Spandeks (Likralı Kumaş) Nasıl Yıkanır?

Lycra ya da elastan olarak da bilinen Spandeks kumaşlar, muhtemelen gardırobunuzda  düşündüğünüzden çok daha büyük bir bölümü kaplar. Her çeşit kıyafet ve kumaş, lif içeriğinin gerilmesine ve korunması amacıyla az miktarlarda da olsa spandeks içerir. Bu nedenle, doğru biçimde yıkanmasını ve bakımının nasıl yapıldığını bilmen,z önemlidir, böylece giysiniz mükemmel durumda kalır. Aşağıdaki adımlar spandeks giysilerinizi nasıl yıkayacağınızı, kurutulacağınızı ve ütüleyeceğinizi özetleyecektir.

1. Adım – Kumaşın İçerisindeki Spandeks Yüzdesini Kontrol Edin

Spandeks içeren giysilerinizi yıkamak için uygun yöntemi bulmak tamamen giysinin ne kadar oranda spandeks içerdiğine bağlıdır. Yıkama işlemine başlamadan önce yaklaşık yüzdeyi öğrenmek için genellikle kemerin veya boynun arkasında bulunan kumaş bileşimi etiketini okuyun.

2. Adım – Spandeks Oranına Göre Yıkama ve Kuruma

Giysiniz yüzde 5 spandeks içeriyorsa, en yaygın yıkama türü ve yöntemlerine göre yıkayıp kurutabilirsiniz. Örneğin, pamuklu kumaştan üretilen giysiler genelde elyaf içerisine çok az spandeks içerir, bu nedenle onları çamaşır makinesinin önceden ayarlandığı gibi soğuk bir durulama ve ılık suyla yıkayabilirsiniz. Daha sonra kurutucunuzun orta sıcaklık ayarı ile makineden kurutabilir ya da normal şekilde asarak kurumasını sağlayabilirsiniz.

Polyester spandeks giysileri genellikle yüzde 20’ye kadar spandeks içerir. Bu parçaları sıcak suyla yukarıda anlatıldığı gibi yıkayın ve durulama işlemini soğuk suyla yapın. Ancak bir kurutma makinesi kullanıyorsanız bunları daha düşük bir seviyede kurutun. Ayrıca, kurutucuda statik elektriğin oluşmasını önlemek için her zaman kumaş yumuşatıcısını veya bir kurutucu tabakasını kullanın. Polyester spandeks giysiler daha düzgün bir şekilde kurur ve bir askıya asıldığında daha az kırışıklık oluşur, bu da çok uygun bir seçenektir. Bu nedenle yıkanan giysilerinizi bir askıya alarak normal şekilde kurutabilirsiniz.

Sütyen veya destekli iç çamaşırı gibi çamaşırlar naylon, polyester veya diğer sentetik elyaflarlabirlikte yüzde 70’e kadar spandeks içerebilir. Bunlar ılık suyun içinde yumuşak bir döngüyle makineden yıkanabilirken asla kurutucuya koyulmamalıdır. Tüm spandeks içeren çorap, sütyen ya da diğer spandeks içeren çamaşırlarınızı normal şekilde kurutun.

Spandeks içeren iç çamaşırlarının şeklini, rengini ve ömrünü korumak için bu giysileri elle yıkamak en iyisidir. Soğuk su (soğuk ama buz gibi değil) ve özel bir elle yıkama deterjanı kullanın. Tuz ve yağların terden temizlenmesine yardımcı olmak için hafif bir bulaşık deterjanı kullanabilirsiniz. Tüm dikişler boyunca hafifçe ellerinizle ovun ve soğuk suyla iyice yıkayın. Kıyafeti, büyük bir havluya atmadan önce kalan suyun çoğunu almak için sıkarak hafifçe bastırın. Ardından kurumaları için açık havada bırakın. Hava ile tamamen kurutulduklarında orijinal hallerine döneceklerdir. Ayrıca, herhangi bir spandeks giysiyi yıkarken klorlu çamaşır suyu kullanmayın.

3. Adım – Ütüleme

Spandeks içeren giysiler ve çamaşırlarınızı ütülerken düşük buhar ayarını kullanın. Buhar ayarı çok yüksekse ve asla tekrar düzleşmeyecek, malzemede küçük dalgalanmalar ve kabarcıklar oluşacaktır.

Polyester spandeks giysileri, kurutucuda kurutursanız, ütüleme işlemi gerekecektir. Naylon için tavsiye edilen ayarda buharsız şekilde ütüleyin. Ütüyü pürüzsüzce hareket ettirin, böylece kumaşa yapışmaz veya herhangi bir yere çok uzun süre ütüyü basılı şekilde bırakmayın. 

NOT: %30 dan fazla spandeks içeren hiç bir kıyafet, kumaş ya da çamaşırı kesinlikle ütülemeyin.

Bu prosedürü doğru şekilde uygularsanız, spandeks kumaşların ömrü ile ilgili herhangi bir sorun yaşamamanız gerekir.

Kaynak : http://www.doityourself.com/stry/how-to-wash-spandex

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.