Neopren Nasıl Yıkanır?

Neopren, suyla ilgili spor ekipmanları için yaygın olarak kullanılan özel bir kumaştır. Genellikle SCUBA dalışı, sörf ve su kayağı koruyucu kıyafetler ve ekipmanlar için kullanılır. Bu, neopren bazlı ürünlerin ter ve diğer kirli materyallerin saldırısına uğramakla kalmayıp aynı zamanda tuzlu su ve su arıtma kimyasallarıyla boğulduğu anlamına gelir. Neopren dayanıklı olduğu halde, spor eşyalarınızı doğru bir şekilde kullanmamak ve gelişimi sağlamazsanız, neopreninizin durumunu ve ömrünü etkileyebileceğini bilmek önemlidir. Neopren kumaşınızı tercihen uzun süre asal durumda tutmak için, her kullanımdan sonra düzenli olarak yıkayın.

1. Adım  – Durulama

Özellikle daha geniş neopren esaslı ürünler için, her kullanımdan sonra en az üç dakika veya dört dakika durulamalısınız. Yönlendirilmiş bir sprey ile tatbik edilen temiz, taze suyla durulama yapmaya çalışın. Çıkarılabilir tutamağı olan bir duş kafası, küçük öğeler için işe yarayacaktır; bu nedenle, spreyi küvete doğru yönlendirebilirsiniz.

Tam skuba dişlisi gibi daha büyük ürünler için dışarıya asın ve bir bahçe hortumu ile iyice püskürtün. Alternatif olarak, açık alana ve bahçe hortumuna erişemiyorsanız, öğeyi suya tamamen batırıp suyu sıkıştırabilir, tüpü boşaltabilir, tüpü temiz su ile doldurabilir ve işlemi bir veya iki kez tekrarlayabilirsiniz.

Yöntem ne olursa olsun, su neoprenden boşalırken  berrak görününce ye kadar bir iki dakika durulamaya devam edin.

2. Adım – Temizleme

Neopren için özel olarak bir temizlik maddesi satın alabilirsiniz, ancak genellikle pahalıdır ve temizleme gücü bakımından daha ucuz, daha yaygın çözümlere kıyasla çok fazla bir avantajı yoktur. Hafif bir deterjan, neopren kumaşta sıklıkla iyi sonuç verir. Bebek şampuanları gibi hafif bir şampuan da kullanabilirsiniz.

Hangisini kullanırsanız kullanın, temizlemenin çok fazla sürmediğini unutmayın. Temizlenecek ürünün boyutuna bağlı olarak 1/2 çay kaşığı eklemek isteyebilirsiniz. Bundan fazlasını eklediğinizde, bitirdikten sonra yalnızca tamamen durulamayı zorlaştıracaksınız.

Temizleyicinizi doğrudan neopren üzerine dökmeyin. Yapılması gereken en iyi şey, tüm öğeyi batırmak için yeterince geniş bir küveti doldurmak ve daha sonra neoprenin içine dalmadan önce temizleyiciyi iyice suyu içine karıştırmaktır.

NOT: Öğe yeterince küçükse bunu üstten yüklemeli bir çamaşır makinesiyle yapabilirsiniz. Tüm yıkama döngüsüne girmesine izin vermeyin, ancak az miktarda deterjan koyup yıkayıcının sizin için karıştırmasına izin verin, ardından durdurun, açın ve neoprene batırın.

Elbisenizi narin giysileriniz gibi yıkayın. Hafifçe yıkayın, kirli suyu sıkın ve biraz daha uzun süre ısınmasına izin verin. Neopren özellikle kirli veya lekeli ise, bir gece bekletmek isteyebilirsiniz.

Ardından kabarcıklar veya köpükler görünmeyinceye kadar tekrar tekrar yıkayın.

3. Adım – Kurutma

Neopreninizi bir kurutucuda asla kurutmamanız gerekir. Açık hava kurumasına bırakmalısınız. Ayrıca UV ışınları, neoprenin daha çabuk bozulmasına neden olabileceğinden doğrudan güneş ışığında kurumasına izin verilmemelidir.

Kaynak : http://www.doityourself.com/stry/how-to-wash-neoprene

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.