Kumaş Panjur Nasıl Temizlenir?

Temiz tutmak için ne kadar uğraşırsanız uğraşın, kumaş perdelerinizin ara sıra kirlenmesi son derece normaldir. Kazara bir lekelenme ya da sadece kir ve toz birikiminin yavaş olmasına bağlı olarak, kumaş perdelerinizi temizlemeniz gerekebilir. Ancak bu son derece zorlu ve yorucu bir iş olabilir.Sonuçta, kumaş perdelerinizi çamaşır makinesinde yıkamak mümkün değildir.

Kumaş perdeleri nasıl temizlemeliyiz? Neyse ki, cevap basit ve hiçbir özel ekipman gerektirmemektedir. Kumaş panjurlarınızı temizlemenize yardımcı olacak talimatlara ihtiyacınız varsa, aşağıda yazılanları okuyabilirsiniz.

Kumaş Panjur Temizlemek İçin Neler Gerekli?

  • Elektrikli süpürge ve Vakum Aparatı
  • Mikrofiber bez
  • Sünger
  • Su
  • Sabun
  • Havlu

Adım 1 – Hafif Kirleri Çıkarın ve Temizleme Solüsyonunu Hazırlayın

Kumaş panjurlarınızı yıkamaya başlamadan önce, üzerinde bulunan kirleri daha derinlere itmekten ve sorunu daha da kötüleştirmekten kaçınmak için üzerinde bulunan hafif toz ve kirleri iyice temizlememiz gerekir. Bunu yapmanın en kolay yolu elektrikli süpürge fırçası aparatıdır. Buna alternatif olarak, elinizde elektrikli süpürge fırçası bulunmuyorsa, bir mikrofiber bez de işinize yarayacaktır. Hangi yöntemi kullanırsanız kullanın, kumaş perdelerinizi iyice silmeye özen gösterin.

Daha sonra süngeri hazırladığınız sabunlu suya batırın. Çok fazla sabun kullanmayın; Kumaş panjurlarınıza zarar vermemek için çok zayıf seyreltilmiş bir karışım kullanmak gerekir.

Adım 2 – Panjurları Silin

Artık malzemelerinizi hazırladınız ve kumaş perdelerinizdeki kir ve tozu temizledikten sonra silmeyi ve süpürmeyi bitirebilirsiniz. Süngerinizi sabunlu sudan çıkarın ve lekeli kirli bölgeleri hafifçe silin. Islanan panjurunuzun fazla su çekmemesi ve nemlenmemesi için havlu ile fazla suyu temizleyin. Leke çıkıncaya kadar bunu tekrarlayın. Bu işlem tamamlandıktan sonra kumaşınızın havada kurumasını bekleyin – nemin çoğunu havluyla birlikte aldığınız için kuruması çok uzun sürmeyecektir.

Sabunlu suyun kumaş panjurlarınıza zarar verebileceğini düşünüyorsanız , lekenin üzerine uygulamadan önce geçmeden önce süngerinizi göze çarpmayan bir alanda test edin.

Kumaş perdelerinizin kumaş bölümünü çıkarmak mümkün olabilir, ancak bunları ayrı ayrı temizlemek kötü bir fikirdir. Kumaşınıza ne kadar az su ve sabun değdirirseniz sonuç o kadar iyi olur.

Adım 3 – Bakım

Kumaş panjurlarınızı temizledikten sonra uzun süre temiz kalmasını istiyorsanız ekstra çaba sarfetmelisiniz. Toz birikmesini ya da lekelenmeyi engellemek için elektrikli süpürge veya mikrofiber bir bezle düzenli olarak üzerinden geçmek iyi bir fikirdir. Kumaş panjurlarınızı korumak için düzenli ancak kısa süreli temizlik yaparak en az çabayı göstermek daha akıllıca bir seçenektir ve uzun vadede zamandan ve emekten tasarruf etmenizi sağlar.

Ek olarak, kumaş panjurunuz üzerinde yeni bir leke oluşursa beklemeden müdahale edin; kurumasını beklemeyin.

Kaynak : https://www.doityourself.com/stry/how-to-clean-fabric-blinds

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.