Paslanmaz Çelik Cihazların Bakımı Nasıl Yapılır?

Paslanmaz çelik cihazların eskimemesi için düzenli bakım gereklidir. Birçoğu, üreticinin standartlarına göre temizlenmesi gereken açık lake kaplama ile üretilmiştir. Bununla birlikte, gerekli tedbirleri alarak paslanmaz cihazlarınızın yepyeni görünmesini sağlayabilirsiniz.

1. Adım – Kullanma Kılavuzunu Okuyun

İlk kez temizlemeye başlamadan önce paslanmaz çelik ürünleriniz için üreticinin vermiş olduğu kullanım kılavuzunu çıkarın. Yüzey parlaklığını korumak için izlenmesi gereken özel talimatların farkında olduğunuzdan emin olmak için kılavuzu dikkatlice kontrol edin. Kılavuz hangi temizlik ürünlerinin onaylandığını ve hangi ürünlerin hiç kullanılmaması gerektiğini söyleyecektir.

2. Adım – Paslanmaz Çelik Eşyanızı Yıkayın

Mutfak lavabosunu ya da bir kabı ılık suyla doldurun, bir temizlik bezini ıslatın ve fazla suyunu sıkın. Önce ıslak bezle ürünün yüzeyindeki kir veya kalıntıları temizleyin. Daha katı tortu için, temizleme bezini batırmadan önce suya hafifçe bir damla sıvı deterjan ekleyin. Kuruduğu zaman su lekelerinin oluşmasını önlemek için, deterjanlı bölgeyi iyice temizleyin ve kurulayın.

3. Adım – Eşyanızı Kurutun

Su kalıntılarını iyice temizlemek ve yüzey üzerinde leke oluşmasını önlemek için  kuru, havsız ve temiz bir havlu kullanın.

4. Adım – Cihazınızı Parlatın

Bir kaseye biraz miktarda sirke dökün. İçine temiz bir bez batırın ve sonra yüzeyi cilalamak ve parlaklığını artırmak için bez ile silin. Sirke suyla iyice durulamadan çeliği üzerindeki çizgi ya da kanallar hizasında silin. Kabartma tozunu, temiz bir sünger üzerine serpiştirin ve çeliği nazikçe ovun böylece parlaklık kazandırabilirsiniz. Çelik üzerinde kalıntı kalmaması ve muhtemel problemlere neden olmamak için alanı iyice ılık suyla durulayın.

5. Adım – İnatçı Lekeleri Kaldırın

İnatçı işaretler ve lekeler çıkarılması güç görünebilir. Tüysüz bir bez üzerine az miktarda cam temizleyici püskürterek lekelerin üzerini iyice ovabilirsiniz. Lekeleri çeliğin üretildiği taneciklerin hizalandığı yönde ovalayın. Silme işlemine yüzey parlayana ve cam temizleyicinin tamamı cihazdan alınana kadar devam edin.

Boyanmayı ve çizilmeyi azaltmak için cihazınızın yüzeyinde paslanmaz çelik temizleyici kullanın, ancak üreticinin talimatlarına uyduğunuzdan emin olun. Çok fazla paslanmaz çelik temizleyici veya yanlış ürün uygulanması, olabilecek korozyon sorunlarına neden olabilir bu yüzden gerektiği kadar kullanın.

Yüksek ısı, paslanmaz çelikte lekelenme meydana gelmesine neden olabilir, ancak ısı lekeleri, karbonatlı su ile alınabilir (sadece bir karbonatlı su içeren bir ürün kullandığınızdan emin olun). Sodayı lekeye bir bezle ovmadan önce cihazın soğumasına kadar bekleyin. Cihaz soğuduktan sonra lekeyi çıkarma işlemine başlayabilirsiniz.

Paslanmaz çelik mutfak için klasik bir şemadır, ancak parmak izi veya lekelerle kolaylıkla lekelenebilir. Bu adımları kullanarak, ek çaba sarf etmeden paslanmaz çelik yüzeylerinizinharika görünmenizi sağlayabilirsiniz.

Kaynak : http://www.doityourself.com/stry/how-to-care-for-stainless-steel-appliances

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.