Sünger Yastıklar Nasıl Temizlenir?

Köpük ya da süngeradı verilen yastıklar anti alerjik özellikleri için sıklıkla kullanılır, ancak tüm yataklar gibi düzenli olarak temizlenmesi gerekir. Islak olduğunda, köpük yırtılması kolay olabilir; bu nedenle, yastıkları dolu durumlarında temizleyin.

Makinede yıkamayla ilgili sorunlar

Çoğu yastık, boyutlarından dolayı birer birer hazırlamadığınız sürece makinede yıkama için uygun değildir. Bir ön yükleme makinesi iki ya da üç yastık için yeterince büyük görünebilir, ancak tamburdaki alan miktarı ve tamburun alabileceği su miktarı, temizleme işleminin etkinliğini ciddi şekilde düşürecektir. İyice yıkanmak için yastık içerdiği yıkama suyunun birkaç kez değiştirilmesi gerekir. Bir başka sorun, yıkama ve durulama devrelerinin ardından otomatik dönme döngüsüne sahip bir makinenin içinde yavaş boşaltan bir köpük yastık ile çok dengesiz olacağıdır. Bu, makinenin döndürme çevrimini durdurmasına veya makinenin zeminde sallanmasına neden olacak kadar titreşmesine neden olabilir.

Elle yıkama

Elle yıkamada bir sünger yastığı suyun içinde rahatça değiştirecek kadar büyük ve derin bir küvete sahip olmanız gerekir. Küveti ılık su ile doldurun ve hafif bir sıvı sabun ekleyin. Yastığı suya batırın ve ekmek için hamurda unladığınız gibi yoğurun. Önce havayı tamamen dışarı atmak için nazikçe  sıkıştırdığınızdan ve  sabunlu suyu değiştirdiğinizden emin olun.

Vurma durumunda lekelenmiş alanlar varsa, bunlar yumuşak bir ovma fırçası ve ilave sıvı sabun kullanılarak özel bir dikkat ile temizleyiniz.

Durulama

Küvetteki suyu sıcak temiz su ile değiştirin ve sabunlu suyu çıkarmak için yastığı iyice yıkayın. Son durulama için sıcak suyu soğuk su ile değiştirin. Son durulama, yastığa hoş bir koku vermek için biraz kumaş kremi de eklenebilir.

Kurutma

Yastığın içindeki köpük, boşaltma rafına atılabiliyorsa içerdiği suyun çoğundan vazgeçer. Yastığı yavaşça sıktığınızda su kaybını hızlandıracak ve gerekirse yastığı yeniden şekillendirmenize yardımcı olacaktır. Bir kere suyun çoğu çıkarıldıktan sonra, bir elbise hattında kurumaya asılabilir. Bunun için güneşli, havadar bir gün en iyisidir. Yastığı diklemesine değil uzunlamasına asın.

Kurutma işlemini elektrikli bir kurutma makinesi kullanarak acele etmeye çalışmayın. Sünger bir izolatördür, bu nedenle kurutma makinesinden gelen ısı sadece katı bir sünger yastığın dış yüzeylerini etkiler. Sünger parçaları içeren bir yastıkta bile, yalıtım etkisi çok etkilidir ve yastığın ortasındaki parçalar kurutulamaz.

Sünger yastıklar birkaç yıl iyi bir hizmet verebilirler. Düzenli temizleme ile onları temiz ve tatlı kokulu tutabilirsiniz.

Kaynak : http://www.doityourself.com/stry/how-to-clean-foam-pillows

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.