Enerjik nasıl olunur?

Enerjik hissetmek mutlu olmanın anahtarıdır. Araştırmalar enerjik hissetmenin kişiyi daha mutlu hissetmesine neden olduğunu gösteriyor. Eğer kendinizi bitkin hissediyorsanız normal şartlarda sizi mutlu edecek şeyler mutsuz olmanıza neden olabilir.

Aşağıda enerjik hissetmenizi sağlayacak 8 ipucu vardır. Bunların yanında diğer tekniklerden de yardım alarak gün içerisindeki enerji seviyenizi artırabilirsiniz.

1- Egzersiz yapın. 10 dakikalık hızlı bir yürüyüş bile yaptığınızda ruh haliniz değişecek ve kendinizi daha enerjik hissedersiniz.

2- Canlı müzik dinleyin. Canınız sıkkınken ya da kendinizi mutsuz hissediyorken bir yerde canlı müzik dinleyebilirsiniz. Ya da en basit haliyle sevdiğiniz bir sanatçının canlı konser görüntülerini sanki oradaymışsınız gibi dinleyebilirsiniz.

3- İhtiyacınız kadar uyuyun.Eğer yeterince uykunuzu alamadan alarm tarafından kaldırılır sanız kendinizi bitkin hissedersiniz.

4- Şekerleme yapın. Bazı insanlarda gün içerisinde 10-30 dakikalık kısa sürelerde şekerleme yapmak kendilerini daha enerjik hissetmesini sağlar.

5- Enerjik davranın. Araştırmalar hızlı hareket eden insanların metabolizmalarının hızlandığını ve kendilerini daha enerjik hissetmelerine sebep olduğunu göstermiştir. Ayrıca hareket etmenin sizi enerjik hissettirerek davranışlarınıza da olumlu etki ettiğini göreceksiniz.

6- Arkadaşlarınızla konuşun. Eğer kendinizi yorgun ve moraliniz düşük hissediyorsanız bir arkadaşınızla konuşmak ya da ortak bir şeyler yapmak enerji seviyenizin artarak moralinizin düzelmesine sebep olabilir. Eğer bir arkadaş desteğine ihtiyacınız varsa kesinlikle bu desteğe ulaşın. Bu hem içe dönük hem de dışa dönük kişiler için de geçerlidir.

7- Yapılacak bir şeyi tamamlayın. Daha önceden yapmanız gereken ancak henüz yapmadığınız işleriniz varsa bu işlerinizi tamamlayın. Örneğin odanızı toplayın, dolabınızı düzenleyin. Sonucunda nasıl mutlu hissettiğinizi göreceksiniz. Çünkü bir şeyleri başarma hissi insanın mutlu olmasına neden olur.

8- Gıdaları kullanmayın. Enerjinizi düşük hissettiğiniz de ya da kendinizi kötü hissettiğiniz her seferde bir şeyler yememelisiniz. Çünkü bu zaman içerisinde alışkanlık haline gelecektir. Ekstra kalori almanıza neden olacak ve ileride size mutsuz olmanıza sebep olan fazla kilolar olarak dönecektir.

Enerji döngünüzü öğrenin

Enerji seviyenizin en yüksek olduğunu hissettiğiniz zamanlarda karmaşık faaliyetlerde bulunun. Stres Danışmanı Beverly Beuermann-King düşük enerji düzeyinde olduğumuzda karmaşık faaliyetleri yerine getiremediğimizi ve yanlışlıklar yaptığımızı belirtiyor.

Beyin fırtınaları ya da anlaşmazlıkların çözümünün en iyi sabahları yapıldığı belirtiliyor. Bir çok firma bu konuda hata yaparak toplantılarını öğleden sonra 2 civarında yapmaktadır.

Mükemmel bir alan yaratın

Beuermann-King kendiniz için mükemmel kokan ve rahat hissettiğiniz bir alan oluşturmanızın son derece önemli olduğunu söylüyor. Resimler, fotoğraflar ya da motive edici posterler kullanarak bu alanı olabildiğince kişiselleştirin. Çevredeki seslerden rahatsız olmamak için ses konusunda iyi yalıtılmış olan ya da bu seslerden etkilenmemenizi sağlayan müziklerin olduğu bir alan oluşturmalısınız.

Aromaterapi ile motivasyon konusunda teşvik alabilirsiniz. Bu keyifli ve rahatlatıcı düşünceleri tetikleyerek daha enerjik hissetmenizi sağlar.

Bol su tüketin

Beuermann-King’e göre çoğu insan günlük tükettiği su miktarından çok daha fazlasına ihtiyaç duymaktadır. Her kahve tüketiminiz için 2 bardak su tüketmeye çalışın. Su beyin için çok önemlidir. Susuz kaldığınızda beyniniz bundan etkilenir ve verimliliğiniz düşer, bu da doğrudan enerjinizin düşmesine neden olur.

Derin nefes alın

Beuermann-King derin nefes almanın stresi kestiğini ve doğal nefes ritminize dönmenizi sağlayarak deşarj olmanıza yardımcı olduğunu belirtiyor. Derin nefes alarak baş ağrılarınızı azaltır, omuzlarınızı rahatlatır, kötü düşünceler düşünmenizi engelleyerek enerjinizin artmasına ve daha verimli olmanıza yardımcı olur. Gün boyunca sık sık derin nefes almaya dikkat edin. Bu şekilde oksijen alımınızı artırarak nefes alışverişleriniz yavaşlar ve stresten kurtulursunuz.

Dışarı çıkın

Beuermann-King gün içerisinde 20 dakikalık 2 tur atmanızın enerji değerinizin artmasına yardımcı olduğunu söylüyor. Bunu egzersiz olarak düşünmemelisiniz. Sade ve yavaş yürüyüşler bu konuda yardımcı olacaktır. Açık havada maruz kaldığınız güneş ışığı sirkadiyen ritminizin düzenlenmesine dolayısı ile enerji seviyenizin artmasına neden olur.

Kaynak

  • https://www.psychologytoday.com/blog/the-happiness-project/200911/eight-tips-feeling-more-energetic
  • http://www.smh.com.au/small-business/coaching/how-to-feel-energetic-all-day–six-secrets-of-sustained-energy-20100928-15urw.html

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.