Pirinç Nasıl Parlatılır?

Pirinç, ev eşyaları ve aksesuarları için çok popüler bir materyaldir. Pirinç zamanla lekelenir ve sıcak parıltısını kaybeder. Pirincin nasıl temizleneceği konusunda yazımızı okuyarak pirinçten üretilmiş eşyalarınızın parlak ve yeni olmasını sağlayabilirsiniz.

Temizlemeden önce, ürününüzün sadece pirinçten mi üretildiğini yoksa sadece pirinç kaplı olup olmadığını kontrol edin. Bunu yapmak için bir buzdolabı mıknatısı tutup parçanın üzerine yerleştirin. Mıknatıslar sadece prinçten üretilmiş eşyalara yapışmazlar; bu nedenle mıknatıs pirinç eşyanıza yapışıyorsa, eşyanız pirinçle kaplı demektir. Bu ayrım önemlidir, çünkü pirinç kaplama bir maddeyi çok sert fırçalarsanız kaplamayı kaldırabilirsiniz.Peki prinç ile kaplanmış pirinç parçaları nasıl temizlersiniz? Sıcak, sabunlu su ile silin ve tamamen kurulayın.

Pirinçlerin temizliği, kirli ya da zedelenmiş olmasına bağlıdır. Hafif temizlik için, sıcak, sabunlu su ve yumuşak temizlik bezi tek ihtiyacınızdır. Bezlerle pirinç eşyalarınızı silin. Çatlakları ovmak için bir diş fırçası kullanın. Ürünü temiz, ılık suyla durulayın ve tamamen kurulayın.

Pirinciniz gerçekten kirli veya lekeli ise, ticari temizleyiciler kullanabilirsiniz. Ancak bu ticari temizleyicileri hafifçe kullanın, zira bunlar ile sıkıca fırçalamanız ya da aşırı sıcak su kullanmanız pirincin yüzeyini çizebilir.

Pirincinizi doğal ve daha nazikçe temizlemenin birkaç yolu vardır. Ayrıca bu malzemelerin tamamını  mutfağınızda bulabilirsiniz. Pirinç için ilk doğal temizlik malzemesi ketçaptır. Evet, ketçap. Domateslerin hafif asidi pirinç üzerinde bulunan kiri ve lekeleri çıkarır. Ketçabı yumuşak bir bezle pirinç eşyalarınıza sürtün, ılık suyla durulayın ve iyice kurutun. Ayrıca küçük pirinç parçaları temizlemek için bir kapta hazırladığınız  domates suyuna batırın. Pirinçlerinizi domates suyunun içine koyun ve beş dakika boyunca bekletin (gerçekten kirliyse daha uzun süre bekletin.) Son olarak pirinçlerinizi domates suyundan çıkartıp, ılık suyla durulayın ve iyice kurutun.

Limon suyu da pirinci temizleyecek hafif bir asit içerir. Pirincinizi parlak ve temiz tutmak için iki limon esaslı temizlik maddesi vardır. Bir limonu ortadan kesin ve limon yarısının üstüne sofra tuzu ile serpin. Tuzlanmış limonu pirinç yüzeyi üzerine sürtün. Yüzeyi limon suyu ve tuz karışımı ile kapattıktan sonra, pirinç parlayana kadar yumuşak bir bezle silin. Ağır karartılar ve lekeler için, limonların üzerine krema tartar sürün (limon suyu ile de jel oalcak şekilde karıştırabilirsiniz) ve pirinç yüzeyini bu karışım ile kaplayın. Karışımı pirinç üzerine uygulayın ve en az 30 dakika bekletin. Son olarak pirinci ılık suyla iyice durulayın, daha sonra kuru bir bezle temizleyin.

Yeni temizlenmiş pirincinizin zedelenmesini önlemek için ince bir tabaka oluşacak şekilde mineral veya keten tohumu yağı ile ovalayın. Ayrıca pirinç parçalara mümkün olduğunca dokunmaktan kaçının; çünkü elinizdeki yağ kararmaya neden olur.

Pirincin nasıl temizleneceğini bilmek, minimum çalışma ile parlak ve güzel kalmasını sağlayacaktır.

Kaynak : http://www.diynetwork.com/how-to/maintenance-and-repair/cleaning/how-to-clean-brass

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.