Telefonun Orijinal Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Piyasa da bir çok markanın taklit telefonları mevcuttur. Özellikle internetten cep telefonu alacaksanız en çok dikkat etmeniz gereken konu alacağınız telefonun orijinal olup olmadığıdır. Samsung, Apple, Sony, LG, Huawei, HTC ve daha bir çok markanın neredeyse kusursuz şekilde kopyalanmış replika modelleri piyasada bulunmaktadır.

Çin malı diye tabir edilen bu sahte telefonlar dış görünüm olarak aynı ancak içermiş olduğu donanım ve yazılım açısından önemli farklar içerir. İkinci el telefon alırken de son derece dikkatli olmanız gerekmektedir. Bu nedenle aşağıda belirtmiş olduğumuz durumlara dikkat ederseniz siz de bir cep telefonunun orijinal mi yoksa sahte mi olduğunu anlayabilirsiniz.

İlk olarak aşağıdaki özellikleri kontrol edin

Almış olduğunuz cep telefonunun markası ve modelinin doğru şekilde yazıldığından emin olun. Örneğin, marka ismi Soniericsson, Nokla ve Samsvng gibi doğru olmayacak şekilde yazıyorsa elinizde bulunan cep telefonu fake (yan sanayi, replika) yani sahtedir.

Aldığınız telefonun orijinal olup olmadığını kontrol etmek için garanti belgesine bakın. Mobil cihaz üreticilerinin 24 ay garanti verdiğinden emin olun. Çünkü orijinal olmayan telefon modellerine verilen garanti süresi genellikle çok kısadır. Çünkü orijinal olmayan telefonlar çok kısa sürede arızalanabilir. Bu nedenle garanti süreleri kısadır. 

Cihazı açın ve performansını kontrol edin. Özellikle internetten alınan cihazlar ve 2. el cihazları aldığınızda kabul etmeden önce cep telefonunu açın ve kontrol edin. Bazı durumlarda sadece cep telefonu logo ekranı geliyor ve devamında açılmadığı dolandırıcılık ile karşılaşabilirsiniz. Ayrıca telefonun işlemci modeli, hafıza miktarı ya da ekran çözünürlüğü gibi detaylarını kontrol etmelisiniz. Bu detaylarda yanlışlık ya da eksiklik varsa cihazınız sahte olabilir. Bu tarz telefonların çoğunda işlemci kötü ve ekran çözünürlüğü düşük olmaktadır. 

Görünüşünü kontrol edin. Cep telefonu ekranı üzerinde donuk renkler, sahte ya da yanlış logolar, ağırlıkta kalite farkı, ekran boyutu, düğmelerin ve pilin konumu, baskı kalitesi ve boya kaplaması, ek veya eksik işlevler, kalite kontrol çıkartmaları ve hologramları ve genel bir kalite eksikliği olup olmadığını kontrol etmelisiniz. İlt etapta elinize almış olduğunuz bir cep telefonunun orijinallik kontrolünü bu şekilde yapabilirsiniz.

*#06#’yi tuşlayın

Cep telefonunu açın ve *#06# numaralı tuşlara basın. Bu tuşlara bastığınızda telefonunuzun bir nevi kimlik kodu olan IMEI koduna ulaşacaksınız. Eğer çift hatlı bir cep telefonu kullanıyorsanız iki farklı IMEI kodu karşınıza çıkacaktır.

 IMEI, Uluslararası Mobil Cihaz Kimliği anlamına gelir. 15 basamaklı bir sayıdır ve cep telefonunun paketi üzerinde yazabilir. Arka kapağı çıkartarak da bulunabilir ve pil etiketine yerleştirilebilir. IMEI kodunu aşağıda belirtmiş olduğumuz link üzerinden sorgulayarak model ve almış olduğunuz firmanın ismini kontrol edin.

https://www.turkiye.gov.tr/imei-sorgulama

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu üzerinden yapacağınız bu kontrol de cep telefonunuzun model ve marka ismi doğru çıkmalıdır. Bu arada paralel ithalat ile gelen telefonlarda bazen IMEI kaydı 1-2 hafta geç yapılabilmektedir. Bu nedenle cep telefonunu aldıktan sonra eğer size böyle bir bilgi verildi ise 2 haftayı geçmeyecek şekilde düzenli olarak kontrol etmeniz gerekir.

GOOGLE PLAY üzerinden donanım ayarlarını kontrol edin.

Almış olduğunuz cep telefonu android bir cep telefonu ise google play market üzerinden CPU-Z ya da benzer başka bir program ile tüm donanım ayarlarını kontrol edin. Bu tarz programlar cep telefonunuzun işlemci modelinden ekran çözünürlüğüne, batarya büyüklüğünden üretici bilgisine kadar her türlü bilgiyi vermektedir.

Telefonun kendi test menüsü üzerinden donanım testi yapın.

Bu aşamada yapacağınız donanım testi marka ve modele göre değişmektedir. Örneğin SAMSUNG cep telefonları ile LG cep telefonların da bu ayarlara girmek için farklı tuş kombinasyonları kullanılıyor. Bu yüzde cep telefonunuzun marka ve modeline göre TEST MOD ayarını nasıl açacağınızı internetten öğrenin ve donanım testini uygulayın.

Biz örnek olması açısından aşağıda SAMSUNG markaları için donanım testinin nasıl yapılacağını anlattık.

Elinizde Samsung Galaxy telefonunuz varsa ve orijinalliğini kontrol etmek istiyorsanız *#0*# tuşlayın ve Genel Test Modu olarak adlandırılan bir menüyü açın. Orada, cihazınızın LCD’sini, renk testini, dokunmatik testi, sensör testini, titreşim testini, kamera testini, ses testini vb. Test edebilirsiniz. Cihazınız bu testlerin tümünü geçerse, o zaman cihazınızın orijinal ve eksiksiz olduğuna kabul edebilirsiniz. *#7353# tuşlayarak da Hızlı Test Menüsüne gidebilirsiniz. Samsung marka cep telefonlarının kontrolü için kullanacağınız bazı kısa yol tuşları için aşağıdaki link üzerinden bilgi alabilirsiniz.

http://www.softwaresenior.com/blog/57-samsung-galaxy-secret-code

Yukarıdaki adımları uygulayarak almış olduğunuz cep telefonunun orijinal olup olmadığını rahatlıkla kontrol edebilirsiniz. Eğer bilmediğiniz bir yerden ya da ikinci el bir cep telefonu alıyorsanız bu testlerden bazılarını yaparak cep telefonunuz hakkında emin olabilirsiniz.

 

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.