6 Adımda Karaciğer Nasıl Temizlenir?

Her insanın sağlığı ve esenliği, vücutlarının toksinleri vücuttan nasıl uzaklaştırdığı ve temizlediğine bağlıdır. Tüm çevre kirliliği, toksik vücut bakımı ürünleri ve işlenmiş gıdalar ile çoğu insan ciddi bir detoksa ihtiyaç duyar! Bir karaciğeri temizlemek için detoks mükemmel bir yoldur.

Vücudun toksinlerden kurtulmasının ana yollarından biri karaciğerdir. Aslında, karaciğer vücuttaki en zor çalışan organlardan biridir. Kanımızı detoksize etmek, yağ sindirmek için gerekli olan safra üretmek, hormonları parçalamak ve gerekli vitaminleri, mineralleri ve demirleri depolamak için yorulmadan çalışır. Ve karaciğer en iyi şekilde çalışmadığında, gıdalarımızı, özellikle de yağları sindiremeyiz!

Karaciğerin temel işlevlerinden bazıları şunları içerir:

 • Bağırsaklar tarafından emilen besin maddelerini işleyerek daha verimli bir şekilde emilir.
 • Kan kompozisyonunu, protein, yağ ve şekeri dengelemek için düzenleme.
 • Eski kırmızı kan hücrelerini yok etmek.
 • Kan pıhtısını düzgün şekilde gidermek için gerekli kimyasal maddeleri üretmek.
 • Alkol ve ilaçların parçalanması ve metabolize edilmesi.
 • Zorunlu proteinler ve kolesterol üretmek.
 • Bilirubin, amonyak ve diğerlerini içeren toksinlerin kan dolaşımından çıkarılması.
 • Minerallerin, demirin ve vitamin A’nın depolanması

Karaciğer vücuda bakabilmek için en iyi sonucu alabilmelidir.

Çoğu kişi karaciğer hastalığı düşündüğünde, sadece alkol kaynaklı siroz düşünürler. Siroz ciddi bir sağlık durumudur, ancak popüler düşünceye aykırı olarak, alkolizm tek neden değildir.

Aslında, pişmemiş kabuklu deniz hayvanları, bazı ilaçlar (asetaminofen dahil), kronik malnütrisyon, zehirli yabani mantar yemek ve kimyasallara maruz kalma gibi karaciğer ve karaciğer hasarının sirozuna yol açabilecek bir takım faktörler vardır. 

Karaciğerdeki sağlıklı hücrelerin yara dokusu yerine geçtiğinde siroz oluşur. Yara dokusu büyümeye devam ederse, karaciğerin işlev kabiliyeti azalır. Karaciğer yetmezliği bir sonraki biyolojik adımdır ve skar dokusu çok fazla hasar yarattığında ortaya çıkar; artık işlevsizdir.

Karaciğer, toksinleri etkili bir şekilde temizler

Bugün, evlerimiz, iş yerimiz ve besin arzımız içinde çok fazla çevresel toksin ile karşı karşıyayız. Genel sağlığımız ve refahımız için karaciğerlerimizin düzgün çalışmasını sağlamak önemlidir. Aşağıda, karaciğer fonksiyon bozukluğuyla ilişkili bazı risk faktörleri bulunmaktadır.

 • Düşük potasyum seviyeleri.
 • Ağır alkol istismarı.
 • İntravenöz ilaç kullanımı.
 • 1992’den önceki kan nakli.
 • Bazı endüstriyel kimyasallara ve çevresel toksiklere maruz kalma.
 • Korunmasız seks.
 • Obezite ve doymuş yağda yüksek bir diyet ve işlenmiş gıdalar.
 • Dövmeler veya piercing.
 • Kandaki trigliserid seviyeleri yüksek.
 • Asetaminofen de dahil olmak üzere reçeteyle satılan ilaçlar.
 • Viral enfeksiyonlar.
 • Otoimmün hastalıklar.

Karaciğerinizin düzgün çalışmadığına dair belirtiler

Yakın zamanda aşağıda listelenen belirtilerden herhangi birini fark ettiyseniz, karaciğer işlevinde bozulma yaşayabilirsiniz. Yukarıda bahsedilen bir veya daha fazla risk faktörü ile özdeşleşmeniz durumunda, bu belirtileri göz önüne almak çok önemlidir.

 • Şişkinlik ve gaz
 • Asit reflüsü ve mide ekşimesi
 • Kabızlık
 • Deri ve / veya sarımtırak gözler (sarılık semptomu)
 • Kilo verme 
 • Yüksek tansiyon
 • Ruh hali, endişe veya depresyon
 • Koyu renk idrar
 • Rosacea
 • Kronik yorgunluk
 • Asiri terleme
 • Kırgınlık
 • İştahsızlık

Neyse ki, karaciğerinizin işleyişini geliştirebilirsiniz. Derin bir karaciğerinizi temizleyerek, birkaç hafta içinde daha iyi hissetmeye başlayabilirsiniz.

6 Adımda karaciğer nasıl temizlenir?

İşte karaciğerinizi temizlemek için 6 adım:

1-) Zehirli (Toksik) Gıdaları Diyetinizden Kaldırın

karaciger-temizlemeİşlenmiş gıdalarda yüksek oranda yiyorsanız, karaciğerinizin sağlığını tehlikeye atıyorsunuz demektir. Dondurulmuş gıdalar, hidrojene yağlar, rafine şeker, fast food ve öğle etleri sisteminiz için tehlikelidir.

Örneğin, kolay gıdalar, fast foodler ve öğle etlerinde yaygın olarak bulunan nitratlar ve nitritler ciddi sağlık koşullarıyla bağlantılıdır.

Bu kimyasal maddeler gıdaları daha uzun süreler kılmak, bakterilerin büyümesini engellemek ve renk korumak için saklamak için kullanılır. Bu gıdaları derhal sağlıklı seçimlerle değiştirin. Sağlıklı besinler harika bir zevk ve biraz yaratıcılık ile aileniz için sağlıklı yemekler hazırlayabilirsiniz.

Hızlı öğle yemekleri ve atıştırmalık çerezleri için şarküteri etlerinin yerini almak için kendi organik tavuk göğsü ve hindi göğsünüzü kızartın. Cips ve diğer işlenmiş atıştırmalıkları taze meyve, havuç sopa, fıstık ve ev yapımı granola çubuklarla değiştirin.

Hidrojene yağlar, “trans yağları” olarak da bilinirler, daha yüksek doymuş yağ seviyelerine sahiptirler. Yağın kimyasal yapısı raf ömrünü uzatmak için değiştirilmiştir. Trans yağlarının tüketimi kalp rahatsızlığı riskini% 25 veya daha fazla artırmaktadır. Buna ek olarak, trans yağların bağışıklık sistemimizle ilgili sorunlara neden olduğuna ve vücuda iltihaplanmasına neden olduğuna inanılmaktadır.

Çocukluktaki en popüler makarna ve peynire sağlıklı (lezzetli) bir alternatif için Kuru Üzüm ve Cevizli Cheesy Spagetti Squash’ı deneyin. Spagetti kabak, kalorisi düşük, doymuş yağ oranı düşük ve iyi bir Niasin kaynağı, Vitamin B6, Manganez, Pantotenik Asit ve Potasyum açısından zengin. Cevizler Omega-3 yağ asitleri ile doludur ve kardiyovasküler sağlığı artırmak için anti-oksidanlar içerir.

2-) Çiğ Sebze Suları İçin

karaciger-ve-yesil-sebze-sulariBitkisel suyun tadına bakmak için karaciğerinizin etkili bir şekilde temizlenmesine ihtiyaç duyan çiğ sebzelerin tümünü neredeyse her yerde bulabilirsiniz. Bununla birlikte, çeşitli çiğ sebzeleri sıkarak, kolayca ihtiyacınız olan taze, organik sebzelerin 4-5 porsiyonunu elde edebilirsiniz. En sık kullanmadığınız sebzeler bile taze sebze suyunda gizlenebilir ve tadılabilir.

Karaciğer işlevinde bozulma bulunan sebzeler, sebzeleri sindirmek için sebzeleri kolaylaştırmak ve emilim için daha kolay elde etmenin yararlarından biridir.

Bir karaciğeri temizlemek için ideal sebzeler arasında lahana, karnabahar ve Brüksel lahanası bulunur. Bu kombinasyon çok zevkli görünmese de havuc, salatalık, pancar ve yeşillikler dahil olmak üzere hoşunuza giden diğer sebzeleri ekleyebilirsiniz.

Bütün bu sebzeler, vücudun asit seviyelerini düşürmeye yardımcı olur, böylece daha kolay bir pH dengesi oluşturmaya yardımcı olur. En sevdiğiniz lezzet kombinasyonlarını deneyin; Meyve sularını daha eğlenceli hale getirmek için maydanoz, nane ve diğerleri de dahil olmak üzere taze otlar ekleyebilirsiniz.

Çocuk dostu Turuncu Havuç Zencefil Suyu’nu deneyin. Taze, organik havuç, herhangi bir karaciğeri temizlemek için gereklidir (5). Karaciğerde beta-karoten, karaciğerdeki yağları azaltırken vücuttaki toksik maddelerin yıkanmasına yardımcı olmak için A vitamini haline dönüştürülür.

Yüksek lif içeriği, vücudunuzdaki toksinlerin yok edilmesini hızlandırarak sağlıklı bir sindirim sistemini desteklemeye yardımcı olur. Zencefil kökü sindirim sisteminin yatıştırılmasına, bağırsak gazının azaltılmasına yardımcı olur ve güçlü anti-inflamatuar bileşikler içerir. Bu tarifteki taze portakallar yalnızca sert tatlılık katmakla kalmaz aynı zamanda önemli C vitamini, ek A Vitamini ve Vitamin B-6 ekler.

karaciger-temizleyen-gidalar

3) Potasyum Açısından Zengin Gıdalar Üzerine Yüklenin

Günde tavsiye edilen Potasyumun 4.700 mg olduğunu biliyor musunuz? Potasyum bakımından zengin gıdalar, sistolik kan basıncınızı düşürmenize, kolesterolünüzü düşürmenize ve sağlıklı bir kardiyovasküler sistemi desteklemenize yardımcı olur ve karaciğerinizi temizlemenize yardımcı olur. 

 • Tatlı Patates

Şaşırtıcı bir şekilde, potasyum bakımından en zengin gıda muz değildir. Bu tatlı patatestir. Tek bir orta boy tatlı patates ( yüksek lif ve beta-karoten içeriğinden behsetmiyoruz bile ) yaklaşık 700 miligram potasyum içerir.

Bir tatlı patates sadece 131 kaloriye sahiptir, ancak Vitamin B-6, C, D, magnezyum ve demir açısından zengindir. Şeker içerdiğinden doğal olarak tatlı olsa da, kan şekerinde bir artışa neden olmaksızın, yavaş yavaş kan dolaşımına karaciğer yoluyla salınır.

 • Domates Sosu

Domateslerde potasyum ve diğer faydalı besinler önemli ölçüde sos, püre veya macun gibi şekillerden konsantre edilir. Örnek olarak, 1 bardak domates püresi, 1 bardak taze domatesin sadece 400 miligram içerdiği 1065 miligram potasyum içerir. Domates sosu, yapıştırma veya püresi seçerken, yalnızca organik domateslerden yapılmış olanları seçtiğinizden emin olun.

Kendi konsantre domates sosunu yapmak için, organik domatesleri yarım dilimleyin ve cilt bozulmuş olana kadar 425 derecede 30 dakika fırında bekletin. Fırından çıkarın ve soğumasını bekleyin.

 • Yeşil Pancar ve Ispanak

Antioksidanlar açısından zengin olan pancar yeşillikleri bardak başına 1300 miligram potasyum içerir. Taze sebze suyu tarifi için pancar ve pancar yeşillikleri ekleyin, iyice doğrayın ve salatalara çiğ koyun veya hafifçe sote edin, tıpkı diğer yeşiller gibi. Pancar doğal olarak safra kesesini temizler ve safra akışını geliştirir. Diyetinize taze organik ıspanak kolayca ilave edilir ve porsiyon başına 840 miligram içeren iyi bir potasyum kaynağıdır.

 • Fasulye

Beyaz fasulye, fasulye ve lima fasulyesi, potasyum, protein ve lif açısından zengindir. Favori humus tarifi içindeki garbanzo fasulye yerine potasyum açısından zengin fasulye türüyle değiştirin ve havuç sapı ya da kereviz sapıyla birlikte yiyin.

 • Şeker Pekmezi

Bu zengin doğal şurubun yalnızca 2 çay kaşığı günlük önerilen miktardaki potasyumun% 10’unu içerir. Potasyumun yanı sıra, siyah çörek pekmezi demir, kalsiyum, manganez ve bakır bakımından zengindir.

Sabahları, diğer doğal tatlandırıcıları yer değiştirerek, barbekü sosları oluşturmak için yulaf ezmesi veya nohut püresi için diyetinize siyah şeker pekmezini ekleyin. Kahve’ye eklenen 2 çay kaşığı, kahvenin zenginliğini yoğunlaştırırken, asitli tadı da düşürür.

 • Muz

Son olarak, en sevdiğiniz güler yüzlü meyveniz olan bir muz ekleyin. Bu listedeki diğer yüksek potasyum gıdalara kıyasla, muzun 470 miligram potasyumu hikayenin yalnızca bir parçası. Muzlar sindirime yardımcı olurlar ve vücudun toksinleri ve ağır metalleri serbest bırakmaya yardımcı olurlar.

kahve-ve-karaciger4-) Kahve

Kahve çekirdekleri kabızlığa yardımcı olur, yorgunluğu azaltır ve karaciğer detoksifikasyonuna yardımcı olur. Lavman sırasında organik kahve bağırsağınızda tutulur ve sıvının bağırsak duvarı yoluyla karaciğere girmesine izin verir.

Bu, safra akışını artıran, hem safra kesenizi hem de karaciğerinizi atlamaya yardımcı olan uyarıcı bir etkiye sahiptir. Bu, kimyasal glutatiyonun üretilmesini sağlar, bu da sisteminizdeki toksinlerin birikmesini sağlayan güçlü bir temizleyici bileşiktir.

Bir karaciğer temizlemesi sırasında toksinlerin giderilmesi en önemli şeydir, bu yüzden birikim yapmaz ve sisteminizden çabucak çıkarılır.

2 çorba kaşığı organik öğütülmüş kahveyi 3 fincan süzülmüş veya damıtılmış su ile birleştirin ve kaynatın. 15 dakika nazikçe hafifçe karıştırın ve soğumaya bırakın. Karışımı tülbentten geçirin ve lavman kitinizde kullanın. Karışımı 10-15 dakika tutmaya çalışın ve bırakın.

5-) Süt Dikeni, Karahindiba ve Zerdeçal Takviyelerini Alın

 • Süt dikeni

Süt dikeni, otların detoks yapan “kralı” olarak kabul ediliyor, bu da bir karaciğeri temizlemek için idealdir. Süt dikeni, ağır metallerin, reçeteli ilaçların, çevre kirleticilerin ve karaciğerdeki alkolün birikmesini ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Buna ek olarak, kemoterapi ve radyasyondan sonra karaciğer üzerindeki olumsuz etkileri azaltmaya yardımcı olur. Aktif madde silymarin, sağlıklı rejenerasyonu desteklerken karaciğerdeki hücre duvarlarını güçlendirmeye yardımcı olur.

 • Zerdeçal

Zerdeçal, eklem ağrısını azaltır, etkili bir anti-depresan olup sindirimde yardımcı olur, sağlıklı bir kan şekeri dengesini sağlamaya yardımcı olur ve sağlıklı karaciğer dokusu ve karaciğer metabolizmasını destekler.

Şu anda araştırmacılar, Alzheimer hastalığı, kanser, depresyon, osteoartrit, göğüs sağlığı, prostat sağlığı ve kronik ağrı gibi hastalıklar ve rahatsızlıklar için zerdeçal üzerinde çeşitli sağlık yararları için çalışıyorlar.

 • Karahindiba kökü

Çoğu ev sahibi bu bitkiden nefret eder, çünkü bahar aylarında bahçelerini doldurur. Ancak, bu çiçek ve kökü, aslında vitaminler ve mineraller ile doludur.

Karahindiba kökü doğal bir diüretik etkiye sahiptir ve karaciğerinizin toksinleri daha çabuk ortadan kaldırmasına izin verir. Aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirmeye, kan şekeri seviyelerini dengelemeye, mide ekşirmesini gidermeye ve sindirim rahatsızlığını yatıştırmaya yardımcı olur.

6-) Gerçek Karaciğer Yiyin veya Karaciğer Tabletleri Alın

Genç, sağlıklı, çim ile beslenmiş sığır veya tavuk karaciğeri karaciğeri, A ve B Vitaminleri, folik asit, kolin, demir, bakır, çinko, krom ve CoQ10 bakımından zengindir. Karaciğer, yiyebileceğimiz en besleyici gıdalardır

karaciger-besin-degerleri

Karaciğer yiyemiyorsanız, sığır etli karaciğer haplarını alabilirsin. Sığırların beslenmesi ve bakımı için hiçbir hormon, zirai ilaç veya antibiyotik kullanılmasını garanti etmeyen bir destek isteyin.

Bir Hızlı Başlangıç Olarak 24 Saatte Karaciğer Temizleme

Yukarıda bahsedilen sağlıklı gıdalar ve takviyelerin yanı sıra, 24 saat temizlemeyle başlayarak karaciğerinize bir destek verebilirsiniz. 7 gün önce lahana, lahana, marul, karnabahar, brokoli, Brüksel lahanası, narenciye, kuşkonmaz, pancar ve kereviz yiyin. İşlenmiş gıdalardan kaçının ve serbest aralıkta bulunan organik etler, rafine edilmiş karbonhidratlar ve gluteni az miktarda yiyin. Bu müstahzar temizlemeyi kolaylaştıracaktır.

Vücudunuzu hazırlarken haftanın başında Secret Detox Drink’i deneyin. Bu, enerjinizi arttırır ve karaciğeri detoks ve temizlemenize yardımcı olur. Bu tarifi elma sirkesi, limon suyu, hıyar biber, tarçın ve su gerektirir.

Ardından temizleme işleminizin haftasında bu karaciğer detoksu sütünü deneyin. Bu tarifi vücudunuzu temizlerken destekler:24-saatte-karaciger-temizleme

 • Kızılcık suyunu 3 kısım suya 1 kısım kızılcık suyu oranında inceltin.
 • Bir çay infüzöre 1 çay kaşığı, hindistan cevizi, zencefil ve tarçın ekleyin ve 20 dakika kadar kaynar suda bekletin.
 • Oda sıcaklığına soğumaya bırakın.
 • 3 portakal suyu ve 3 limonun suyunu ilave edin ve karıştırın. Karışım çok meyilli ise, en sevdiğiniz tüm doğal tatlandırıcı ile
 • tatlandırın.
 • Gün boyunca yudumlayın.

Karaciğer ve kolonun temizlenmesi ve detokslanması böcek ilacı, ilaçlar, ağır metaller ve kanser tedavisi kalıntılarının sisteminizden çıkarılmasına yardımcı olur, böylece sağlıklı bir karaciğer elde edilir. Karaciğerinizi yıllar boyunca sağlıklı tutmak için periyodik olarak 24 saat karaciğer temizleyin ve işlenmiş yiyeceklerden arındırılmış, sebze, baklagiller ve tahıllardan yüksek sağlıklı bir diyet yapın.

Kaynak : https://draxe.com/liver-cleanse/

 

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.