Mide Yanmasını Nasıl Önlerim?

 

Mide ekşimesi önlemek için atabileceğiniz adımları tartışmadan önce, size herhangi bir tedavi yöntemi hakkında doktorunuzla konuşmanızın önemini hatırlatmak isterim. Aşağıdaki noktalarda, kişinin yapabileceği, mide ekşimesi ataklarını önlemeye yardımcı olabilecek yaşam tarzı değişiklikleri tartışılmaktadır.

Bunlar çoğu durumda etkili olsa da, bazı insanlar için başka tedavilere ihtiyaç vardır. Bu konuyu doktorunuzla tartışmak, kendisini “döngüsel olarak” yapacağınızdan, hangi yaşam tarzı değişiklikleri yaptığınızı gösterecektir; aynı zamanda, doktorunuzun bu değişikliklerin ne kadar etkili olduğunu değerlendirmesine yardımcı olacaktır.

Bu nedenle, aşağıdaki ipuçları yalnızca eğitim amaçlı olup, mide yanması tedaviniz hakkında doktorunuzla yaptığınız tartışmada iyi bir başlangıç noktasıdır.

Mide ekspırasyonunu Önleme 10 Yolu

 1. Daha küçük, daha sık yemek yiyin. Tam bir mideyle alt özofageal sfinkter (LES) üzerine ekstra bir baskı uygulanabilir, bu da bu gıdalardan bazılarının özofagusa geri akış olasılığını artıracaktır.
 2. Asit teşvik eden yiyecek ve içecek alımınızı sınırlayın. Nadiren mide yanmasına neden olan yiyecekleri yiyin ve genellikle mide yanmasına neden olan gıdalardan kaçının.
 3. Yatmadan önce iki ila üç saat içinde yemeyin. Tam dolu bir karınla ​​yatmak, karın içeriğinin LES’e karşı daha sert basmasına neden olabilir, bu da reflü yiyeceklerin şansını arttırır.
 4. Uyurken başını birkaç santimetreye yükseltin. Yatay uzanmak midenin içeriğini LES’e karşı bastırır. Başın karnın üst kısmında olması nedeniyle, yer çekimi bu baskıyı azaltmaya yardımcı olur. Başınızı birkaç şekilde yükseltebilirsiniz. Yatağınızın başındaki bacaklar altına sağlam bir şekilde sağlam tuğlalar, bloklar veya herhangi bir şey yerleştirebilirsiniz. Başınızı kaldırmak için kama şeklindeki bir yastık kullanabilirsiniz.
 5. Makul bir kiloda kalın. Obezite karın basıncını arttırır, bu da midenin içeriğini özofagusa kadar itebilir. Bazı istatistiklere göre, aşırı kilolu kişilerin yaklaşık 35’i mide ekşimesi çekiyor. İyi haber, birçok insanın kilo verme oranının yüzde 10 kadar az olması, mide ekşimesi semptomlarını artıracak olması.
 6. Bel çevresine sıkı oturan kemerler veya kıyafetler giymeyin. Karın etrafına sıkı sıkıya giyen gıdalar mideyi sıkıştıracak, yemekleri LES’e karşı zorlayacak ve gıdanın özofagusa geri akışına neden olacak. Sorunlara neden olabilecek giysiler sıkı geçme kayışları ve ince iç çamaşırları içerir.
 7. Sigara içmeyin. Özofagus sfinkterini rahatlatır. Sigara, aynı zamanda mide asidi üretimini de uyarır. Sigara içmenin mide yanmalarını daha da kötüleştirebileceğini öğrenmek için bu makaleyi okuyun.
 8. Alkol kullanmayın. 
 9. Rahatlayın. Stres direkt olarak mide ekşimesi ile bağlantılı olmamasına rağmen, mide yanmalarını tetikleyebilecek davranışlara yol açabileceği bilinmektedir. 
 10. Bir mide ekşimesi kaydı tutun. Asit reflü atakları neyin tetiklendiğini, her bölümün ciddiyetini, vücudunuzun tepki verme biçimini ve size nasıl bir rahatlama sağladığını kaydedin. Bir sonraki adım, bu bilgiyi doktorunuza götürüp her ikiniz de yaşam biçiminizi nasıl değiştireceğinizi ve hangi tedavilerin maksimum rahatlama sağlayacağını belirleyebilmenizdir.

Aşağıdaki ipuçları da işinize yarayacaktır:

 • Bu çizelgeleri, gıdaların ne kadar güvenli olduğunu, hangi gıdaları hafifçe yemeniz gerektiğini ve asit reflüsü planlanırken kaçınılması gereken gıdaları öğrenmek için kullanın.
 • Bir lokantada yemek yemeden önce, mide yanmasına neden olma riski az olan şeyleri sipariş edin. 
 • Mide yanması / asit reflüsü için bu 10 En yaygın Tedavi Seçeneklerini uygulayın. Gastroözofageal reflü hastalığı (GERD) ya da başka bir sindirim bozukluğunun neden olup olmadığı (kronik mide ekşimesi çekiyorsanız) mide yanması tedavisini bilmek önemlidir. Tedavi edilmemiş asit reflüsü özofageal dahil olmak üzere komplikasyonlara yol açabilir.
 • İlaçlarınızı her gün aynı saatte alın. Mide yanmalarınızı tedavi etmek için ilaç kullanırsanız, ilaçlarınızı her gün düzenli bir şekilde  almanız çok önemlidir. 

Kaynak : https://www.verywell.com/how-can-i-prevent-heartburn-1742849

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.