Pasif gelir elde etmek için 11 fikir

Daha fazla para kazanmak istiyorsunuz fakat yeterli zamanınız ya da fazladan bir iş için yeterli enerjiniz mi yok? İşte size pasif gelir yaratacak 11 önemli fikir.

1- Ödüllü kredi kartı kullanın

Eğer her ay düzenli şekilde kredi kartı ile büyük ödemeler yapıyorsanız ödül, bonus ya da puan kazandıran kredi kartları kullanın. Her yıl bir kaç yüz lira tutarında alacağınız eşya ya da hizmeti bu şekilde ücretsiz olarak tedarik edebilirsiniz. Kazancınızı maksimum düzeye çıkarmak için size en yüksek kazancı ya da geri dönüşü sağlayan kredi kartını seçin.

2- İnternetten alışveriş yapın

İhtiyacınız olan ürünü internetten mi satın alacaksınız? İnternette bulunan büyük online alışveriş siteleri üzerinden alışveriş yaparak hediye kartı, puan ya da indirimler kazanabilirsiniz.

3- Faiz gelirlerinizi en üst düzeye çıkartın

Acil durum fonunda bulunan paranızı ya da tasarrufunuzda bulunan paralarınızı size en fazla faiz kazandıran bankaya taşıyın . Bir süre boyunca paraya ihtiyacınız olmayacak ise bu şekilde yüksek faiz getirisi olan banka hizmetlerini kullanın.

4- Online arama motorları kullanarak para kazanın

Bing ya da swagbuck gibi arama motorlarından yapmış olduğunuz online aramalar karşılığında bu firmalar size belli bir miktarda ücret ya da puan öderler. Henüz ülkemizde bu şekilde bir ödeme yapan arama motoru yok ancak qapel gibi internet üzerinden görev yaparak bir çok hediye ve ödül kazanacağınız online kazanç yapabileceğiniz siteler mevcut.

5- Eşyalarınızı kiralayın

Kullanmadığınız eşyaların etrafınızda öylece durmasına izin vermeyin. Airbnb üzerinden evinizi ya da boş odanızı kiralayabilir, kullanmadığınız zamanlarda RelayRides üzerinden arabanızı kiralayabilir ya da Rentything üzerinden kullanmadığınız eşyalarınızı kiralayabilirsiniz.

Özellikle ev ve araba kiralama konusunda bir çok farklı akıllı telefon uygulaması bulunmaktadır. Bununla birlikte şehirler arası seyahatlerinizi kişisel arabanız ile yapacaksanız yine akıllı telefon uygulamaları üzerinden yolcu bulabilir ve masrafınızı düşürebilirsiniz.

6- Fidan satışı yapın

Eğer yurt dışında yaşıyorsanız ağaç satışı yapabilirsiniz. Büyütmüş olduğunuz bir ağacın filizlerinden büyütüp farklı zamanlarda insanlara satabilirsiniz. Amerika da özellikle yıl başı zamanında noel ağacı satışlarının önemli bir kısmı bu şekild eyapılıyor. Bizim ülkemizde ise bahçenizde bulunan meyve fidanlarını bu şekilde satabilirsiniz.

7- Eski eşya ya da antika satışı yapın

Garaş satışları ya da bit pazarı gibi yerlerde bulunan antika eşyaları alıp daha sonra daha yüksek fiyata satabilirsiniz. Özellikle ülkemizde spot ürünlerin satışında önemli gelir elde eden bir kesim bulunmakta. Ayrıca bit pazarında bulunan eski plak, gramofon ya da el işçiliği bir çok ürün çok uygun fiyata alınıp mağazalarda yüksek fiyatlara satılabilir.

8-  Reklam yapın

Göz alıcı bir arabanız var ve yolda çok zaman mı harcıyorsunuz? Aracınız üzerine reklam alarak ekstradan gelir elde edebilirsiniz. Ya da merkezi bir yerde ve cephesi açık bir eviniz varsa eviniz üzerine reklam alabilirsiniz.

9- Kazançlı hisse senetlerine yatırım yapın

Kazançlı ve getirisi yüksek olan şirketlerden almış olduğunuz hisseler ile 3 ayda bir ya da yıllık kazanç elde edebilirsiniz.

10- Kiralık emlak satın alın

Ucuz bir mülk alabilir ve aylık olacak şekilde kiraya verebilirsiniz. Tabi kiralama işlemind ekişilerle uğraşmak istemiyorsanız bu işi yapan firmalar üzerinden de kiraya verebilirsiniz.

11- Fikirlerinizi satın

Kafanızın içinde sürekli sizi rahatsız eden büyük fikirleriniz mi var? Bu fikirlerinizi e-kitap ya da online ders ve ya online uygulama haline getirerek ekstra gelir elde edebilirsiniz.

Kaynak: about.com/thebalance (11 Passive Income Ideas)

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.