Modern Banyo Aydınlatması Nasıl Olmalı?

Bir banyo inşa ederken, birçok modern banyo aydınlatma seçeneklerine sahip olursunuz. Bir banyodaki ışık kaynakları, banyodaki belli tasarım anlayışlarını tamamlayan ve aydınlatma türleri sağlayan her biri farklı aydınlatma seçeneklerini alabilir. Mevcut tüm seçenekleri bilmek ev sahiplerinin banyo iç tasarımı hakkında en iyi seçimleri yapmalarına yardımcı olmaktadır.

Modern Banyo Aydınlatmasının Ortak Üç Türü

Ev aydınlatma uzmanları genellikle modern banyolar için ortam, görev ve dekoratif aydınlatma olmak üzere 3 yaygın aydınlatma türüne değinmektedir. Ortam aydınlatması oda için sıcak bir atmosfer yaratır. Görev aydınlatması, lavabo veya duş gibi belirli alanlara odaklanır. Örneğin, duşa özel aydınlatma çoğunlukla geniş duş veya jakuzi ayarlarına sahip geniş banyolar için bir istenilen bir türdür. Dekoratif aydınlatma daha az işlevseldir ve çoğunlukla esas olarak güzel bir ortam oluşturmak için kullanılır.

Gömme veya Asma Tavan Aydınlatma

Tavan lambaları genellikle modern banyo tasarımlarını tamamlar. Gömme aydınlatma göze göze pek çarpmaz. Bir başka tür tavan aydınlatması da asılı aydınlatmadır. Bu ışıklar, banyo tavanına asılır. Her ne kadar daha sınırlı olsa da, bazı ev sahipleri özellikle banyoların stilini tamamlayıcı dekoratif zincirler ve diğer özellikler içerdikleri için tasarımda öncelik verdikleri aydınlatma türü olarak seçer.

Sıradan Işıklar, CFL (Enerji Tasarruflu Ampuller) ve LED’ler

Ampul seçiminde konut sahiplerinin de çeşitli tercihleri var. Birçoğu geleneksel akkor lambaları tercih eder. Diğer banyo armatürlerinde yeni CFL ışıkları da kullanılabilmektedir. Gaz buharı temelli CFL ışıkları, daha uzun ampul ömrü ve daha az enerji tüketimi sağlar; bu da yangın riskini azaltır. Düşük riskli, düşük enerjili diğer bir aydınlatma da LED aydınlatma. Bu tür elektrikli aydınlatma, modern banyolarda da çok popüler bir seçimdir.

Kaplamalı Aydınlatma

Bazı modern ev banyoları duvara monte edilmiş korumalı ışıklara sahiptir. Bu tasarım kurumsal ve ticari tuvaletlerden yola çıkılarak ortaya çıkmış bir fikre dayanır. Bu ışık kaynakları ışığı, granit, çelik veya başka materyalden yapılabilen bir kalkan arkasından yayarlar. Kalkanlar belirli şekillerde ve yönde ışık üretimi sağlar. Bu tür aydınlatma genellikle vurgu aydınlatması olarak düşünülür. Korumalı ışıkları kullanmak, dikkat çekici tasarım yönlerine ve odanın az çekici bölgelerine odaklanmamızı saplar.

Bir banyo yenilemesi veya yükseltmesi için modern aydınlatma seçeneklerini düşünürken yukarıda adı geçen seçeneklerin tümünü düşünün. Daha canlı, modern ve çekici bir mekan yapmak için banyoya yapılan değişiklikleri optimize etmek amacıyla renk şemasını ve odanın mevcut tasarımını tamamlayan ışıkları seçin.

Kaynak : http://www.doityourself.com/stry/modern-bathroom-lighting-options

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.