Yere Yapışan Sakız Nasıl Çıkar?

Fayans zeminleri dayanıklıdır ve temizlenmesi kolaydır, ancak zemine yapışmış olan bir sakızı kaldırmak zor olabilir. Sakızın çıkarılması için kullanabileceğiniz birkaç strateji vardır. Aşağıdaki adımları en kolay ile daha agresif olanlardan ihtiyacınız olanı deneyin.

İhtiyacınız olan malzemeler : Eski kredi kartı, Plastik macun bıçağı, Kauçuk sıyırıcı, Buz, Yumuşak bez, Sirke, Fön makinesi, Fıstık ezmesi yağı ya da benzer bir yağ, Beyaz sirke, Ticari solvent

1. Adım – Kazıyıcı kullanın

Sadece sakızı zeminden sıyırmayı deneyin. Ancak zemini çizebileceğinden normal bir metal macunu bıçağı kullanmayın. Eski bir kredi kartı, lastik sıyırıcı veya plastik kazıyıcı kullanın.

2. Adım – Dondurarak kapatın

Bir buz küpü alın ve sakız üzerine sürtün. Sakız sertleşmeli ve daha sonra yukarıdaki sıyırıcılardan birini kullanarak kazıyabilirsiniz. Yüzeyi  yarım sirke ve su ile yumuşak bir bezle temizleyin. Bu yöntem yüksek sıcaklıklarda iyi iş görmeyebilir veya büyük bir sakız parçasıysa.

3. Adım – Isıtın

Sakızı yumuşatmak için saç kurutma makinenizi çıkarın. Havalı kurutucuyu düşük ayarla çevirin. Sıcak havayı zamkla yönlendirin ve yumuşamaya başlayana kadar ileri geri gidin. Ardından zeminden çıkarmak için plastik veya lastik bir kazıyıcı kullanın. Zemini suda 50/50 sirke çözeltisiyle temizleyin ve yumuşak bir bezle kurulayın.

4. Adım – Yağ Kullanın

Fıstık ezmesiyle sakız çıkarman hilesi gerçekten işe yarar. İşe yaramasının ana nedeni yağ içermesidir. Herhangi bir yağ, hatta püskürtme yağı kullanabilirsiniz, ancak fıstık ezmesi, sağlam ve kontrol edilmesi daha kolaydır çünkü zeminin her yerinde çalışmaz. Yağın altına gelebilmesi için sakızın kenarını kaldırmayı deneyin. Daha sonra plastik bir kazıyıcı ile çıkıncaya kadar kenarlarından kaldırmaya devam edin. Zemine yağlı bir şey koyduğunuzdan, hiç kimsenin kaygan bir döşemede kaymasını önlemek için iyice temizlenmesi önemlidir. Aynı sirke ve su çözeltisi de işe yarar. Temizlemeniz ve kurutmanız, ardından da yağın tamamen çıkıp çıkmadığını görmek için elinizi üzerinde çalıştırmanız gerekebilir. Değilse temizlemeyi tekrarlayın ve iyice kurutun.

5. Adım  – Ticari Bir Ürün Kullanın

En zorlu sakız çıkarma işlemi için yapışkan maddeleri atmak üzere  ticari bir ürün alabilirsiniz. Üreticinin talimatlarına göre uygulayın ve sonra sakızı sıyırın. Daha sonra alanı temizlemeyi unutmayın.

Önemli Not :Eğer döşeme doğal taştan yapılıyorsa, zemin üzerine koyduğunuz çözücüler konusunda özellikle dikkatli olmalısınız. Fayansın hasar görmesini veya renk bozulmasını önlemek için üreticinin uyarılarını izleyin. Seramik karolar daha iyi kapatılır fakat çizilmeleri daha kolaydır. Herhangi bir maddeyi kullanırken kullanın nazik bir şekilde döşemeyi çizmeden temizlemeye çalışın.

Kaynak : http://www.doityourself.com/stry/how-to-remove-gum-from-tiled-floors

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.