Çatlak veya kırık diş ağrısı nasıl geçer?

Kırık ya da çatlamış bir diş çok ağrılı diş ağrısına neden olabilir. Kırık ya da çatlamış bir dişiniz varsa ve diş hekimini hemen göremiyorsanız, kırık ya da çatlak dişlerin neden olduğu diş ağrısından kurtulmanın bazı yolları vardır:

Çok soğuk veya çok sıcak yiyecek ve içeceklerden kaçının: Dişin dentin tabakası dişteki çatlak veya kırılmaya maruz kaldığından aşırı sıcaklıklarda ya da soğuklarda ağrıya neden olabilir.

Şeker çok yüksek yiyecekler ve içeceklerden ya da asidik besinlerden kaçının: Bu yiyecek ve içecek her iki durumda da ağrıyı artırabilir.

Reçetesiz kullanılan bir ağrı kesici ilaç kullanın: Önerilen dozu aşmayın ve şu an üzerinde bulunduğunuz diğer ilaçlardan herhangi biriyle birlikte kullanabileceğinizden emin olun. Genel olarak, enflamasyonun azaltılması için tasarlanmış bir ağrı kesici ilaç, diş ağrısı için en iyi sonuç verir, çünkü çoğu diş ağrısı dokuların bir enflamasyonu ya da sinirin iltihaplanmasından kaynaklanır. Ağrı kesici ilaçları dişe veya dişeti dokusuna asla koymayın, çünkü bu dokuyu yakabilir.

Çatlamış veya kırılmış dişler arasındaki diş ipi kullanın: Yiyecek parçacıklarının ve plakanın çıkarılması diş ağrısı ağrısını azaltmaya yardımcı olabilir.

Karanfil yağı kullanın (öjenol): Birçok sağlıklı gıdada bulunan Eugenol, çeşitli dental materyallerde anestetik özelliklerinden dolayı kullanılır. Öjenolü evde kullanmak diş ağrısı ağrısını azaltmaya yardımcı olabilir. Yağda küçük bir pamuk parçası ıslatın, sonra aşırılığı gidermek için pamuğu bir parça doku üzerine dokundurun. Temiz bir cımbız kullanarak yağın hiçbirini yutmadığınızdan emin olarak ağrılı diş üzerindeki pamuğu 10 saniye tutun.

Çatlağı veya kırık dişin deliğini geçici olarak kapatın: Bazı eczanelerde, dişin kopmasıyla oluşturulan deliği kapatmak için ya da geçici olarak çatlamış bir dişin tıkanması için kullanılabilen geçici dolgu malzemesi bulunur.

Başınız yüksekte olacak şekilde uyuyun: Çatlak veya kırılma ile diş sinirinin iltihaplanması çok acı vericidir ve sıklıkla en rahatsız edici ağrıya neden olan şeydir. Dinlenirken başınızı kaldırırsanız, diş ağrısı bölgesindeki basıncın bir kısmı azalır.

Ilık tuzlu su ile gargara yapın: Günde 2-3 defa ılık tuzlu su ile gargara yapma , bir çatlak veya kırılmanın neden olduğu bir diş ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir. Tuzlu su, virüs bulaşmış bölgeden bakterileri uzaklaştırmak için antiseptik olarak çalışır.

Dişte çatlak veya kırılmanın neden olduğu bir diş ağrısı gelip gidebilir, ancak düşüncesiz olmayın. Dişin kendi kendine iyileşmesi için ne kadar beklerseniz, o kadar ciddi komplikasyonlar ortaya çıkabilir. Bir diş ağrısı oluşur oluşmaz hemen diş hekiminize başvurun.

Kaynak : https://www.verywell.com/toothache-relief-from-a-cracked-or-broken-tooth-1059317

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.