Sarı Küvet Lekeleri Nasıl Çıkarılır?

Küvetiniz sarı lekeler ve çirkin izlerle kirlendiğinde, rahatlamak, gevşemeniz ve gerginliği uzaklaştıracak bir yer olması çok zordur. Sarı lekeler genellikle küvette metal artıkları, sabun pislikleri, kalıplar ve küf birikimi oluştuğunda oluşur. Örneğin tezgahta tıraş makinesi kullanılıyorsa, metaldeki pas, küvet ya da lavabo yüzeyinin lekelenmesine neden olabilir. Bu lekeleri temizlemek, adil bir miktarda ovma ve yıkama gerektirse de, oldukça kolaydır.

İhtiyacınız olan malzemeler : Temizleme kovası, Su, Çok amaçlı ev temizleme çözeltisi, Yumuşak deterjan, Pişirme çamuru, Yumuşak eldiven, Sert fırça, Diş fırçası, Trisodyum fosfat (tsp), Kauçuk eldiven

1. Adım – Bir Temizleme Solüsyonu Hazırlayın
Kovayı alın ve bir galon suyla doldurun. 1/3 bardak çok amaçlı ev temizleme çözeltisini veya deterjanı ölçün ve suyu iyice karıştırın.

2. Adım – Lekeleri Çıkartın

Ardından yumuşak bir bez alın ve lekeli bölgenin üzerine ovmak için temizleme solüsyonuna batırın. Temiz su ile yıkayın. Leke devam ediyorsa, daha güçlü bir temizlik maddesi gerektirecektir demektir. Suya daha fazla deterjan karıştırın ve gerektiğinde tekrar uygulayın.

3. Adım – Temizleme Yapıştırma Yapın ve Uygulayın

Lekeye bir temizlik macunu hazırlamak, önceki adımdan etkilenmeyen daha sağlam ve daha inatçı lekeleri kaldırır. Bazı kabartma tozuya az miktarda su ekleyerek yapın. Bu macunun lekelenmiş bölümün üzerine yeni, temiz bir bezle yayılması gerekir. Daha sonra sert fırça ile  tutun ve alanı iyice fırçalayın. Ulaşılması zor alanlar ve küçük çatlaklar için yapıştıracak bir diş fırçası da kullanabilirsiniz.

Bu adımla lekeler genellikle büyük oranda azaltılır. Bununla birlikte, inatçılığa devam ederse, daha fazla konsantrasyona sahip olan daha güçlü bir solüsyon kullanmayı düşünün.

Adım 4 – Bölgedeki Macunu Temizlenmesi

Lekeleri ovarak temizledikten sonra macunu uyguladığınız alanları iyice yıkayın. Ilık su kullanın ve kabartma tozu dikkatlice silin.

Adım 5 – Daha Güçlü Macun Uygulayın

Bu adım yalnızca, yukarıdaki yöntemlerin yüzde yüzü çalışmadığında izlenecektir. Aşırı güçlü lekelere karşı koymak için, bazı trisodyum fosfatları su ile karıştırabilirsiniz. Bu macun, kabartma tozu kullananlardan daha serttir, ancak aynı şekilde uygulanmalıdır. Bununla birlikte, iş bittikten sonra trisodyum fosfat macununun izlerini kaldırmak çok daha önemlidir. Ayrıca, cildinize zarar verebileceğinden bu kimyasalla çalışırken eldiven giyin.

Kaynak : http://www.doityourself.com/stry/how-to-remove-sweat-and-body-oil-from-pillow-cases

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.