Nasıl reklam yazarı olunur?

Reklam yazarlığı ya da metin yazarlığı günümüzde en popüler mesleklerden biridir. Özellikle çağımızda toplumun büyük kısmının tüketim toplumuna dönüştüğü bu günlerde tüm üreticiler ürünlerini en kısa yoldan ve en karlı şekilde pazarlama eğilimindedir. 

Bu nedenle bir çok üretici ürünlerini pazarlamak için iletişim kanalları vasıtası ile reklamlarını yapar. Reklamlar insan üzerinde ürün açısından bir algı oluşturma ve kişiyi etkileyip ürünü satın aldırma amacı taşırlar. Bu nedenle reklam herkesin benzer ürün ürettiği günümüzde ürünleri sattıran en önemli etkenlerden biri olmaktadır.

Hal böyle olunca reklamcılık sektörü de bir cazibe merkezi haline gelmektedir. Reklam sektöründe en önemli pozisyonlardan biri reklam yazarlığıdır. 

Reklam yazarlığı nedir?

Reklam yazarlığı ya da metin  yazarlığı yapmaktan ziyade tamamen bir pazarlama eylemidir. Yani reklam bir mağaza ise reklam yazarı da o mağazada çalışan tezgahtardır. Yani bir tezgahtar gibi elindeki ürün ne olursa olsun ilk amacı ürününü satmaktır. Bu nedenle reklam yazarlığı günümüzde gözde mesleklerden biri haline gelmiştir.

Nasıl reklam yazarı olunur?

Reklam ya da metin  yazarı olmak için üniversitelerin iletişim fakültelerinden mezun olmanız gerekmemektedir.  Reklamcılık bölümü mezun olmayan bir çok kaliteli reklamcı mevcuttur. Ancak eğer yolun başında iseniz iyi bir üniversitenin reklamcılık  ya da halkla ilişkiler bölümünden mezun olmak hem size sektör hakkında detaylı teknik bilgiyi verir hem de sektör içerisindeki tüm dinamikler hakkında fikir sahibi olmanızı sağlar.

Eğer üniversitelerin reklamcılık ve halklar ilişkiler bölümünde mezun değilseniz bile reklamcı olmak için çeşitli kurslar ya da eğitimlere katılabilir ve eğitiminizin ardından reklamcı olabilirsiniz. Bu konuda eğitim veren bir çok profesyonel kuruluş ve kişi mevcuttur.

Sonuç olarak reklamcı olmak isteyen kişilerin bu iş için bilgi sahibi olması gerekmektedir. Bu nedenle reklamcı olmak ya da reklam yazarlığı yapmak önemli derecede sektör bilgisi gerektirmektedir. Bu bilgi davranış psikolojisinden tutunda ticaret kanunlarına kadar çok geniş bir alanı kapsar.

Reklam yazarının sahip olması gereken özellikler nelerdir?

  • Reklam yazarı olmak için sürekli yeni fikirlere açık olmalı ve yeni fikirler ürete bilmelisiniz.
  • Reklam yazarı olmak için dile hakim olmak gerekir. Bir ürünü hitap ettiği kitlenin anlayacağı dilden anlayarak pazarlamak gerekir. Bu nedenle reklam yazarı dil konusunda çok yetenekli olmalıdır. Bazı olgular onlarca kelime ile ifade edilebilir ancak reklam yazarının en büyük görevi olabildiğince kısa ve akılda kalıcı kelimeler ile ürünü anlatmalıdır.
  • Pazarlama yönünüz kuvvetli olmalıdır. Sonuçta reklamını yapacağınız ürünü ne şekilde gösterirseniz satış başarısı buna göre değişecektir. Bu nedenle pazarlama bilimini ve tekniklerini iyi bilmeniz gereklidir.
  • Reklam yazarı olan kişilerin kalemi kuvvetli olmalıdır. Ancak bu edebiyat kalemi kuvvetli olanları çok iyi birer reklam yazarı olacağı anlamına gelmez. Bir önceki maddede belirttiğimiz gibi reklamını yapacağınız ürünü minimum şekilde maksimum verim ile anlatmanız gerekir. Bu nedenle kelimeleriniz akılda kalıcı ve etkili olmalıdır.
  • Reklam yazarı genellemelerden uzak durmalıdır. Eğer ürününüzü genellerseniz sıradanlaşması kaçınılmazdır. Buda reklamını yapacağınız ürünün albenisini kaybetmesine neden olur. 

Reklam ajansında iş nasıl bulunur?

İşte size reklamcılık sektöründe çalışmak, metin yazarlığı yapmak için bazı öneriler :

1-) Staj yapın. Reklam sektöründe iş bulmak için en önemli koşullardan biri staj kısmıdır. Üniversitede reklamcılık bölümünde okuduğunuz esnada bir yandan da iyi bir ajansta staj yapmaya çalışın. En az 2 aylık bir staj geçmişi size okulda öğrendiklerinizi uygulama ve gerçek hayattaki farklılıklarını öğretir.

2-) Etkili bir öz geçmiş gönderin. Yeni mezun bir kişinin öz geçmişinin etkili olabilmesi kapak yazısı ve hedefleri ile alakalıdır. Kapak yazının doğrudan sizin kaleminizden çıktığı için iş veren bu yazıdan ne kadar etkilenmelidir. Bu yüzde reklam metin yazarlığı yapmak isteyen kişiler etkileyici bir kapak yazısı ile öz geçmiş göndermelidir.

3-) Başvurunuzu şahsen kendiniz yapın. İlgilendiğiniz pozisyon için internet üzerinden alım yapılıyor olabilir ancak siz kesinlikle öz geçmişinizi elden teslime din ve kendiniz hakkında iyi bir izlenim bırakmaya çalışın. Başvuru esnasında geçmiş tecrübeleriniz ya da fikirlerinizden de bahsedebilirsiniz.

4-) Çalışmalarınızı ve fikirlerinizi gösterin. Mutlaka üniversitedeyken bazı reklamlar hakkında çalışmalarınız ve araştırmalarınız olmuştur. Bu çalışmaları paylaşın.Eğer daha önce çalıştıysanız da başarılı reklam girişimleriniz üzerinden referans verebilirsiniz.

5-) Enerjik ve takım çalışmasına istekli olun. Reklam sektörü son derece dinamik bir sektör olduğu için enerjik olun. Esnek çalışma saatleri ve uzun proje süreçlerinde takım çalışmasında son derece verimli olduğunuzu belirtin.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.