Çürük diş ağrısı için ne yapılmalı?

Çoğu insan gibi siz de çürük bir dişin tahmin edemeyeceğiniz kadar ağrı yapacağını düşünmezsiniz. Ancak  şimdi o böyle düşünmüyorsunuz! Peki – Diş hekimini görene kadar ne yaptınız? Diş hekimine gidene kadar yaptıklarınız size yardımcı oldu mu? Olsa bile, yapabildiğinden daha fazla yardımcı olabilir. Diş çürüğü ağrısının tekrar başlaması durumunda aşağıdaki ipuçlarını kontrol edin.

Herhangi bir ağrı giderme adımını atmadan önce, en kısa sürede diş hekiminizden randevu alın. Veya başka birinden aramalarını isteyin. Hemen diş hekimine gidemiyorsanız, ağrıdan kurtulmak için ne yapabileceğinizi dişçiye sorun. İlaç etkileşimlerini önlemek için, ona şu anda hangi ilaçları aldığınızı söylemeyi unutmayın.

Çok soğuk veya çok sıcak gıdalar ve içeceklerden kaçının. Dişin dentin tabakası diş çürümesi ile işgal edildiğinden aşırı sıcaklık ya da soğukluk gibi durumlarda acı verebilir.

Yüksek oranda şeker içeren ve ya asidik olan yiyecekler ve içeceklerden ve kaçının. Bu iki gıda türü de hem diş çürümesini kötüleştirebilir hem de ağrınızın artmasına neden olabilir.

Diş hekimleriniz kabul ederse, evde kullanabileceğiniz bir ağrı kesici ilaç alabilirsiniz. Bu ürünler çoğunlukla tamamen olmasa da diş çürüğü ağrısını hafifletir. Onları kullandığınızda etki ne olursa olsun, asla önerilen dozu aşmayın. Genel olarak, enflamasyonu azaltan bir ağrı kesici ilaç, diş ağrısı için en iyi sonuç verir, çünkü çoğu diş ağrısı dokuların veya sinirin iltihaplanmasından kaynaklanır. (İbuprofen, antienflamatuar bir ağrı kesici için iyi bir örnektir.) Ağrı kesici ilaçları asla dişe veya diş eti dokusuna koymayın, çünkü bu yanmalara neden olabilir.

Ağrıyan dişleriniz arasında diş ipi kullanmayı deneyin. Yiyecek parçacıklarının ve plakların çıkarılması diş ağrısı ağrısının azalmasına yardımcı olabilir.

Karanfil yağı (öjenol) kullanmayı deneyin. Birçok sağlıklı besin deposunda bulunan eugenol antiseptik (ve en önemlisi ağrılarınız olduğunda, anestetik özelliklerinden dolayı) çeşitli diş hekimlerince kullanılır. Eugenol’ü evde kullanmak diş çürüklüğünü azaltmanıza yardımcı olabilir. Küçük bir pamuk parçasını yağ ile ıslatın, sonra aşırı ıslaklığı gidermek için pamuğu bir parça doku üzerinde dokundurun. Temiz bir cımbız kullanarak yağın hiç bir kısmını yutmadığınızdan emin olarak ağrılı diş üzerinde pamuğu 10 saniye tutun.

Mümkünse çürüyen yeri ya da deliği geçici olarak kapatın. Bazı eczanelerde çürüme oluşturulan deliği en azından geçici olarak kapatmak için kullanabileceğiniz geçici dolgu malzemesi vardır.

Diş hekimine uğramayı kesinlikle ertelemeyin. Bir diş ağrısı başladığın andan itibaren olabildiğince hızlı bir şekilde diş hekimine görünün. Bazen diş çürüğü ağrısı gelip gidebilir, ya da bir süre daha iyi görünebilir, bu konuda bir şeyler yapmayı ertelebileceğinizi düşünürsünüz. Ancak bu son derece yanlış bir karar olacaktır. Çürük bölgenin dişten alınmasını ne kadar uzun süre beklerseniz boşluk giderek derinleşecek ve ağrı da o kadar fazla olacaktır. Basit bir dolgu yerine kanal tedavisi ya da diş çekim işlemi gerekebilir.

Kaynak : https://www.verywell.com/how-to-manage-a-toothache-caused-by-tooth-decay-1059319

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.