Nasıl müzisyen olunur?

Müzisyen olmak hem yetenek isteyen hem de fazlasıyla sabır ve azim gerektiren bir olgudur. Tabi bazı durumlarda yetenek yerine çok çalışma da müzisyen olma hedefinize sizi ulaştırabilir. Yani müzisyen olmak için illa ilk koşul yetenekli olmak değildir. Bir enstrüman çalamıyor olabilirsiniz ancak çok iyi besteler yapabilir ya da sözler yazabilirsiniz. Bu nedenle müzisyen olmak için bir çok koşulun yanında en önemlisi sürekli çalışmak ve kendini geliştirmek gerekir.

Profesyonel müzisyenlik nedir?

Profesyonel müzisyenler tek başına veya diğer müzisyenlerden oluşan bir grup ile, kendi müzikal performansları ile geçimini sağlayan yetenekli kişilerdir. Müzisyenlik sadece enstrüman çalmak ya da beste yapmak değildir, bazen şarkı da söylemek gerekebilir. Bir çok müzisyen hafta içerisinde çalıştıklarından dolayı prova ve çalışmalarını hafta sonu ya da geceleri yapmaktadır.

Adım 1 : Profesyonel müzisyenlerin hayatlarını ve kariyerlerini araştırın.

Yetenek ve çok yönlülüğe bağlı olarak müzisyenlik bir veya daha fazla alanda nitelikli olmayı gerektirebilir. Trompet ve trombon gibi  pirinçten yapılmış enstrümanlar çalabilirsin ama bazen gitar ya da keman gibi bazı yaylı çalgılar ya da nefesli çalgıları çalabiliyor olman gerekebilir. Bu yüzden bir besteci olma yolunda televizyon, radyo ve operalar için müzikler oluşturabilirsin. Bunu kalem kağıt ya da bilgisayar gibi aletleri kullanarak da yapabilirsin.

Eğer forte söyleyebilir ya da bir tenor, kontralto, bariton, bas ya da soprano olabilirsin. Bu yüzden kendini keşfetmek adına seçmelere katılabilir ya da canlı performanslar gösterebilirsin. Başarılı müzisyenlerin hayatını araştırarak müzisyen olma yolunda nasıl başladıklarını, hangi aşamalardan geçtiklerini öğrenebilir ve sanat hayatları hakkında detaylı bilgi alabilirsin.

Adım 2 : Bir enstrüman çalmayı öğrenin.

Bir çok profesyonel müzisyen gibi çocukluktan itibaren bir ya da daha fazla enstrüman çalmayı öğrenmelisiniz. Çocukluk çağında okulunuzun koro ya da bando takımına girerek alanda ilk adımlarınızı atabilirsiniz. Ayrıca deneyimli bir müzik öğretmeni ile de çalışabilirsiniz. Sahne performansı gerçekleştirerek müzisyen olma yolunda uzmanlık ve tecrübe kazanırsınız. Profesyonel müzik kariyerinize başlamadan önce bir enstrüman çalmayı öğrenmek ya da notaları okuyabilmek size müzisyen olma yolunda zaman kazandırır ve avantaj sağlar. Bu yüzden bu gibi rutin uygulamalar önemlidir.

Adım 3 : Konservatuvara gidin

Konservatuvarlar müzik konusunda yetenekli ve hevesli kişilere gerekli eğitimleri sunarak müzisyen olma yolunda ilk profesyonel performanslarını göstermelerini sağlar. Konservatuvarda okuyan başkaları ile iletişime geçerek onların müzik aşklarından yararlanın ve yeteneklerinizin ortaya çıkması için fırsatlar oluşturun.

Adım 4 : Müzik alanında yüksek lisans yapın

Lisans eğitiminde müzik tarihi ve teorisi hakkında bilgi alırsın. Aslında profesyonel bir müzisyen, besteci ya da yönetmen olmak istiyorsanız müzik alanında bir lisans derecesi size inanılmaz avantaj sağlar. Eğer mümkün ise ülkemizde bulunan en iyi müzik okullarından eğitim alın ve üniversitelerinde müzik alanında yüksek lisans yapın. Tabi böyle programlara girmek için seçmelere girmek gerekebilir. Önemli müzik gereklerinden olan enstrüman çalma ya da opera gibi alanlarda yetenekli olmanız gerekebilir. Bu seçmelere girmeden önce kurslara giderek hazırlanabilirsiniz.Bu kurslar müzik eğitimi, modern popüler müzik, dünya müzik kültürleri ve müzik tarihi gibi dersleri içerir.

Adım 5 : Yeteneklerinizi pazarlayın

Eğer profesyonel müzisyenlik kariyerinize adım attıktan sonra kendinizi geliştirmez ya da yeni şarkılar öğrenerek popülerliğinizi artırmaz iseniz zamanla unutulursunuz. Bu nedenle yeteneklerinizi sürekli geliştirmeli ve insanlara bunu göstererek kendinizi pazarlamalısınız. Ayrıca müzisyen olma yolundayken profesyonel müzik yöneticileri ile iletişim kurarak tecrübelerinden yararlanabilirsiniz. Buna ek olarak performanslarınızı internet üzerinden youtube ya da diğer sosyal medya alanlarında paylaşarak zamanla daha geniş kitlelere ulaşabilirisiniz. Bu şekilde ünlenmiş bir çok müzisyen bulabilirsiniz.

Unutmayın ki müzisyen olmak yetenek işi olduğu kadar çalışma ile de alakalıdır. Eğer kendinizi geliştirmez ve sürekli yeni şeyler öğrenmeye açık olmazsanız mevcut yetenekleriniz zamanla körelir ve zarar görür. Bu nedenle iyi bir müzisyen olmak istiyorsanız ilk yapmanız gereken konular kendinize güvenmek, en az bir enstrüman çalmayı öğrenmek, müzik terminolojisini öğrenmek ve sürekli performans sergilemekten geçmektedir.

Kaynak : http://learn.org/articles/Musician_5_Steps_to_Becoming_a_Professional_Musician.html

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.