Vinil Zemin Nasıl Temizlenir?

Vinil yer döşemesi, bir evin trafik yoğunluğunun olduğu alanlarda bile kötü kullanıma karşı ayakta kalabilir ancak en iyi halini koruyabilmesi için bakıma ve temizliğe ihtiyacı vardır. Vinil zeminlerin temizliği aşağıda anlatılmıştır.

Vinil kaplamalı zemin üzerine su dökülür dökülmez hemen kurutun. Bu su lekelerini önlemeye yardımcı olur. Zemini haftada bir kez iyice temizlemeniz gerekir. İlk olarak, elektrikli süpürge veya kuru zemin paspası kullanarak toz, saç ve kirleri alın. Ardından, ıslak bir paspas ve bir temizlik solüsyonu kullanmalısınız. Marketlerde ve temizlik mağazalarında ticari vinil zemin temizleyicileri vardır, ancak elma sirkesini su ile karıştırılarak vinil zeminler için basit, etkili bir temizlik solüsyonu yapabilirsiniz. Sirke asiditesi sabunlu bir katman bırakmadan kirleri giderir. Bir bardak sirkeli suyu bir 3.5 bardak sıcak su ile karıştırın. Zemine uygulamak için paspas kullanın, paspası sık sık başka bir kovada bulunan temiz sıcak su ile durulayın. Ekstra temizleme gücü için, su ve sirke karışımına birkaç damla sıvı bulaşık makinesi sabunu ekleyin. Önce sabun karışımıyla paspaslayın ve ardından su ve sirke karışımı ile ikinci kez paspaslayın.

İşte gerçekten kirli bir vinil zeminin nasıl temizleneceğine dair ipuçları. Meyve suyu, ketçap, domates sosu veya şarap gibi asidik maddelerin lekelerini kabartma tozu ve su kullanarak çıkartabilirsiniz. Bir ıslak bez üzerin kabartma tozu dökerek zeminde bulunan lekeyi ovun. Ancak fazla bastırmayın.Leke çıktıktan sonra vinil zemini sirke ve su solüsyonuyla temizleyin.

Ruj, boya kalemi, boya veya mürekkepten dolayı oluşan sert lekeler için, leke üzerine izopropil alkol uygulayın ve yumuşak tüylü bir fırçayla fırçalayın. Zemini çizebileceğinden çelik yünlü veya  zımpara fırçası gibi sert tüylere sahip fırçaları kullanmayın. Oje lekeleri için tırnak cilası çıkarıcı kullanın.

Çok zor lekeler için bir havlu üzerine WD-40 püskürtün ve izleri giderene kadar alanı ovun. Bunun ardından WD-40 uyguladığınız alanı sirke ve su solüsyonuyla temizleyin.

Zeminlerin temizliğine ilişkin bir diğer ipucu: Vinil zeminde macun cilaları kullanmayın. Zamanla birikecek ve katman oluşturacaktır bu tarz cilalar. Vinil zeminlere parlaklık katmak için ucuz ve kolay bir yol vardır: Daha önce bahsettiğimiz sirke ve su temizleme solüsyonuna birkaç damla bebe yağı ekleyin.

Vinil zeminlerin nasıl temizleneceğini düşünürken koruyucu önlem almayı unutmamalısınız. Kir ve toz zemininin yüzeyine zarar verir, bu nedenle kiri evden uzak tutmak için paspasları dış kapıların önünde tutun.

Vinil zeminlerin nasıl temizleneceğini bilmek güzel görünmesini ve yıllarca yeni kalmasını sağlayacaktır.

Kaynak : http://www.diynetwork.com/how-to/maintenance-and-repair/cleaning/how-to-clean-vinyl-floors

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.