İş yerinde nasıl terfi edilir?

İş yerinde ilgilendiğiniz bir pozisyon var ancak yöneticiniz bu pozisyon için sizi düşünmüyor mu? İstemiş olduğunuz pozisyona yükselmek için yapabileceğiniz bazı diplomatik davranışlar vardır. İşte iş yerinde nasıl terfi alınır, buyurun:

Terfi almak için ipuçları ve tavsiyeler nelerdir?

Bir pozisyon için uygun olduğunuzu düşünüyorsunuz ancak harekete geçmeden önce yapmanız gereken tüm şeyleri yaptığınızdan emin olun.

Yapılan araştırmalara göre işveren ve müdürlerin dikkat ettiği özellikler şunlardır.

İşinizi harika yapın. Mevcut bulunduğunuz konumda işleri nasıl yaptığınız bir terfi durumunda en çok dikkat edilecek konu olacaktır. Şirketler performans değerlendirmeleri yaparken işini en iyi şekilde yapanları ve şirketi en iyi şekilde temsil edebilecek kişileri seçme eğilimi gösterirler.

Takım oyuncusu olun. Ofis içerisinde yeni projelerde her zaman gönüllü olarak öne çıkın. Gönüllü olmak güçlü olduğunuzu ve o projeyi yapabileceğiniz yeterliliğinde olduğunuzu gösterir. Böyle teklifler patronunuza ve iş arkadaşlarınıza yardım etmenizi sağlar. Takım oyuncusu ve meslektaşlarınız için birlikte çalışılmak istenen bir kişi olarak tanınırsınız.

İşe geç kalmayın. İşe tam zamanında gidin ve iş yerinde boşa zaman harcamayın. Eğer iş kolik ve size verilenden daha fazlasını yapmaya hazır görünürseniz bir adım önde olursunuz.

Fark edilmek ve önemsenmek. Şirket toplantılarına ve organizasyonlarına katılın, toplantıları kaçırmayın. Bu şekilde işinizi önemsediğinizi ve iş yerinde arkadaşlarınız arasında daha fazla tanınan biri olarak öne çıkarsınız. Yeri geldiğinde pozisyon için uygun biri olarak düşünül meniz açısından fark edilirsiniz. Yöneticilerin bildik ve tanıdık kişileri terfi ettirme ihtimali bilmedikleri birine göre çok daha yüksektir.

Eğitiminize devam edin. Eğer şirketinizin sunmuş olduğu profesyonel gelişim kursları ya da eğitim organizasyonları varsa bunların tümüne katılın. Eğer yeteneklerinizi güncelleme ya da daha ileriye taşıma ihtiyacınız varsa yüksek lisans ya da doktora yapmaya başlayın. Bu şekilde teknik becerileriniz en üst düzeyde olacaktır.

Terfi nasıl istenir?

Sormak için hazır olun. İş vereniniz sizin niteliklerinizi ve becerilerinizi öğrenmek için bir fırsat sunabilir. Tabi durumun böyle olması gerçekten çok kolaydır. Ancak, bazı işler için ve bazı kuruluşlarda bir terfi için başvurmanız gerekebilir. İstemiş olduğunuz terfi için gerekenleri biliyorsunuzdur.

Patronunuzla konuşun. Yeni bir pozisyon için iş görüşmesi olduğunu patronunuza sizin de bu pozisyon için başvurmak istediğinizi bildirin. Sizi takımında tutmak isteyecektir çünkü referanslarınızı ve niteliklerinizi biliyordur. Söz konusu pozisyon için terfi istediğinizi patronunuzdan bir sır gibi saklamak iyi bir fikir değildir. Bunu sizden duyması insan kaynakları departmanından duymasından çok daha iyidir. Eğer mümkün ise geçiş aşamasında o pozisyonda neler yapabileceğinizi gösterin.

Açık iş pozisyonlarını kontrol edin. Büyük şirketler ve kuruluşları açık iş pozisyonlarının internette bulunan kariyer sitelerinde listelemektedirler. Bazı pozisyonlarda dışarıdan bir başvurunun değerlendirilme olasılığı içeriden yapılan bir başvura göre daha düşük olur bu nedenle avantajınızı kullanın. Düzenli olarak terfi etmek istediğiniz pozisyonla ilgili iş ilanlarını kontrol edin ve kendinizi daima hazır tutun.

Başvuru sürecini takip edin. Bunu işi alamayacak olduğun için yaptığını düşünme. Bazı pozisyonlar hem dışarıdan hem de içeriden başvurulara açıktır. Ayrıca bu şekilde insan kaynakları yöneticisi ya da diğer işe alım uzmanının yeteneklerinizi gözden kaçırma gibi bir şansı kalmaz. Zaman zaman öz geçmişinizi güncelleyin ve terfi istediğiniz pozisyonu hedefleyen kapak yazısı ya da mektubu hazırlayın. İç iş ilanları için uygulanması gereken resmi bir prosedür varsa, başvuru sürecini takip edin.

Referanslarınızı hazırlayın. Yöneticiniz ya da çalışmış olduğunuz diğer yöneticilerden tavsiye mektubu isteyin. Özellikle üst düzey yöneticilerden gönderilen tavsiye mektupları insan kaynakları departmanı üzerinde son derece etkilidir.

Kendinizi terfi etmek istediğiniz pozisyon için mülakata hazırlayın. Şirket içerisinde yükselmek istediğiniz pozisyon için mülakat yapılması gerekebilir. Aynı şekilde bu durum farklı bir şirketin pozisyonu için de geçerlidir.

Teşekkür notu gönderin. Yükselmek ya da geçmek istediğiniz pozisyonla ilgili görüşmüş olduğunuz herkese teşekkür notu gönderin.

Elveda demek için zaman ayırın. Eğer her şey yolunda gider ve ilgilendiğiniz pozisyon için terfi alırsanız bir önceki pozisyonunuzda etrafınızda bulunana herkese ayrılmak için zaman ayırın. Tabi bunu yapmak için terfinizin şirket tarafından duyurulmasını bekleyin. Arkadaşlarınızı söylemeden önce şirketin bunu duyurması çok önemlidir.

Teşekkür notu gönderin. Pozisyon ile ilgilenirken görüşmüş olduğunuz ve mülakat yaptığınız herkese teşekkür notu göndererek teşekkürlerinizi sunun.

Kaynak : about.com/thebalance (How to Get Promoted at Work – by Alison Doyle)

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.