Temperli Cam Nasıl Kesilir?

Temperli camlar ya da sertleştirilmiş cam, kırılmaları durumunda, büyük, keskin ve tehlikeli kırıkları kırmak yerine minik kristallere paramparça olmasını sağlamak için özel olarak muamele edilen bir güvenlik camının bir biçimidir.

Cam, basıncı dağıtmak ve belirli bir şekilde koparmak için özel olarak tasarlandığından, temperli camı kasıtlı olarak kesmek zor olabilir.

Sert camı kesmeye çalışırken izlemeniz gereken özel bir süreç var, aksi takdirde parçalanacak ve artık kullanılamayacaktır. İşlemden geçerken dikkatli olun, böylece yaralanmazsınız.

İhtiyacımız olan malzemeler : Temperli cam, Pencere yıkama sıvısı, Zanaat fırını, T-kare, 1/4 inç dübel, Bıçak taşı

1. Adım – Temperli Camı Tamamıyla Temizleyin

Kesilme yoluna girebilecek toz veya kir parçacıkları olmadığından emin olun. Cam yıkama solüsyonuyla iyice temizleyin ve tamamen kurumasına izin verin.

2. Adım – Cam Yalıtım

Camı zanaat fırınında 900 Fahrenhayt oluncaya kadar ısıtın, sonra fırını kapatın ve camın ve fırının sekiz saat boyunca soğumasına izin verin.

Bu tavlama veya ısıtma işlemi, camı artık temperlemeyecek şekilde keser ve kesildiğinde parlamaz.

3. Adım – Kesim için Cam Hazırlama

Cam tavlandıktan sonra, düz bir yüzeye yerleştirin ve kesmek istediğiniz yere bir t-kare yerleştirin.

İPUCU: Cam kesicinizi kerosene batırın; Bu daha temiz bir kesim sağlayacaktır.

4. Adım – Cam Kesme

Orta basınçla bastırırken, camın üst kısmında ince bir çizgi oluşturmak için kesiciyi düz kenar boyunca bir yumuşak hareketle çalıştırın. Kesiciyi camın üzerine tekrar fırlatmayın.

5. Adım – Kesiklerinizi Ayırmak

Dübel çizgisinin altına yerleştirin ve ellerinizi camın iki yanına yerleştirin. Dübelin her iki yanından aşağı doğru bastırın. Bu noktaya kadar her şeyi doğru yapmışsanız, bastırmanız camın çizgiye eşit şekilde sığması gerekir.

UYARI: Bu işlemin en hassas ve tehlikeli kısımlarından biridir. Devam etmeden önce koruyucu giysiler giydiğinizden emin olun.

6. Adım – Kenarları Pürüzsüzleştirin

Onları bir değirmen taşı üzerine sürerek kenarları pürüzsüz hale getirin. Bu, camın pürüzsüz olmasını ve taşınması daha az tehlikeli hale gelir, aynı zamanda camı güçlendirir.

7. Adım  – Camınızı Yenileyin

Kesmeyi bitirdikten sonra, camınızı tekrar temperlemeyi seçebilirsiniz.

Kaynak : http://www.doityourself.com/stry/how-to-cut-tempered-glass

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.