Karanfil yağı diş ağrısında nasıl kullanılır?

Diş doktorlarına gittiğinizde muayene odasından sıklıkla bulunan farklı bir koku vardır. Bazıları bu kokuyu sevmekte ancak bazıları ne yazık ki kötü diş ağrılarını hatırlattığı için bu kokuyu sevmemektedir. Bu kokunun kaynağı nedir? Büyük bir olasılıkla  karanfil yağı kokuyordur. Bir yüzyılı aşkın bir süredir diş doktorları tarafından kullanılan karanfil yağı, diş ağrısını gidermeye yardımcı olan çok etkili bir antiseptiktir.

Karanfil Myrtaceae familyasına ait bir ağacın kurutulmuş tomurcuklarıdır. İlk olarak Endonezya’da hasat edilen karanfillerin, arkeologlar tarafından seramik bir kapta keşfedildiğinden bu yana, ilk kez Suriye’den geldiği düşünülüyordu ki ancak karanfil kullanımı M.Ö. 1721 yılına dayanıyordu.

Karanfillerden alınan yağ öjenol olarak bilinir. Yağın ekstrakte edildiği yere bağlı olarak (tomurcuk, yaprak veya gövde) öjenol konsantrasyonu genellikle% 60 ila% 90 arasında değişir.

Karanfil yağı genellikle diş hekimliğinde ağrıyı kuru prizden tedavi etmek için ve aynı zamanda geçici restoratif materyallerde kullanılır. Yağın aroması çok güçlü olduğu için, karanfil yağı diş hekimliğinde genellikle kalıcı ve aromatik bir varlık bırakır. Karanfil yağı, çoğu doğal sağlık ürünleri satan yerlerde, aktarlarda ve bazı marketlerde bulunabilir.

Karanfil yağı kullanımı için bazı bilinmesi gereken durumlar

Karanfil yağı doğal olduğu halde belirli miktarlarda zehirli olduğu bilinmektedir, bu nedenle diş ağrısı için karanfil yağı kullanmak isteyen insanlar tek seferde kullandıkları miktardan dikkatli olmalıdır.

Karanfil yağı, yumuşak doku tahrişine neden olabilir ve aşağıdaki durumlara neden olabilir:

  • Dokuda yanma hissi
  • Yağın bulunduğu alandaki ağrı
  • Sinir hasarı

Karanfil yağı daha büyük miktarlarda yutulursa aşağıdakilere neden olabilir neden olabilir:

  • Boğaz ağrısı
  • Kusma
  • Böbrek yetmezliği ve / veya karaciğer hasarı
  • Nöbetler
  • Nefes darlığı

Yukarıdaki belirtilerden herhangi birini yaşıyorsanız derhal doktorunuza gitmelisiniz.

Diş ağrısı giderici olarak karanfil yağı kullanmak herkes için geçerli değildir. Çocuklarda kullanımı henüz Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından değerlendirilmemiştir ve aslında, FDA şu anda bitki yağı gibi bitki ve takviyeleri kesinlikle düzenlememektedir. Kanama ve artar kanamalara yol açtığı bilinen kanama bozuklukları olan insanlar, karanfil yağı kullanmamalıdır. Ayrıca, karanfil yağının kan şekeri seviyesini düşürdüğü bilinmektedir, bu nedenle diyabetikler diş yağı için karanfil yağı kullanmayı düşündüğünde dikkatli olmalıdır.

Diş ağrısı için karanfil yağı nasıl kullanılır?

Yağın iki veya üç damlasını temiz, küçük bir kaba koyun. 1/2 çay kaşığı zeytinyağı ilave edin. Bu karışım, kendi başına karanfil yağı kullanıldığında yaygın olan yumuşak doku tahrişini önleyecektir.

Yağ karışımında küçük bir pamuk parçası tamamen doyuma ulaşana kadar ıslatın. Pamuğu ağzınıza yerleştirmeden önce fazla yağın alınması için pamuğu bir parça kumaş ya da temiz yüzey üzerinde dokundurun. Temiz bir cımbız kullanarak yağın hiçbirini yutmadığınızdan emin olarak pamuğu ağrılı alanda 10 saniye tutun.

Tamamlandıktan sonra, ağzınızı tuzlu su ile durulayın. Bu adım günde iki ila üç kez arasında tekrarlanabilir.

Diş ağrısı ağrısı devam ederse diş hekiminizi görün. Karanfil yağı, bir diş ağrısından kurtarmak için geçici bir yol olarak kullanılmalıdır. En iyi ağrı çare diş hekiminizi görmektir.

Kaynak : https://www.verywell.com/the-use-of-clove-oil-in-dentistry-1059310

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.