Seramik Zemin Nasıl Temizlenir?

Seramik karo zeminler son derece popüler bir döşeme seçeneğidir. Dayanıklıdır, ancak tüm zemin kaplamaları gibi gibi, bakıma ve temizliğe ihtiyaçları vardır. İşte karo seramik zemini temizleme hakkında bazı akıllı ipuçları.

Fayans zeminlerinizi haftada birkaç kez süpürün veya vakumlayın. Kum ve toz tanecikleri, yüzeyi matlaştırabilir ve çizebilir. Bu yüzden kum ve toz tanelerini çıkardıktan sonra paspas atmaya hazırsınız demektir. Hafif bir deterjanı sıcak suyla karıştırın ve sünger paspas yerine bez veya vileda paspasla uygulayın. Bir sünger paspas kirli suyu şapa iter ve kirletir. Kovanızdaki temizleme solüsyonunu sık sık değiştirin, zeminde bulanık bir kir tabakası bırakan kirli bir paspas kullanmamalısınız. Karo zemininde bulanık renk oluşursa, ticari seramik yüzey temizleyici ile çıkartın. Zemini çizmeyecek şekilde aşındırıcı bastırmadığınızdan ve fazla yüzey temizleyici kullanmadığınızdan emin olun. Ayrıca limon suyu veya sirkeyi sıcak su ile karıştırılarak kendi temizleyicinizi de yapabilirsiniz.Bu karışım ile zemini  silin ve daha sonra temiz bir bezle kurulayın. Yerleri kurulamak için bir havlu kullanabilirsiniz.

Fayans zeminlerinin nasıl temizleneceğini bilmenin en önemli konularından biri de fayans aralarındaki dolguyu temiz tutmaktır. Kirli derz, pis görünümlü zeminlere eşittir. Derz gözeneklidir ve kir, yağ ve diğer malzemeleri kolayca emer. Ticari olarak hazırlanmış bir harç temizleyici sıvıyı bir enjektör kullanarak derz aralarına püskürtün. Hafif bir çamaşır suyu çözeltisi de kullanabilirsiniz. Bu tür ürünleri kullanırken eldiven giymek iyi bir fikirdir. Derin lekeler için, temizleyiciyi 10 dakika bekletin. Enjektörü ovmak için bir diş fırçası veya başka küçük fırça kullanın.

İnatçı harç boyaları için, bir kabartma tozu ve su karışımı hazırlayın. Lekeye uygulayın, bir gece beklettikten sonra naylon fırça ile ovun. Metal fırça kullanmayın, çünkü karo çizilebilir. Temizledikten sonra kurumaya bırakın, ardından gelecek lekeleri ve kirleri gidermek için silikon esaslı derz dolgu macunu uygulayın.

Kahve, çay veya meyve suyu lekeleri için, karo yüzeyini sıcak su ve deterjanla yıkayın, sonra hidrojen peroksit ile lekeyi çıkartın. Yağ lekeleri için, soda ve su veya ticari zemin temizleyicisi ile yıkayın. Mürekkep lekeleri için, bir bezi seyreltilmiş ağartıcıya batırın ve lekenin üzerine bırakın. Leke yok olana kadar bezi bırakın. Bittiğinde iyice yıkayın.

Seramik karo zeminlerini nasıl düzgün şekilde temizlebileceğinizi bilmek onların güzel görünmelerini sağlayacak ve yıllarca yeni gibi durmasını sağlayacaktır.

Kaynak : http://www.diynetwork.com/how-to/rooms-and-spaces/floors/tips-for-cleaning-tile-wood-and-vinyl-floors

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.