Makyaj Lekesi Nasıl Temizlenir?

Kozmetik ürünlerinin yapmış olduğu lekeleri giyim, mobilya ve halıdan çıkarmak zor olabilir. Tırnaklarını cilalamış olan herkes, er ya da geç, tırnak cilasının halının üzerine dökülüp kirletileceğini bilir. Makyaj lekelerini gidermek için en etkili yöntemleri bilmek size çok zaman, para ve kolaylık sağlar.

İki çeşit makyaj lekesi vardır: Yağlı ve yağlı olmayandır. Yağlı olmayan makyajlar göz farı ya da fondöten gibi diğer güçlendirilmiş makyaj ürünleridir. Yağlı tipler ruj, krem, maskara ve diğer sıvı makyaj malzemeleridir. Her makyaj lekesi belirli bir çıkarma yöntemini gerektirir. Makyaj lekesinin yağlı veya yağlı olmayan lekelerden hangisinin olduğunu belirleyin ve buna göre hareket edin.

Kozmetik malzemesi lekelerini gidermek için birçok farklı yol vardır. Lekeyi mümkün olduğunca hızlı bir şekilde çıkarmaya çalışarak kumaşlarda kalıcı izler bırakmasını önlemek en iyisidir. Taze lekeler daha kolay çıkar. Kozmetik lekeleri ile ilgili iyi bir şey, makyajın genellikle iş yerinde veya akşam dışarı çıkmadan önce evde uygulanmasıdır; bu nedenle leke oluştuğunda temizlemek için fırsatınız olacaktır.

Aşağıdaki işlemlerin birçoğu halı ve mobilya ile kıyafet üzerinde iyi çalışsa da, her zaman bakım etiketi talimatlarını ve yıkanma bilgisini dikkatli bir şekilde takip etmelisiniz. Bunu yapmak, makyaj malzemelerinin lekelenmesinden sonra favori bluz, kanepe veya halılarınızı kurtarabilir.

Ruj lekesi nasıl çıkar?

Ruj petrol bazlı bir makyaj malzemesi olduğundan, gömlek veya bluzdan çıkarmaya başlamadan önce ön yıkama gibi leke giderici ile muamele edilmelidir. Ruju asla ovalamayın, çünkü ruj sadece kumaşın içine doğru ilerler. Lekeyi temiz beyaz bir bezle silin ve lekelenmiş malzemeyi ılık suyla durulayın. (Herhangi bir kumaş boyasının lekeyi kötüleştirmesini önlemek için beyaz bir bez kullanmak gerekir.) Eğer leke kalıcıysa, lekeye iyi bir sıvı halde deterjan uygulayıp tekrar maddeyi ovmayınız. 

Ek olarak, alkol kullanmak genellikle ruj lekelerini giderir. Beyaz bir bez kullanarak lekeyi az miktarda izopropil alkol ile yıkayın, sonra evde az miktarda deterjan katın ve giysiyi etiket bakım talimatlarına göre yıkayın.

Evdeki amonyak ve amonyak bazlı temizleyiciler, ruj lekesini çıkartmak için iyi bir kaynaktır. Ruj lekesini mümkün olduğunca fazla kaldırmak için lekeyi biraz su ile ıslatın. Ardından, amonyak ile ıslatılmış pamuk ya da beyaz bir bez ile işleme tabi tutun ve bakım etiketi talimatlarına göre yıkamadan önce durulayın.

NOT : İpek veya yün üzerine amonyak kullanmayın!

Bazı kozmetik uzmanları, bir ruj lekesi giderici olarak saç spreyi kullanılmasını önerir. Lekeye biraz saç spreyi püskürtün, birkaç dakika durmasını bekleyin ve beyaz pamuklu bir kumaş ya da mendil ile saç spreyini hafifçe silin. Etiket bakım talimatlarına göre durulayın ve yıkayın.

Tırnak cilası (oje) lekesi nasıl çıkar?

Parmak tırnak cilasının çıkarılması da oldukça kolaydır. Lekenin üzerine sadece aseton esaslı cila sökücü kullanın. Boyanmış malzemeyi küçük bir kabın üzerine yerleştirin ve lastik bir bant ile sabitleyebilirsiniz. Paslanmaz çelik bir kaşık kullanarak lekenin üzerine az miktarda tırnak cilası sökücüyü hafifçe damlatın ve tortuyu parmağınızla çalışırken kaseye bırakın. Sonra etiketi bakım talimatlarına göre giysiyi yıkayın.

Maskara lekesi nasıl çıkar?

Maskara lekeleri genellikle profesyonel kuru temizleme veya en azından kuru temizleme çözümleri gerektirir. Maskara yağ bazlı olduğundan, bir yağ solventi en iyi şekilde kullanılmalıdır. Bu kuru temizleme çözücüsündeki enzimler lekeyi kumaşa tutturan madde olan protein tutkalını parçalamaktadır. Bir yağ çözücüsü de lekeye saldırır. Uygulandıktan sonra kurumasını bekleyin, kalıntıları temizleyin ve bakım etiketi talimatlarına göre yıkayın.

Sıvı makyaj malzemesi lekesi nasıl çıkar?

Sıvı makyaj malzemesi lekelerini çıkarma oldukça zor olabilir. Giysi üzerindeki sıvı makyaj malzemesini oluşturduğu lekeyi ortadan kaldırmak için en basit püf noktalarından biri, sabun azlığının olduğu 2. Dünya Savaşı’na kadar uzanmaktadır.

Savaş bilgeliği, lekelenmiş giysiyi açık havada bırakıp, lekeyi çimlere bakacak şekilde bir gece bıraktığınızda lekenin ertesi sabah kaybolduğunu görürsünüz.

Ancak siz bunun yerine sabunu bir uzaklaştırma maddesi olarak kullanmayı da deneyebilirsiniz. Sıvı makyaj yağ bazlı olduğundan, lekeyi sabunlamak en iyi sonucu verir. Fazla sabunları fırçalayın ya da ovalayın ve lekeyi çıkarmak için bir kuru temizleme sıvısı kullanın. (Bu seçeneklerin asetatlarla birlikte kullanılmamasına dikkat edin.) Gerekirse leke gidene kadar tekrarlayın.

Yağlı diğer kozmetik lekelerle, örneğin maskara lekelerini de deneyebilirsiniz.

Saç boyası lekesi nasıl çıkar?

Uyarı: saç boyası kumaştan çıkarılan en zor lekelerden biridir. Ne yaparsanız yapın, saç boyası lekesini çıkartamayabilirsiniz.

Hafif saç boyası lekelerini çıkarmak için izopropil alkol kullanabilirsiniz. Bazı kumaşlar için terebentin, tiner ya da mineral alkollü içkiler kullanabilirsiniz. Bakım etiketi talimatlarına göre iyice yıkayın ve yıkayın veya kuru temizleyin.  Yıkamaya başlamadan önce durulamayı unutmayın.

İpucu: Her zaman bir Test yapın

Tıpkı makyaj yaparken aynaya bakmak gibi, makyaj lekelerini de kaldırmak aynı dikkat ve sağduyu gerektirir. Örneğin, bir gömlek üzerinde bulunan makyaj lekelerini temizlerseniz, temizlik solüsyonunuzun az bir miktarını görünür olmayan bir alanda deneyin. Halıya dökülen kozmetik ürünler için, genellikle mobilyalarla kaplı bir köşede veya bir alanda temizleyicinizle bir test yapın.

Bu şekilde, lekeleri çıkartırken kumaşın daha fazla hasar görmeyeceğinden emin olursunuz. Hedef, halı veya giysinin doğal boyalarını değil, kozmetik lekeyi çıkarmaktır.

Lekeyi çıkarmadan önce herhangi bir mobilya veya giysinin üzerindeki bakım etiketini okuduğunuzdan emin olun. Giysi ürünlerinin “yalnızca kuru temizleme” olduğunu veya leke çıkarma stratejinizi etkileyecek diğer özellikleri keşfedebilirsiniz.

Kaynak : http://www.doityourself.com/stry/makeup

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.