Kristal Avize Nasıl Temizlenir?

Tozlanmış veya kirlenmiş bir kristal avize, olması gerektiği ışıltıyı ve parlaklığı vermez. Her kristal tanesinin özenli bakımı yapılmalıdır. Bu yüzden avizeyi iyice temizlemek için bu adımları uygulayın.

Fısfıs ile temizleme (Kristalleri Sökmeden)

Bu temizleme yöntemini düzenli olarak uygulamanız durumunda altı aya kadar avizeniz için büyk bir temizlik yapmanız gerekmez. Kristalleri avizeden çıkarmanız gerekmez. İlk önce avizenizin elektriğini kapatın ve ampullerin soketlerine sıkıca girmesini sağlayın, böylece su içlerine girmeyecektir. Daha fazla koruma için, ampulleri küçük buzdolabı torbaları kullanarak kaplayın ve ağızlarını plastik bant ile bağlayın, böylece ampullere ve elektrik girişlerine zarar verme ihtimaliniz ortadan kalkar.

Su damlalarını emmesi için avize altındaki yere bir havlu koyun. Temizleme spreyi olarak kullanmak için, marketlerden satın alınan bir kristal avize temizleme solüsyonu kullanabilir veya kendi temizleyicinizi yapabilirsiniz. Bir miktar amonyak  ile üç katı kadar kireç içermeyen su karıştırılır. Marketlerde satılan içme suyundan kullanırsanız musluk suyunda olduğu gibi kristaller üzerinde su izleri oluşmaz. Buna alternatif olarak, bazı cam avize üreticileri, sıcak sabunlu suyun etkili bir temizleyici olduğuna inanmaktadır; diğerleri ise üç ölçek damıtılmış suya bir ölçek izopropil alkolden oluşan bir karışım önermektedir.

Çözeltiyi avizenin tüm yüzeylerini kaplayacak şekilde iyice püskürtün, ancak elektrikli veya telli parçaların ıslanmasını engelleyin. Avize sabit durmalıdır. Kirli suyun kristaller üzerine dökülmesine izin vermeyin. Daha sonra kalan sabun ve kiri temizlemek için kristallere damıtılmış su püskürtün. Kristallerin kurumasını sağlamak için bir beyaz pamuklu eldivenler kullanabilirsiniz. Kristaller kuruduktan sonra, poşetleri ampullerden çıkarın. Ampul yuvalarını silmek için temizleme çözeltisi ile nemlendirilmiş yumuşak bir mikrofiber bez kullanın.

Kristalleri tek tek temizleme

Avizede inatçı kir ve pislikler oluşmuş ise, elle yıkamak için kristalleri avizeden tek tek çıkartmanız gerekebilir. Yıkarken kristalleri korumak için yumuşak bir havluyla kaplı bir lavabo veya leğen hazırlayın. Lavaboyu ılık su ve bulaşık yıkama sıvısının bir solüsyonuyla doldurun. Aynı şekilde ikinci bir leğen hazırlayınve amonyakla karıştırılmış sıcak suyla doldurun. Bu, kristallerin durulanması için kullanılacaktır.

Kristallerin avizede nerede konumlandıklarını not ederek, aynı anda birkaç kristali dikkatle kaldırın. Hatırlanması için biraz yardıma ihtiyacınız varsa, referans olarak sağlam avizeni bir fotoğrafını çekin. Kristalleri sabunlu su olan leğene yerleştirin ve hafifçe yıkayın, sonra ikinci leğende durulayın. Her kristali kuru, temiz, yumuşak bir bezle silin. Başka bir bez alın, sabunlu su ile nemlendirip avize çerçevesini ve kollarını silin.

Bir bez veya eldiven kullanarak parmak izi bırakmayacak şekilde temiz kristalleri avize üzerine yerine geri yerleştirin. Avizenin tümü temizlenene kadar bu işlemleri tekrarlayın.

Kaynak : http://www.doityourself.com/stry/how-to-clean-crystal-chandelier

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.