmasına rağmen kirlenmiş bir keçeyi yıkamak mümkündür. Esas nokta yapmamanız gerekenlerdir.

Çamaşır makinesini soğuk su ile başlatın, yumuşak bir döngüye ayarlayın. Sadece izleyerek yeterli miktarı  suyun alındığını düşündüğünüzde fazla doldurulmasına izin vermeyin makinenin su alışını durdurun. Keçenin çok büyük bir miktarda  suyla yıkanması, şeklini ve dokusunu bozacaktır. Aynı zamanda, hipo alerjik çeşitleri olan keçelerden (bazı markalarda olduğu için) biri olduğu sürece kumaş yumuşatma temizleyicisi de ekleyebilirsiniz. Bütün bunları yıkama işlemi başlamadan önce yapın.

Makineyi bir çevrim boyunca çalıştırın, keçeyi çıkarın ve temiz bir yüzey üzerinde hava alacak şekilde kurumasına izin verin. Kurutucuya atarak acele etmeye çalışmayın. Isı, kumaşınızı deforme eder, büzülür ve tiftiklenmesine neden olur.

El yıkama

El yıkama yöntemi, tüm süreci kontrol altında tuttuğunuzdan keçeyi temizlemenin daha güvenli bir yoludur. Az bir soğuk su banyosu başlayın ve çok az deterjan ekleyin. Hem leke kaldırma amaçlı hem de hoş kokusu için bir fincan limon suyu eklemeyi düşünün. Keçeyi suya batırın ve emmeye bırakın.

Birkaç dakika ıslattıktan sonra parmağınızı kullanarak kumaşa masaj yapın. Kumaşı birkaç dakika yoğurmayı bitirince hafifçe sıkıştırın ve temiz bir havlu üzerine koyun.

Fırçalama

Leke özellikle koyu veya derinse, keçeyi yukarıda belirtildiği gibi ıslattıktan sonra yumuşak bir fırça ile fırçalamalısınız. Yine önemli lekeler varsa, ıslatma çözeltisine biraz limon suyu eklemeniz iyi bir fikirdir. Fırçayı kullanırken son derece nazik davrandığınızdan emin olun. Eğer çok sık fırçalarsanız, keçeyi bozabilirsiniz.

Keçe çok hassas bir malzemedir ve bu nedenle sürekli ve aşırı şekilde yıkanmamalıdır. Yapılması gereken en iyi şey onu kuru temizlemektir, ancak bu seçenek kullanılamadığında, diğer seçenekler temkinli şekilde uygulanmalıdır.

Kaynak : http://www.doityourself.com/stry/how-to-wash-felt

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.