Koltuk ve Kanepe Nasıl Temizlenir?

Hepimiz kanepede oturmayı ya da uzanmayı olmayı çok seviyoruz, ancak kirli bir kanepede oturmak hiç eğlenceli değildir. Zamanla, ellerinizden ve ayaklarınızdan dökülen deri parçaları, gıda lekeleri, evcil hayvan tüyü, kir ve yağ gibi bir çok madde kanepeniz de zamanla birikir ve pis görünmesini sağlar. Ancak telaşlanmayın. Evinizde bulunan koltuk ve kanepelerinizin nasıl doğru şekilde temizleneceğine dair ipuçlarını aşağıda bulabilirsiniz.

1. Elektrik süpürgesi kullanın. Kanepe yüzeyindeki kir ve pislikleri temizlemek için ilk yapmanız gereken elektrik süpürgesi kullanarak koltuğunuz ya da kanepeniz üzerindeki tüm maddeleri temizlemek. Bununla birlikte bazı kanepelerde fırça tutkalı da kullanabilirsiniz. Fırça tutkalı ile kanepe üzerindeki hayvan tüyleri ya da saç gibi maddeleri yapışkan sayesinde doğrudan çıkartırsınız. Evcil hayvan tüyü, yiyecek kırıntıları ve diğer kir biriken bütün alanları iyice temizleyin. Bir çok elektrikli süpürgede koltuk aralarını temizlemek için kullanabileceğiniz alet ve aparatlar mevcuttur. 

2. Ahşap veya metal alanları temizleyin. Kanepenin ayaklarını ve diğer kumaş dışı parçalarınısıcak su ve sıvı bulaşık sabunu ile silin.

3. Karşılaştığınız kumaş türünü belirleyin. Kanepe veya koltuğunuzun etiketini bulun ve döşeme temizleme talimatlarını okuyun. Etiketlerde bulunan kodlar şunlardır:

  • WS: Buharlı vakum veya kuru temizleme deterjanı ile yumuşak bir deterjan kullanın.
  • S: Sadece kuru temizleyici bir deterjanı kullanın.
  • X: Sadece bir vakum kullanın. Su kullanmayın.
  • W: Temizlemek için su kullanabilirsiniz.

Eğer koltuk ya da kanepeniz üzerindeki etiketlerde herhangi bir kod yazmıyorsa doğrudan koltuklarınız ile gelen kullanım ve bakım talimatlarının bulunduğu kitapçığı okuyun. Kitapçığınız yoksa doğrudan üreticisine ait müşteri hizmetlerinden bilgi alın.

4. Lekeleri çıkarın. Bir kanepenin nasıl temizleneceğini bilmek, lekelerin nasıl giderileceğini bilmek demektir. Ticari bir temizleyiciyi kullanabilirsiniz veya kendi temizleyicilerinizi mutfakta bulunan doğal malzemelerden yapabilirsiniz. Ev yapımı temizleyiciler daha ucuz ve sizin ve çevreniz için daha faydalıdır. Kumaş türüne göre bir kanepeyi temizleme yöntemi aşağıda açıklanmıştır:

  • Kumaş döşeme için, 1/4 bardak sirke, 3/4 bardak ılık su ve 1 çorba kaşığı bulaşık sabunu veya Castile sabununu karıştırın. Bir sprey şişesi koyun. Kirli alanı fısfıslayın. Leke çıkana kadar yumuşak bir bezle ovun. Sabunu çıkarmak için temiz su ile nemlendirilmiş ikinci bir bez kullanın. Havluyla kurulayın.
  • Deri döşeme için, 1/2 fincan zeytinyağı ile 1/4 bardak sirke karıştırıp bir sprey şişesine koyun. Temizleyiciyi kanepenin yüzeyine püskürtün ve yumuşak bir bezle ovalayın. Son olarak nemli bez ile silin ve havlu ile kurulayın.
  • Sentetik döşeme için, 1/2 bardak sirke, 1 fincan ılık su ve 1/2 çorba kaşığı sıvı bulaşık sabununu bir sprey şişesinde karıştırın. Kirli alana sıkın ve leke giderene kadar yumuşak bir bezle ovun. Nemli bir bez ile temizleyin ve havlu ile kurutun.

5. Kanepeyi kuru tutun. Kanepe yüzeyinde kalan fazla suyu emmek için havlu kullanın. Kanepenin hava ile kurumasına izin verin. Nemli ise, hızlı kurutmak için koltuğa bakan bir ısıtıcı fanı kullanmak isteyebilirsiniz. Su minder ve kumaşın küflenmesine neden olabilir. Bu nedenle su alan yüzeyleri iyice kuruttuğunuzdan emin olun.

Kaynak : http://www.diynetwork.com/how-to/maintenance-and-repair/cleaning/how-to-clean-a-couch

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.