Mermer Tezgah Nasıl Temizlenir?

Mermer mutfaklarda ve banyolarda kullanılan ancak özellikle tezgahlar için sevilen bir malzemedir. Sevilmeyen ise bu zarif ve damarlı taşın temizleme ve bakım zorluklarıdır. Mermer gözeneklidir ve üzerlerine asitli bir madde dökerseniz mermer tezgahınız zarar görebilir. Asitli maddelere örnek olarak, süt, şarap, domates suyu ya da limon suyu gibi mutfakta sıkça kullandığınız maddeleri kast ederiz. Ufak bir sıçrama bile mermerleri yüzeyinde kalıcı, mat bir yara izi bırakabilir. 

Mermer tezgahların temizlenmesinde en önemli anahtar önlem almaktır. Leke oluştuğu anda müdahale ederseniz leke oluşumunu minimuma indirirsiniz. Mermer tezgahınıza uygun şekilde bakım yaparsanız, tezgahınızı yara izi olmayan güzel bir şekilde tutabilirsiniz. İşte mermer tezgahı temizlemek için size bazı öneriler.

Mermerde tezgah üzerinde temizlik yaparken sirke, windex veya çamaşır suyu kullanmayın. Bu asidik maddelerin tek bir kullanımı mermer tezgahın yüzeyinde emilip taşın rengini değiştirebilir. Mermer çizilebilir olduğundan, zımpara temizleyicisini veya zımpara pedleri de kullanmayın. Mermer tezgahı temizlemeden bilmeniz gereken en önemli nokta özel bir temizlik maddesine ihtiyacınızın olmamasıdır. Biraz sabun ve sıcak su tezgahı temiz tutmanız için yeterlidir. Tezgah yüzeyini sabunlu su ile hafifçe ovalayarak silin. Bu, kiri giderir, ancak herhangi bir aşındırma ya da lekeyi çıkarmanızı sağlamaz.

Mermer tezgahlar üzerinde ayda en az bir ya da iki  kez bakım spreyi kullanarak lekelerden ve aşındırmadan küçük bir koruma sağlayabilirsiniz. Hasar görmesini önlemek için tezgah üzerine dökülen lekeleri hemen silmek zorundasınız, ancak oluşmuş bir lekeyi dolgu macunu kullanarak ta temizleyebilirsiniz.

Mermer tezgahınıza bir şey döktüğünüzde ve leke oluştuğunda ne yapıyorsunuz? Birkaç damla amonyak ile karıştırılmış hidrojen peroksidi beyaz ve yumuşak bir bez yardımıyla leke üzerinde ovun. Birkaç damladan fazla amonyak kullanmayın çünkü amonyak zayıf bir asittir fazla kullanımı tezgahınıza zarar verebilir. Sadece lekeyi çözmek için yeterince kullanmanız yeterlidir.

Eğer bir boya lekesi ise, sıkıca lekeyi sıyırmak için donuk bir ustura kullanın. Bir lekeyi çıkaramıyorsanız, yüzey dolgu macunu ve lekeyi çıkarmak için bir profesyonel temizleyici kullanabilirsiniz. Eğer tezgahınız tüm rengini ve parlaklığını kaybetti ise profesyonel birinden yardım almanız mermer tezhanınızın parlak ve yeni gibi görünmesine yardımcı olur.

Aşındırmayı engellemek ve tedavi etmek için mermer cilası tozu kullanın. Tezgahın yüzeyini ıslatın, tozu serpin ve yumuşak, nemli bir bezle ovun veya düşük hızlı bir matkap yardımı ile bir tampon tablası kullanın.

Kaynak : http://www.diynetwork.com/how-to/maintenance-and-repair/cleaning/how-to-clean-marble-countertops

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.