Modern Mutfak Aydınlatması Nasıl Olmalı?

Mutfağınızın kendine özel bir havasının olması ve son derece fonksiyonel kullanılabilecek şekilde aydınlatılması son derece önemlidir. Modern mutfak aydınlatması, aynı zamanda enerji tasarrufu, maliyet tasarrufu da yaratan enerji verimliliği için tasarlanmalıdır. Doğru mutfak aydınlatmasını seçtiğinizde tasarım, işlev ve kurulum kolaylığı bir araya gelecektir.

Mutfağın kullanım amaçlarınızı farkedin

Ana amacı yemek hazırlamak ve yemek pişirmek olan mutfağınızı bir yemek odası, bir ev ofisi ve çocuklarınızın ev ödevlerini yapacakları ya da oynayacakları bir yer olarak kullanabilirsiniz. Günümüzün modern mutfaklarında, geleneksel tek tavan ve tek aydınlatma türünden çok daha fazla aydınlatma seçeneği gerekmektedir.

Aydınlatma Tasarımı

Modern mutfaklardaki tasarım ve yerleştirme teknikleri, odanızın şekline, boyutuna ve hangi görevlerin yerine getirileceği yere bağlı olacaktır. Profesyonel aydınlatma şemaları, sebze doğrama ve yemek tarifi okuma gibi farklı işlevleri destekleyen farklı aydınlatma seviyeleri sağlamak için genel, özel ve kişisel aydınlatma seçeneklerini birleştirmektedir. Mutfağınızı inceleyip hangi ışıkların işlevsel olacağını ve hangilerinin dekoratif olacağını not edin. Aydınlatılmaya ihtiyaç duyduğunu düşündüğünüz her mutfak fonksiyonunu yazın. Bu fonksiyonlara birkaç örnek vermek gerekirse, tezgah üstü alanlarda çalışma, dolaplar ve çekmecelere bakma ve bir çalışma alanının etrafında güvenle hareket etmeyi içerir. Fonksiyonel aydınlatma armatürleri flüoresan, gömme aydınlatma, şerit, spot ve genel aydınlatmayı içerir. Diğer ışıklandırma türleri, dimmer(ışık azaltmaya yarayan cihaz) anahtar işlemleri ile düşük voltaj ve yoğunluk seviyesi kontrolünü içerir. Gömme aydınlatma, bu alanlarda yapılan işler için daha iyi aydınlatma sağlamak amacıyla lavabonun veya kalorifer gibi alanlar için popüler bir aydınlatma seçimidir.

Dekoratif Aydınlatma

Mutfağınızdaki alanlar da kullanılan ve asıl aydınlatmanın yanında dekoratif ve şık görünmesi amacıyla yapılan aydınlatma türüdür. Birden fazla ampul dekoratif armatürler, bir ada gibi alanları aydınlatırken mükemmel bir görüntü oluşturur. Mutfak aydınlatma armatürleri için seçenekler ferforje, kalay, saten nikel ve renkli cam gibi malzemeleri içerir.

Vurgu Işığı

Modern mutfaktaki bir diğer harika aydınlatma seçeneği, mutfak dolaplarının üstünde ve altında yer alan şerit aydınlatmadır. Vurgu ışıkları, odanın ortamını etkilerken aynı zamanda işlevsel bir şekilde de hareket edebilir. Bu alanlar minyatür ray ışıklarının yanı sıra düşük voltajlı aydınlatma şeritlerinin kullanılmasını gerektiri. Modern mutfak tasarımında popüler bir tercih olarak, solgunluk kabiliyeti ve üretilen ışığın kalitesi nedeniyle halojen ampuller de kullanılabilir.

Home-Ofis

Mutfak tasarımında yeni bir trend, ofis benzeri görevler için kullanılan alana odaklandığından, farklı aydınlatma gereksinimleri düşünmektir. Sıklıkla kendinizi bir dizüstü bilgisayarda çalışırken, faturaları ödemek amacıyla, bir çek defterini hazırlama, kuponları sıralamak veya mutfağınızda yemek tarifleri okumak gibi amaçlarla mutfakta çalışıyorken bulabilirsiniz. Bir bilgisayar ekranında parlama yaratmadan ev işi yapmak için mutfağınızdaki bir alanı aydınlatmak, dolap altı halojen aydınlatma veya masa lambaları gerektirir.

Pandantif Aydınlatma

Asma ışık fikstürleri olarak da adlandırılan asılı(pandantif) aydınlatma, hem görev hem de genel aydınlatma için tek bir kaynak sağlar. Bu asılı, gölgeli armatürler antik görünümlü lambalardan modern halojene kadar çeşitli seçenekler sunar. Askılı aydınlatma kullanımı, bir tasarımcının tavan içine veya tezgah üstlerine ya da dolapların altına yerleştirilen çoğu mutfak aydınlatma armatürü ile oluşturulan yatay çizgilere alternatif sağlamasına ihtiyaç duyar. Pandantif aydınlatma da mükemmel vurgu aydınlatması sağlar.

Kaynak : http://www.doityourself.com/stry/how-to-pick-out-great-kitchen-lighting

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.