Laminat Tezgah Nasıl Temizlenir?

Laminat, mutfak ve banyo tezgahı için ekonomik ve dayanıklı bir seçenektir. Plastik, kağıt ve tahta karışımından üretilir. Genellikle Formica, laminat için genel bir kelime haline gelmiştir ticari markalı bir terim olarak karşımıza çıkar. Her ne diyorsanız diyin, laminat tezgahı nasıl temizleyeceğinizi bilmek güzel görünmesini sağlamanın anahtarıdır.

Laminat tezgahları temiz tutmanın en iyi yolu döküntüleri derhal silip temizlemektir. Ne kadar uzun beklerse , leke tutma ihtimali o kadar yüksektir.

Günlük temizlik yapmak için yumuşak bir bezle hafif bir sıvı deterjan veya tezgah üstündeki ticari temizleyicileri kullanabilirsiniz. Eklem yerleri veya metal kenarlığı temizlemek için yumuşak bir diş fırçası kullanın. Temiz su ile durulayın ve bir bez havluyla kurulayın. Çok fazla su, özellikle laminatın eklem yerleri ve yakınında kullanmayın, çünkü delinebilir ve laminatın şişmesine ve çatlamasına neden olabilir. Laminatın rengini değiştirebileceğinden dolayı çamaşır suyu, küvet ve fayans temizleyicisi gibi asitli bir temizleyicileri kullanmayın. Yağlı birikimi temizlemek için ticari bir mutfak temizleyicisi kullanın veya sirke ile suyu  % 50 %50 oranında karıştırarak kendi temizlik solüsyonunuzu yapın.

Kahve veya çayda lekelerini gidermek için, bir kabartma tozu ve hafif temizlik malzemesini karıştırın ve kirli noktaya uygulayın. Macunu beş dakika beklettikten sonra yumuşak bir bezle temizleyin ve durulayın. Bir naylon fırçası kullanabilirsiniz, ancak çok sert fırçalamayın. Laminat yüzeyini çizebilirsiniz. Kabartma tozu biraz aşındırıcıdır ve ince çizikler bırakabilir, bu yüzden sert şekilde fırçalamayın. Çelik telli fırçaları asla kullanmayın. Bir laminat tezgah çizildiğinde daha gözenekli hale gelir ve çok daha kolay lekelenir. Oldukça zorlu lekeler için kabartma tozu ile hazırladığınız macunu bir gece boyunca leke üzerinde bırakın ve sabah olunca silin. Lekeleri çıkarmak için bir başka seçenek ise, çamaşır suyu ile ıslatılmış pamuklu bir bez ile lekenin ovulmasıdır. Ancak çamaşır suyunu çok az miktarda ve sadece leke üzerinde kullanın. Ardından laminat tezgahı durulayın ve kurutun.

Formica tezgahı temizleme hakkında bir başka ipucu: Mürekkep gibi lekeler için tırnak cilası sökücü kullanın. Pamuklu bir beze veya yumuşak bir bez üzerine biraz tırnak cilası sökücü koyun ve lekeye sürtün. Tırnak cilası sökücüyü kullanacağınız bez ya da pamuğun renksiz yani beyaz olmasına dikkat edin çünkü cila çıkarıcı renkli bezlerin rengini tezgaha geçirebilir.

Ev temizlik ürünleri satan mağazalarından tezgah kaplamaları satın alabilir ve bu lamine malzemeyi laminat tezgah üzerine sererek gelecekteki lekelere karşı önlem alabilirsiniz.

Formica tezgahlarının nasıl temizleneceğini bilmek onları güzel görünmelerini sağlayacak ve onlara daha uzun süre kullanmanıza yardımcı olacaktır.

Kaynak : http://www.diynetwork.com/how-to/maintenance-and-repair/cleaning/how-to-clean-laminate-countertops

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.