Seramik Zemin Kaplamasından Pas Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Seramik karonunuzdaki pas lekeleri çirkin ve kolayca metal ve nemin karıştığı yerlerde, örneğin banyoda olabilir. İnatçı lekelerle uğraşsanız bile duş muhafazanızın harika görünüm kazanması için servet harcamak zorunda değilsiniz. Bu lekelerden son derece basit bir kaç adım ile kurtulabilirsiniz.

İhtiyacınız olan malzemler : İş eldiveni, İş elbisesi, Kepçe, Su, Deterjan Süngeri, Temiz elbiseler veya bezler, Boraks, Limon suyu, Spatula, Sirke Tuzu, Hazır Temizlik Maddeleri, Maske, Ponza taşı

1. Adım – Güvenlik Önlemlerini Alın
Herhangi bir kimyasal madde veya zımpara maddesi ile, hatta doğal madeeler ile çalışırken, her zaman kendinizi  korumaya özen göstermelisiniz. Temizleyicileri her zaman iş eldiveni giyerek cildinizi kurutmasını önleyin ve iyi giysilerinizin lekelenmesi konusunda endişelenmenize gerek olmadan harcanabilir iş kıyafetleri giyin.

2. Adım – Çevreleyen Nesneleri Taşı

Pas rengini yüzeyden çıkarırken temizleme maddeleriniz diğer nesneler üzerine yayılabilir, renkler bozulur ve renginin değişmesine neden olur. Güvenli olmak için, yakındaki tüm nesneleri bulunduğunuz yerden uzaklaştırın.

3. Adım – Yıkama

Bir kovayı su ile doldurun ve deterjan ile dökün. Temizleyiciye bir sünger batırın ve pas lekeli alanı ovmaya başlayın. Bu tek başına lekeleri çıkartmaz, bu nedenle herhangi bir pislik ve gevşek birikintileri almaya yetecek kadar fırçalayın.

Süngeri durulayın, temiz suya batırın ve deterjandan kurtulmak için yüzeyi silin. Yüzeyi temiz bir bezle kurutmadan önce havalandırıp kurumasına izin verin.

4. Adım – Bir Temizleme Solüsyonunu Karıştırın ve Uygulayın

Pas lekelerinin kendisinden kurtulmak için bir temizlik çözeltisi hazırlamanız gerekir. Borax ile limon suyu eşit oranda karıştırıp macun benzeri bir kıvama gelene kadar karıştırın. Bir spatula ile toplayın ve gerektiğinde yüzey üzerine eşit olarak dağıtın. Karışım tamamen kuruyana kadar bir daha dokunmayın.

Ardından karışımı silmek için bir sünger kullanın ve yüzeyi temiz su ile durulayın.

5. Adım – Bir Sirke Çözeltisi Deneyin

Boraks ve limon temizleyicisinin pası tamamen kaldırmaması durumunda, sirke yerine başka bir çözelti kullanılabilir. Karıştırın eşit miktarda sirke ve tuzu bu sefer farklı miktarda uygulayabilirsiniz. Sıcak su eklemeden önce yaklaşık 5 saat boyunca bu lekeleri lekeli bir yerde bırakın. Hafifçe bir süngerle ovun. Herhangi bir sonuç görmeden önce yaklaşık 10 ila 15 dakika fırçalamanın alabileceğini unutmayın.

6. Adım – Hazır yapılmış bir çözüm kullanın

Marketlerde bir çok hazır temizleme macunu ya da malzemesi bulabilirsiniz. Bu malzemeler daha hızlı çalışır, ancak kimyasal maddeler içerir, bu nedenle çevre dostu değildir ve bunları kullanırken ağzınızı ve burnunuzu kapatıp taşımadığınızdan emin olmanız gerekir.

7. Adım – Ponza Taşıyla Ovun

Ponza taşı, bu pas lekelerini gidermeye çalışırken kullanışlı olacak harika bir araçtır. Seramik yüzeyini çizmeyecek şekilde lekeleri inatçı olduğunu görürseniz , bunlardan sadece bir tanesini sünger yerine kullanabilirsiniz.

Bu adımları izleyerek döşemelerinizin, seramik yüzeylerin ya da fayanslarınızın çok daha temiz, pas lekelerinden arınmış bir şekilde görünmesini sağlarsınız.

Kaynak : http://www.doityourself.com/stry/how-to-remove-rust-stains-from-ceramic-tile-flooring

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.