Tereyağı Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Tereyağı lekeleri çeşitli yöntemlerle giderilebilir. Leke üzerindeki fazlalığı olabildiğince çabuk çıkarın. Çamaşır deterjanını ve suyunu hemen kullanarak lekeyi kurumadan ters tarafından dışarı doğru çıkartmaya başlayın. Lekeyi giderdikten sonra kıyafetinizi etiketi üzerindeki talimatlarına göre yıkayın.

Amonyak da tereyağı gibi gres lekelerini temizlemek için iyi bir malzemedir ancak giysinin rengini beyazlatmayacağından emin olmak için özen gösterin. Çünkü bazı durumlarda amonyak kullanımı lekeyi çıkardığı gibi lekeli kısmın renginin beyazlamasına neden olabilir.

Lekeyi çıkarmadan önce uygulayacağınız işlemi bir çok kıyafet içerisinde bulunan ve deneme amaçlı bırakılan kumaş parçası üzerinde test edin. Araştırmalar, insanların bu lekeler üzerinde özellikle yağ lekelerini çıkartması için üretilen temizlik malzemelerinin son derece başarılı olduklarını gösteriyor. 

Bir çok markette özellikle yağ lekelerini çıkarmak için üretilmiş olan ve kullanması son derece basit olan sprey temizleyiciler bulunmaktadır. Bu temizleyiciler içerisinde bulunan kimyasal malzemeler yağ moleküllerinin çözünerek kıyafet üzerinden ayrılmasını sağlarlar. Ancak her zaman bu temizlik malzemelerine ulaşma şansımız olmayabilir. Böyle durumlarda ilk yapılacak olan yağ üzerine tuz dökmek olmalıdır. Tuz lekenin daha da yayılmasını engelleyecektir.

Tereyağı lekesini kıyafet ve kumaşlardan çıkartmak için aşağıdaki adımları kullanabilirsiniz.

  • Az miktarda kuru temizleme solventi bulunan sünger ile leke üzerindeki fazlalıkları alın.
  • Bir çay kaşığı hafif bir ph dengeli deterjanı (hafif, alkalin olmayan ağartıcı olmayan bir deterjan) bir fincan ılık suyla karıştırın ve lekeye uygulayın. Bu işlemi eğer mümkün ise lekeli olan bölgeyi ters çevirerek içten dışa doğru yapın.
  • Lekenin giderildiğinden emin olana kadar sırasıyla temiz su ve temizlik karışımını arka arkaya uygulayın.
  • Tereyağı lekesi temizlendikten sonra söz konusu kıyafeti ya da kumaşı üzerindeki yıkama talimatlarına uyacak şekilde yıkayın.

Kaynak : http://www.doityourself.com/stry/butter

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.