Evde Tutkal ve Boraks ile Slime Nasıl Yapılır?

Özellikle son yıllarda ülkemizde de başlayan slime çılgınlığı çocukların en yeni eğlencelerinden biri oldu. Aşırı derecede kıvamlı olması ancak dağılmaması kendine has özelliklerinden dolayı son derece farklı bir ürün olarak adlandırabiliriz.

Marketlerde de satılan slime aslında son derece basit yöntemlerle evde rahat bir şekilde üretebileceğimiz bir üründür. Bu şekilde hem çocuklarımıza kendi oyuncağını üretme şansı verebilir hem de ekonomik bir oyuncağa ulaşma fırsatı yakalayabilirsiniz.

Şimdi evde tutkal ve boraks kullanarak nasıl slime yapabileceğimizi inceleyelim.

Gerekli malzemeler,

 • Beyaz tutkal (beyaz yapıştırıcı gibi birçok farklı çeşidi vardır)
 • 2 tek kullanımlık bardak
 • Gıda boyası (istediğiniz rengi seçin)
 • Su
 • Boraks Tozu (çamaşır deterjanı satan en büyük marketlerden ya da nalburlardan temin edilebilir)
 • Plastik bir kaşık (karıştırmak için)
 • Bir çorba kaşığı (ölçü için)

Adımlar,

 1. Küçük bir bardak su doldurun ve bir kaşık dolusu Boraks tozu ekleyip karıştırın. Sonra bir kenara ileride kullanmak üzere bekletin.
 2. Diğer küçük bardağı ise içerisini yaklaşık 2.5 cm dolduracak şekilde tutkal ile doldurun.
 3. Tutkal üzerine üç çorba kaşığı (20 ml) su ilave edin ve karıştırın.
 4. Birkaç damla gıda boyasın ekleyin ve birbirine karıştırıncaya kadar karıştırın.
 5. Şimdi eğlenceli kısma geldik. Daha önce yapmış olduğunuz Boraks çözeltisine bu karışımdan bir çorba kaşığı ekleyin ve iyice karıştırın. Hamur formuna gelene kadar dikkatli şekilde karıştırın.
 6. Hamur formuna geldikten yaklaşık 30 saniye sonra kaşığı alıp oynamak için kenarda bekletin!

tutkal-ve-boraks-ile-slime-nasil-yapilir

İpucu: Yapmış olduğunuz slime ile oynamadığınız zaman sıkıca kapalı bir plastik torba içinde tutun ve halıdan ya da kız kardeşinizin saçından uzak tutun.

Slime nedir, nasıl kullanılır?

Şimdi BİLİMsel bölüme gelelim… Bu POLİMER hem katı hem de sıvı özelliklere sahip olduğu için eşsizdir. Kapları bir sıvı gibi şekillendirebilir, ancak onu elinize alabilir ve bütün bir şekilde oynayabilirsiniz. Bildiğiniz gibi, katı moleküller birbirine sıkıca bağlıdır, sıvı moleküller ise akıcıdır ve POLİMER molekülleri kendiliğinden zincirlenir (zincirler gibi gerilir ve bükebilir) parçalanır ve bu özelliği onları özel yapar. Jell-O, lastik bantlar, plastik soda şişeleri, spor ayakkabı tabanları ve hatta sakız bile başka polimer formlarıdır. Yaptığınız polimer, oynamadığınız zaman kapalı plastik torba içinde saklanmalıdır. Ayrıca, onu küçük bir çocuğa ya da evde beslediğiniz evcil hayvanlardan uzak tutmaya özen gösterin. İyi eğlenceler!

Kaynak : https://sciencebob.com/make_slime_with_borax/

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.