Panjur Nasıl Temizlenir?

Panjurlar içeri giren ışığı kontrol etmemize ve kullanıldıkları alanlara kadar güzellik katsa da, dışarıda bıraktıkları veya içeri soktukları güneş ışığı kadar temizliği de kesinlikle zordur. Aşağıdaki, farklı “kirli” koşullar altında panjurların nasıl temizleneceğine dair detaylar bulabilirsiniz.

Yağlı Panjur Nasıl Temizlenir?

Alüminyum – Panjurları camlardan çıkarın ve suyla karıştırılmış amonyakla temizleyin. Bunları ayrıca bulaşık deterjanıyla karıştırılmış sıcak bir suya koyabilir veya kabartma tozu / su karışımıyla temizleyebilirsiniz.

Bez – Perdeleri çıkarın ve bir havluya sarın. Çok hafif bir deterjan çözeltisini suyla karıştırın. Bebek diş fırçasını deterjan / su çözeltisine batırın. Panjurları nemli fırça ile çok nazikçe fırçalayın. Fırça üzerinde fazlaca yağ biriktikten sonra fırçayı ya temizlemeniz ya da yenisini kullanmanız gerekir. Bir taraf kuruduktan sonra, ters çevirin ve aynı prosedürü uygulayın.
Ahşap – Ahşap panjurların yıkanması önerilmez. Mümkün olduğu kadar sık sık silin ve tozunu alın.

Kirli ve Tozlu Panjur Nasıl Temizlenir?

Alüminyum – Panjurlara hazırlamış olduğunuz deterjanlı suyu püskürtün, ardından temiz, pamuklu bir bezle silin veya bulaşık deterjanı ve sıcak suyla birlikte küvete batırın. Perdeleri durulamak için duşu kullanın.
Bez – Mümkün olduğu kadar sık sık süpürün ve elektrikli süpürgenin kir ve toz içermediğinden emin olun.
Ahşap – Mümkün olduğunca sık şekilde tozunu alın ve limon yağı ile temizleyin.

Dikey Panjur Nasıl Temizlenir?

Dikey panjurlar – güzel görünüyorlar, ancak yıkaması oldukça zor olabilir. Hatta dikey panjurları bir çok insan sadece kumaş çıtaları söküp kuru temizleyicilere götürmeyi tercih ediyor. Bununla birlikte, ahşap, plastik veya kumaş çıtalarla uğraşıyor olsanız da, evde dikey storların temizlenmesi mümkün- ve hatta kolay olabilir. İşte bilmeniz gerekenler:

Evde dikey panjurları temizlerken çamaşır makinesine dikkat edin.
Dikey panjurların nasıl temizleneceğini keşfetmeye çalışırken, birçok kişi etiketteki yıkama talimatlarına bakacaktır. Bu iyi bir fikir olsa da, panjurlarınızı sağlam ve temiz tutmak için bir kaç ipucu verelim.

Birçok dikey panjur etiketinde, 30- 40 derecelik sıcaklıklarda güvenli bir şekilde makinede yıkanabildiklerini yazsa da, bazı insanlar panjurlarının, içeri girdiklerinde tamamen aynı olmadıklarını fark ederler. Makinede yıkamadan önce panjurları sarın ve onları korumak için boş bir yastık kılıfına koyun. Ardından makine ayarları arasında yünlüler ve incelikler için tasarlanmış yumuşak bir yıkama ayarı kullanın.

NOT : Panjurlarınızı yıkarken kesinlikle çok sıcak su kullanmayın. Sıcak su panjurların üzerinde bulunan yapıştırıcıyı sökebilir ve panjurlara zarar verebilir. Bu nedenle 30 derece ve altındaki sıcaklıklarda yıkamanızı önermekteyiz.

Düzenli bakım, perdelerinizi daha sık temizlemenizi önler. Düzenli olarak tozlarını alın veya güneşliklerinizi bir fırça aparatı ile vakumlayın
Panjurlarınız makinede yıkanabilir ise, 30 dereceden yüksek olmayan bir sıcaklıkta yıkanmalıdır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.