Doğru Meslek ve Doğru Kariyer Nasıl Seçilir?

Birçok kişi gibi, siz de doğru meslek seçimi nasıl yapılır diye merak ediyor olabilirsiniz. Bir mesleği seçmeye çalışırken yapabileceğiniz en önemli şey, sizin için en doğru olanı seçmektir. Mesleğinizin ve gelecekteki kariyerinizin sizinle iyi bir uyuma sahip olduğunu bulmak, gerçekten de önemli olan bir şeydir. Ödevinizi yapmadığınız sürece, neyin peşinden koşmanız gerektiğini ve hangi mesleklerin iyi olduğunuz söyleyen kişileri görmezden gelin.

Çünkü kendinizi işinize çok fazla verir ve iş yerinde çok vakit harcarsanız, işinizi severek yapmanız için mesleğiniz size uygun olmalıdır.

İlgi alanlarınıza, yeteneklerinize, işle ilgili değerlere ve kişilik türünüze iyi uymalıdır. Buna hazırlanmak için yapmanız gereken her şeyi yapmaya hazır olmanız gerekir ve önümüzdeki yıllar için iyi bir bakış açısına sahip olması gerekir. Eğer bir meslek bu kriterlere uyuyorsa, ondan memnun kalacağınız ve işinizin tadını çıkarmanız için daha iyi bir şansınız var demektir. Ve iş yerinde harcadığınız saatlerinizin çoğunu mutlu bir şekilde harcarsınız.

Önce, Kendiniz Hakkında Daha Fazla Bilgi Edinin

İlk işiniz, kendiniz hakkında mümkün olduğunca çok şey öğrenmektir. Kendinle ilgili her şeyi bildiğini düşünmüyorsan, kapsamlı bir öz değerlendirmeyi yaparak neleri keşfedeceğinizi görebilirsiniz. Ve bu sizi kesinlikle şaşırtacaktır. Bununla ilgili size yardımcı olacak çevrimiçi kaynaklar bulabilirsiniz. Bunu yapmanın en etkili ve ideal yolu (genellikle ucuz değildir) kariyer danışmanı veya mesleki gelişim kolaylaştırıcısı gibi mesleki bir gelişim uzmanına gitmektir.

Kendiniz hakkında bilgi toplamanıza yardımcı olmak için çeşitli araçlar kullanacak ve buna dayalı olarak size iyi uyacak bir meslek listesini sunacaktır.

Mali konular bir sorunsa, ihtiyacınız olan yardımı almanızı önleyemezsiniz. Örneğin birçok okulun rehberlik hocası kariyer planlama hizmetleri sunmaktadır.

Okulunuzda bulunan rehber hocanız ya da danışman hocanıza sorun. Eğer okulunuz bu hizmeti sağlamıyorsa, bir başka topluluktan yardım alabilirsiniz. Hocalarınız sizi kariyer danışmanlığı yapan yerel ajanslara yönlendirebilir.

Üniversiteyi bitirdiyseniz bile, uzman bir kurumla görüşmelisiniz. Birçok kariyer hizmetleri bürosu ya da meslek odaları mezunlara yardım eder. Bazı yerel üniversite toplulukları veya üniversite kariyer ofisleri, topluluğun üyelerine açık olabilir. Kariyer danışmanlarını eğiten programlar genellikle öğrencilerin hiçbir zaman ya da düşük maliyetle elde edemeyecekleri bir eğitimdir.

Sonra, Listenizdeki Meslekleri Öğrenin

Öz değerlendirme, doğru mesleği seçme arayışınıza başlamak için harika bir başlangıç ​​noktası olmakla birlikte, bu süreçteki son adımınız değildir. Listeniz görünüşte uygun seçenekleri içerecektir. Bazıları sizin için neredeyse mükemmel olabilir, ancak bazıları yanlış olabilir. Kişilik türünüz, ilgi alanlarınız, değerleriniz ve yetenekleriniz için iyi bir eşleşme olabilir, ancak diğer yollarla uygun olmayabilir. Örneğin, iş görevleri çekici olmayabilir; Görünüm zayıf olabilir; ya da gerekli eğitimi almaya istekli olmayabilirsiniz.

Ancak bir sonraki adıma geçmeden bunu bilemezsiniz. Listenizdeki meslekleri öğrenmek, bilinçli bir karar vermenin tek yoludur.

Başka bir şey yapmadan önce, meslek açıklamalarını okuyun ve her biri için iş görevleri hakkında bilgi edinin. Önceden o işlerle alakalı aklınızda bulunan kavram ve fikirleri görmezden gelmeye çalışın. Belirli bir meslek hakkında bir şeyler bildiğinizi düşünebilirsiniz, ancak onunla kişisel deneyimleriniz yoksa ya da daha önce araştırma yapmadıysanız, muhtemelen içinde bulunduğunuz günden güne çalıştıklarınızdan memnun kalana kadar karar vermek için yeterli bilgiye sahip olmazsınız.

Bir iş tanımını aldıktan ve iş görevleri hakkında bilgi sahibi olduktan sonra, hala o meslekle ilgileniyorsanız, içinde çalışmaya hazırlanmak için ne yapmanız gerektiğini öğrenmelisiniz. Eğitim ve öğretim gereksinimlerini yerine getirmek istemiyorsanız, listenizde tutmamalısınız. Örneğin, bir meslek , çalışmaya başlamadan önce büyük miktarda eğitim gerektiriyorsa, ancak bunu taahhüt etmek için ne arzu ne de kaynaklarınız varsa, bu sizin için iyi bir seçim değildir.

Seçimlerinizi sadece birkaç meslekle sınırlandırdığınızda, belki de o alanda çalışanlarla bazı bilgilendirici görüşmeler gerçekleştirerek daha da bilgi kazanabilirsiniz. Artık eğitimli bir karar verebilirsiniz. 

Kaynak : https://www.thebalance.com/how-to-choose-a-career-524776

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.