RCS MESAJ NEDİR?

İşte SMS’in halefi olarak belirtilen RCS mesajlaşma hakkında bilmeniz gereken her şey.

Kabul edelim ki, kısa mesaj kullanmak günümüzde ihtiyaç duymadıkça asla yapmayacağımız bir hizmete dönüştü. SMS mesajlaşma Facebook Messenger, WhatsApp ve WeChat gibi uygulamalarda bulunan okundu-teslim edildi iletileri, grup mesajlaşma özelliklerini veya arkadaşlarınızın paylaştığı animasyonlu gif dosyalarını desteklemezler. Hücresel ağ üzerinden çalışmakta – dolaşımdaysanız veya sinyaliniz yoksa, kısa mesaj gönderemez veya alamazsınız – ve sinir bozucu şekilde 160 karakter uzunluğunda (karakter sayısını aştığınızda birden fazla SMS gönderirsiniz) olabilirler. Tüm bu sınırlamalara ve artık kullanılmayacağı beklentilerine rağmen, SMS (Kısa Mesaj Servisi) olarak da bilinen kısa mesajlaşma servisi günümüzde halen oldukça popüler olmaya devam ediyor.

Tüm eksikli ve dezavantajlarına rağmen bile, akıllı telefon sahiplerinin yüzde 97’si kısa mesaj göndererek SMS kullanımını akıllı telefonlarda en yaygın kullanılan özellik haline getiriyor. Hizmetin mesajlaşma uygulamaları ile daha değerli ve rekabetçi olmasını sağlamak için akıllı telefon üreticileri ve servis sağlayıcıları, Facebook Messenger’ın en iyilerini birleştiren Zengin İletişim Hizmetleri ( Rich Communication Services – RCS) adlı modern bir mesajlaşma hizmeti geliştirmek için cep telefonu endüstrisinin yönetim organlarıyla işbirliği yapıyor.

SMS mesajlaşmadan günümüze ne oldu?

Yazılı mesajlaşmanın icadı iPhone, BlackBerry ve diğer akıllı telefonlardan önce gelir. SMS, ilk olarak 1982’de Avrupa Telekomünikasyon Standartları Enstitüsü (ETSI) tarafından geliştirilen ikinci nesil bir hücre standardı olan Mobil İletişim Global Sistemi (GSM) için önerildi.

Fikir, en azından başlangıçta, telefon trafiğini kontrol eden sinyalleme sistemleri aracılığıyla metinleri iletmekti. ETSI mühendisleri hem mevcut sinyal yollarına sığacak kadar küçük (128 byte, daha sonra 160 – yedi bit karaktere kadar geliştirilmiş) hem de gerçek zamanlı faturalama, mesaj iletme (yani yönlendirme gibi) taşıyıcı yönetim özelliklerini destekleyecek kadar modüler bir protokol geliştirdiler.

Neredeyse on yıllarca süren bir geliştirmenin ardından, SMS Aralık 1992’de ticari olarak konuşlandırıldı – bir mühendis olan Neil Papworth’un, “Mutlu Noeller” mesajını Vodafone müşterisi Richard Jarvis’e iletmesi bir dönüm noktasıdır. Takip eden yıllarda, Nokia dahil cep telefonu üreticileri ve Fleet Call (şimdiki Nextel) ve BT Cellnet (şimdiki O2 ) gibi operatörler mesajlaşma hizmetini sağlamak için sürece katıldılar. 2010’a kadar, ilk atılan kısa mesajdan yaklaşık 20 yıl sonra, hücresel iletişim aboneleri 6.1 trilyon mesaj alışverişi yaptı.

SMS’in patlayarak büyümesine rağmen, 90’ların başındaki halinden sonra kendini geliştiremedi. Telefonların formu değişmiş ve Apple’ın iPhone’u günümüz dokunmatik ekranlı akıllı telefonunu popüler hale getirse bile, SMS aynı kaldı – başlangıcında uygulanan 160 karakterlik sınıra kadar. RCS bunların hepsini değiştirmeyi vaat ediyor.

RCS nedir?

Zengin İletişim Hizmetleri ( Rich Communication Services – RCS) , SMS’in yerini alacak protokoldür. Protokol çok yavaş bir başlangıç ​​yaptı: 2007’de bir grup endüstri destekçisi tarafından kuruldu ve 2008’de bir ticaret kuruluşu olan GSM Birliği’nin kanatları altına girdi, ancak taşıyıcı katılımı ve diğer faktörler gerçekleri elde etmesini engelledi. Neredeyse on yıl boyunca bir gelişim göstermedi.

2018’de, Google, RCS protokolünü benimsemek için dünyadaki her büyük cep telefonu taşıyıcısıyla birlikte çalıştığını açıkladı. Sonuç, SMS’in yerini alacak RCS Universal Profile dayalı bir protokol olan Chat ortaya çıktı.

Open Market’in kıdemli ürün müdürü Andy Shirey, Digital Trends’e, “SMS’in yeni gelişimi olarak adlandırmayı seviyoruz” dedi. “Okundu iletileri gibi harika özelliklere sahip daha zengin mesajlaşma içeriği.” şeklinde açıklama yaptı.

Peki, Chat’te hangi özellikleri görmeyi beklemeliyiz? İMessage ve diğer mesajlaşma uygulamalarına çok benzeyecek. Grup sohbetlerine başlamanıza, video ve sesli mesajların yanı sıra yüksek çözünürlüklü görüntüler göndermenize izin veren daha etkileşimli bir protokoldür. Ayrıca okuma iletileri alabilecek ve hatta birisinin mesajınızı gerçek zamanlı olarak yanıtladığını görebilirsiniz.

Bir mesajlaşma uygulamasında beklediğiniz tüm özelliklere ek olarak, Chat’in mağazada bazı hoş sürprizleri olacak gibi görünüyor. Google, iletişimi geliştirmek için Chat’e faydalı özellikler eklemek için işletmelerle birlikte çalışıyor. Örneğin, Chat yaklaşan seyahatler ve biniş kartlarıyla ilgili canlı güncellemeler gönderebilir ve hatta Android Mesajlar uygulamasından koltuğunuzu seçmenize izin verebilir.

Hücresel bir bağlantı kullanmak yerine, chat veri bağlantınıza güvenir. Ayrıca donanımdan bağımsızdır, yani birden fazla cihazda çalışacağı anlamına gelir. Ve Chat iOS üzerinde çalışabilecektir ancak, Apple telefonlarının protokolü destekleyip desteklemediğini henüz açıklamadı.

Ancak, chat’te eksik olan çok önemli bir unsur var. Orijinal RCS protokolü, istemciden sunucuya şifrelemenin uygulanmasına izin verirken, Chat, iMessage veya Signal gibi uçtan uca şifreleme sunmaz. Kısacası, öncekilerle aynı yasal müdahale standartlarına izin verir.

RCS Nasıl Çalışır?

Açıkça konuşalım, chat başka bir Android tabanlı mesajlaşma uygulaması değildir; RCS protokolünün kullanıcı dostu adıdır. Bununla birlikte, Sohbet başlangıçta yalnızca iki uygulamada kullanılabilir: Android Mesajlaşma ve Samsung Mesajlaşma. Bu biraz sınırlı görünse de, akıllı telefon üreticilerinin çoğu, cihazlarını Android’in varsayılan mesajlaşma uygulamasıyla birlikte gönderiyor.

Chat’in gerçekten çalışmasını sağlamak için gereken çok sayıda hareketli parça var. Öncelikle, operatörünüz protokolü desteklemelidir. Ayrıca, Chat’i destekleyen bir cihaz ve mesajlaşma uygulamasına sahip olmanız gerekir. Son olarak, alıcınızın da chat kullanması gerekir; yapmazlarsa, Sohbet mesajları SMS’e geri döner.

Google geçen yıl Android Mesajlarının bir web sürümünü yayınladı. Yakın gelecekte, Android kullanıcıları Mesaj uygulamalarını web servisleriyle QR kodu ile eşleştirerek bilgisayardan tam bir chat deneyimi yaşayabilecekler.

Kimler RCS Mesajlaşma (Chat) Kullanacaktır?

Neredeyse on yıl boyunca, RCS protokolü için istenilen desteği almak çok zordur. Sprint ve T-Mobile gibi bazı operatörler oldukça yeniyken çoğu üretici daha güvenilirdi. RCS hem yazılım hem de ağ güncellemesi gerektirdiğinden, çoğu üretici cihazlarının protokolü geriye dönük olarak desteklemesi için yazılım geliştirmek istemiyordu.

Ancak Google, hem servis sağlayıcılar hem de üreticiler konusunda ilerleme kaydetmiştir. Şu anda, 55 servis sağlayıcı ve Chat’i destekleyen neredeyse bir düzine akıllı telefon üreticisi var. Microsoft da protokole ayrıca destek vermiştir.

Ülkemizde Turkcell ve Vodafone gibi operatörlerin yanı sıra Huawei , Samsung ve diğer akıllı telefon üreticileri de RCS mesaj servislerini kullanmaya başlayacaktır.

Kaynak : https://www.digitaltrends.com/mobile/what-is-rcs-messaging/

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.