Pokemon GO nasıl oynanır?

Pokemon GO nedir?

90’lı yılların sonunda yayınlanan ve yayınlanmış olduğu her ülkede çok sevilen Pokemon çizgi filmine ait Pokemon GO oyunu uzun zamandır pokemon fanları tarafından bekleniyor. Akıllı telefonlarımızda IOS ve Android işletim sistemi kullanan cihazlar üzerinden oynanan Pokemon GO artırılmış gerçeklik adı verilen bir yöntem ile oyun severlere ulaşıyor.

Japon elektronik devi Nintendo tarafından geliştirilen Pokemon GO oyunu için bluetooth bağlantısı ile etrafınızda pokemon tespit edildğinde akıllı telefonunuza sinyal gönderen  Pokemon GO PLUS isimli bir giyilebilir ekipman üretildi. Bu ekipman sayesinde bulunduğunuz konum çevresinde pokemon tespit edildiğinde akıllı telefonunuza çevrenizdeki pokemonun varlığına dair sinyal gönderiliyor.

Pokemon GO nasıl oynanır?

Pokemon GO, Niantic Gerçek Dünya Oyun Platformu adı verilen bir platform üzerine inşa edilen ve gerçek dünyada konum tabanlı bir şekilde çalışan, belirtilen konumlara pokemon yerleştirilmiş bir oyundur. Kısacası pokemonları tespit etmek için akıllı cihazlarınızda gerçek konumlar kullanacaktır. Oyun aşağıdaki şekilde oynanmaktadır.

Dünya çapında binlerce farklı konuma yerleştirilmiş olan pokemonların etrafında dolaştığınızda ya da yakınına gittiğinizde akıllı telefonunuz titreyecek ve size pokemon varlığı bildirilecektir. Pokemonu yakalamak için Pokemon GO oyunu içerisindeki kamera ekranı açılacak ve kamerayı söz konusu konuma çevirdiğinizde telefon ekranından konumda bulunan pokemon belirecektir. Ancak bu aşama pokemonu kaçmadan yakalamak için belli bir zaman diliminde hareket etmeniz gerekir.

Ayrıca akıllı telefonunuzu pokedex olarak kullanabileceksiniz. Pokedex meşhur çizgi serisinde esas aktörümüz Ash tarafından pokemon bilgi bankası olarak kullanılmakta ve sesli komutlar alıp aynı şekilde yanıtlayabilen bir elektronik cihazdır.

Çizgi seriye birebir uygun şekilde geliştirilen Pokemon GO oyunu oynarken orjinal senaryoya bağlı kalacaksınız. Örnek vermek gerekirse ender rastlanan pokemonları ulaşılması zor ya da kimsenin bilmediği konumlarda bulacaksınız. Su  pokemonu yakalamak istiyorsanız göl, deniz ya da akarsu kenarlarında dolaşmanız gerekiyor.

Yakalamış olduğunuz pokemonlar uygun koşulların oluşması durumunda gelişebilecek ve aynı şekilde çoğalabilecektir. Örneğin bazen pokemon yakalamak yerine yumurtadan çıkmasını bekleyeceksiniz.

Artırılmış gerçeklik adı verilen bu yeni oyun teknolojisi için Nintendo firması bir çok farklı aksesuar ve oyun düzeneği üreteceğini duyurdu. Ayrıca pokemonlarınızla bir çok turnuvaya katılabilecek ve pokemon dövüşü yapabileceksiniz.

Açıklanan bilgilere göre bir pokemon düellosuna en fazla 3 kişi katılabilecek. Önceden belirtilen konumlar üzerinde yapılan bu savaşlarda akıllı telefonunuz üzerinden tüm bilgiler pokemon go arşivine yüklenecej ve kazanmış olduğunuz başarılar listelenecektir.

Pokemon GO Plus isimli giyilebilir teknoloji ürünü akıllı telefonunuz yokken bile çevrenizde bulunan konumlarda pokemon varlığını size bildirecektir.

Pokemon GO şu an dünya üzerinde Avustralya ve Yeni Zelanda üzerinde oynanabilir durumdadır.  Android ve Ios platformları tarafından desteklenen Pokemon Go tablet bilgisayarlarda oynanabilir durumda olmayacaktır. Oyunu sadece akıllı telefonlar üzerinden oynayabileceksiniz.

Pokemon GO oyunu tamamen ücretsiz oynanacağı açıklandı ancak bazı ekipmanlara ulaşmak ve özellikleri açmak için oyun içi satın alımlar yapılabilir durumda yükleniyor.

Kaynak:  http://www.pokemon.com/us/pokemon-video-games/pokemon-go/

 

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.