Vinil Döşemeden Boya Nasıl Çıkarılır?

Vinil, kötüye kullanıma dayanabilecek güçlü bir malzemedir. Araç koltuklarından giyim ve masa örtülerine kadar birçok uygulamada kullanıldığını göreceksiniz. Ayrıca oldukça ucuzdur ve lekelenme, çatlama ve yırtılmaya karşı koyacaktır. Bununla birlikte, saç boyası gibi bazı malzemeler yüzeyde kurumasına izin verilirse vinil lekeleri oluşturabilir. Bu çok kötü görünüşlü olabilir, ancak endişelenmeyin çünkü boya hasar görmeden yalnızca vinil için değil çevre için de güvenli olan pek çok ev eşyasını kullanarak çıkarılabilir. Aşağıdaki makale size sadece bu amaç için nasıl temizlik yapacağınızı gösterecektir.

İhtiyacınız olan malzemeler : Temiz bir kova ya da kase, Ölçü için kaşık ya da bardak, Yağsız sıvı bulaşık makinesi sabunu, Sıcak su, Damıtılmış beyaz sirke, Boş sprey şişes,i Huni, Boyalı olmayan bezler

1. Adım – Temizliği Yapın

Vinilin üzerindeki boya temizlenmesindeki ilk adım, kullanılacak bir çözüm oluşturmaktır. Bu temizleyici, hemen hemen her evde bulunan ürünlerle üretmek çok kolaydır. Temiz bir kap veya kaseyle başlayın ve yağsız bulaşık makinesi sabununu bir çorba kaşığı ilave olarak ölçün. Bulaşık makinesinin sabununun vinil üzerinde kalanın görünmesini önlemek için yağ içermemesi gerekir. Ardından iki fincan ılık su ve bir yemek kaşığı damıtılmış beyaz sirke ekleyin ve köpük oluşana kadar çözeltiyi karıştırın. Bir sprey şişesi açın, bir huni yerleştirin ve vinil temizleyiciyle doldurun.

2. Adım – Vinili Onarın

Döşemeyi püskürtmeden önce, her zaman yumuşak bir bezle silin. Birikmiş olabilecek kir veya tozu temizlemek istediğinizden emin olun, böylece püskürtülürse esasen çamur haline gelmez ve vinilini daha da kirletmez. Yüzey tozduktan sonra temizleme solüsyonunu uygulayın. İhtiyacınız olan kadar fazlasını kullanın, ancak vinilin neyi örttüğünü unutmayın. Bir vinil koltuk ise, daha az kullanın çünkü nem yastığa girmesini istemezsiniz.

3. Adım – Lekeyi Çıkartın

Vinil temizleyicinin boya lekesi üzerine birkaç dakika dinlenmesine izin verin. Leke özellikle kötü ise, daha uzun süre beklemesine izin vermek isteyebilirsiniz. Yeterli zaman geçtiğini düşündüğünüzde, bölgeyi sertçe fırçalamak için havsız havlu kullanın. Vinilin hasar görmesine neden olacak kadar fırçalayamazsınız. Daha sonra vinilleri silin ve geride bırakılmış olabilecek herhangi bir boya için kontrol edin. Boya hala kalıyorsa, başarılı olana kadar bu adımı tekrarlayın.

Kaynak : http://www.doityourself.com/stry/how-to-remove-dye-from-vinyl-upholstery

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.