Nasıl atlet (koşucu) olunur?

Atletizm tüm spor branşları içerisinde neredeyse en eski olan türdür. Kendi içerisinde bir çok branş içeren atletizm antik yunan dönemine kadar hatta daha öncesine kadar uzanır. Bu nedenle halen olimpiyat oyunlarının en önemli kategorisi sayılmaktadır.

Atlet olmak için kaç yaşında spora başlamak gerekir?

Atlet olmak için en erken ilköğretim çağında spora başlamanız gerekmektedir. 10-14 yaş grubunda başlamalısınız. Bu dönemde seçmiş olduğunuz branş da çok önemlidir. Şayet ergenlik çağının başlaması ile vücudunuz yapacağınız spora göre şekillenecektir. Atlet olmak için kişi kendini bu spora adamalı ve hayatını buna göre düzenlemelidir.

Bu yaş grubunda atletizme başlayan sporcular kendilerini tamamen atletizm alanına vermelidirler. Diğer alanlara da yoğunlaşırlarsa iyi bir atlet olma şanslarını kaçırma ihtimalleri yüksektir.

Profesyonel atlet olmak için neler yapmalıyız?

Profesyonel bir koşucu olmak için yapmanız gereken bazı adımlar vardır. Bu adımları attığınızda profesyonel atletizm kariyeriniz için sağlam bir giriş yapmış olursunuz. İşte profesyonel koşucu olmak için gerekli adımlar.

Adım 1 : Atlet olmak istiyorsanız ilk koşul sağlıklı olmanızdır. Sağlıklı bir vücuda sahip olmak en önemli koşullardan biridir. Bu ön koşulların yanında atlet olmak için nefes kapasiteniz ya da vital kapasite denen olguyu ölçtürmeniz gerekmektedir. Bunun ardında kalbinizde ritim bozukluğu ya da başka bir sorunun olup olmadığı kontrol edilmelidir. Bu gibi sağlık durumları göz önünde bulun durulduktan sonra atlet olmak için uygun olup olmadığınıza karar vermelisiniz. Bununla birlikte alkol, sigara gibi hiç bir zararlı alışkanlığınız olmamalıdır.

Adım 2 : Spor akademisine gidin. Atlet olmak istiyorsanız spor akademisinden mezun olmanız gerekmez ancak spor akademisine giderseniz işiniz ile spor arasında doğrudan organik bağ kurarsınız. Eğer farklı bir meslek ile uğraşıyorsanız atlet olmak için gerekli egzersiz ve çalışmaları tam şekliyle uygulayamaya bilirsiniz. Bu nedenle atlet olmak istiyorsanız spor akademisine gitmenizi öneriyoruz.

Adım 3 : Bir antrenör ya da koç ile çalışın. Profesyonel seviyeye ulaşmak için uzam olmak istediğiniz atletizm dalı üzerinde uzman bir antrenör ya da koç ile çalışmanız son derece yararlı olacaktır.

Adım 4 : Sabırlı olun. Profesyonel olmak istediğiniz atletizm branşında uzmanlaşmanız aylar hatta yıllar alabilir. Bu nedenle atlet olmak istiyorsanız son derece sabırlı olmanız gerekmektedir. İlk olarak bölgesel turnuvalara katılmalı ve buradan sonra daha geniş kapsamlı turnuvalara katılmalısınız. Bu turnuvalarda başarı elde ettikçe motivasyonunuz artacak ve profesyonel atlet olma yolunda basamakları hızla çıkacaksınız.

Adım 5 : Bir spor kulübüne gidin. Profesyonelliğe adım attıktan sonra her hangi bir profesyonel atletizm kulübüne ya da grubuna üye olursanız hem daha iyi teknik beceri geliştirebilir hem de arkanızda bulunan destek ile tüm motivasyonunuzu önünüzdeki turnuvalara verebilirsiniz.

Atletler nasıl beslenir?

Atletler için uzun mesafe koşucuları daha çok karbonhidrat içeriği yüksek besinlerle beslenmelidir. Kısa mesafe koşucuları ise daha çok protein ağırlıklı beslenmelidir. Bunun en büyük nedeni uzun mesafe koşucularının daha dayanıklı kaslara, kısa mesafe koşucularının ise daha güçlü kaslara sahip olmaları gerekliliğidir. Bu beslenme şekli genellikle kısa mesafe koşucularında %60 protein %40 karbonhidrat, uzun mesafe koşucularında ise %60 karbonhidrat %40 protein içermelidir.

Bir çok atlet kariyerleri boyunca bir çok ekstra besin maddesi kullanmaktadır. EN basitinden protein tozları bunlar için örnektir. Eğer yeterince iyi beslenemiyorsanız bu şekilde beslenebilirsiniz. Tabi buna başlamadan önce bir uzmana danışmalı ve onayını almanız gerekmektedir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.