Stor Perde Nasıl Yıkanır?

Stor perdeler hem şık hem de pratiktir ancak tıpkı panjur ya da jaluziler gibi kirlenmeleri kolay olan perdelerdir. Stor perdelerinizi tam olarak nasıl temizleyeceğinizi merak ediyorsanız burada yazdıklarımız sizin için son derece yararlı oalcaktır. Bilmeniz gereken ekstra başka bir şey varsa, stor perakende mağazanıza veya satın aldığınız yere danışın.

Malzemeyi Kontrol Edin

Yapmanız gereken ilk şey, stor perdenizin hangi malzemeden yapıldığını kontrol etmektir. Stor perdenizin yerinde temizlenmesi gerekip gerekmediğini veya yıkanıp yıkanamayacağının belirlenmesi açısından hangi malzemeden üretildiği önemlidir. Kullanılan malzemenin ne olduğundan emin değilseniz kullanma klavuzunu kontrol edebilir ya da satın aldığınız yere danışabilirsiniz.

Stor Perdeyi Yıkamak

Stor perdelerinizin kumaşı yıkanabiliyorsa, perdelerin temizlenmesi oldukça basittir. Herhangi bir yüzey tozunu ve kirini temizlemek için ilk olarak elektrik süpürgesi ile bu tozları almaya başlayabilirsiniz. Bir çok elektrik süpürgesinde perde aralarını temizlemek için kullanılacak bir aparat bulunmaktadır. Bu işlem tamamlandıktan sonra, stor perdenizi takılı olduğu silindirin üzerinden çıkarın ve yere yatırın.

Perde üzerinde çıkarılması gereken diğer malzemeleri çıkartın. Daha sonra perdeyi , sıcak su ve hafif bir çamaşır deterjanı ile yarısı doldurulmuş bir küvete bırakabilirsiniz. Stor perdeyi küvete koyun ve kirleri çıkarmak ve perdenizi ıslatmak için ve suya daldırıp çıkartmaya başlayın. Ardından kalan kiri temizlemek için yumuşak bir sünger veya bezle silin. Lekeler diş fırçası ile de fırçalanarak uzaklaştırılabilir.

Perdeyi temiz suyla durulayın (sabunlu suyu küvetten boşaltın ve temiz su ile tekrar doldurun). Perde üzerinde bulunan sabun çıkana kadar durulama işlemine devam edin. Perdeyi kurutmak için bir elbise askısına veya dışarıdaki çamaşır askısı üzerine koyun ve fazla suyun kurumasını bekleyin. Perdeyi silindire yeniden takın ve yerine yerleştirin.

Stor Perdenizi Yerinden Çıkartmadan Temizlemek

Stor perdeler yıkamak için yerlerinden çıkarılamıyorsa, onları yerinde temizlemeniz gerekir. Burası yalnızca gözle görülür kirleri temizlediğiniz bölümdür.

Yüzey tozunu ve kirin çoğunu çıkarmak için yukarıda belirtildiği gibi storlarınızı elektrik süpürgesi ile vakumlayarak başlayabilirsiniz. Ardından, temizlik maddesi olarak kullanılacak bir çamaşır deterjanı ve ılık suyun bir karışımı hazırlayın. Rengin bozulmadığından veya storlara zarar vermediğinden emin olmak için göze çarpmayan bir yerde test yapmayı unutmayın.

Kirli lekelerin herhangi birisini temizlemek için bir sünger veya diş fırçası kullanın.  Kirleri çıkardıktan sonra ıslak bölgede bulunan fazla suyu bir havlu yardımı ile kurulayın.

Kaynak : http://www.homeimprovementpages.com.au/article/how_to_clean_roller_blinds

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.