Neden dişimiz ağrır?

Diş ağrısı hiç iyi bir durum değildir ve neye sebep olduğunu bilmediğinizde bile korkutucu olabilir. Diş ağrısı, bir dişte ve / veya çevresinde ağrı ya da sızı olarak tanımlanır. Diş sıcaklığına duyarlı olabilir, çiğneme veya ısırma sırasında ağrılı olabilir, tatlılara yiyeceklere karşı aşırı derecede hassastır.

Diş ağrısının teşhisi

Diş hekiminizin diş ağrısının sebebini belirlemek için kullanacağı çeşitli yöntemleri vardır. İlk olarak, yaşadığınız semptom türleri ile ilgili birkaç soru soracaktır. Soğuğa mı, ısıya mı duyarlı? Yemek yediğinizde acıtıyor mu? Gece yarısı uyanmanıza sebep oluyor mu? Bu sorular diş hekiminizin sorununuzu daha kolay anlamasına yardımcı olacaktır.

Diş hekiminiz, apseleri, boşlukları veya başka gizli problemleri kontrol etmek için ağrıyan ya da hasta olan dişin röntgenini çekmek isteyebilir. Bir diş hekiminin bazen diş ağrısını teşhis etmesine yardımcı olmak için yaptığı başka testler de vardır. Bu tür testler, ağrının kesin yerini belirlemeye yardımcı olması için diş hekiminin dişlerin veya çevreleyen dişlerin bölgelerine hafifçe vuracağı bir vurma testi içerir. Dişin hangi alanının ağrıya neden olduğunu belirlemek için “ısırma çubuğu” veya pamuk ucu denen bir  uygulama ile bir ısırma basınç testi uygulanabilir. Soğuk hava testi, duyarlılığın nereden geldiğini bulmak için dişin farklı bölgelerinde üflenen hafif soğuk hava akışını kullanır.

Diş hekiminiz diş ağrınızın sebebini teşhis ettikten sonra size sorunu çözmek için neyin dahil olduğunu açıklayacaktır ve bu arada semptomların hafifletilmesine yardımcı olacak ilacı size reçete ile verecektir. Şiddetli ağrı vakalarında, kesin nedeni belirlemek genellikle zordur. Elbette, tedavi edilmediği takdirde belirtileriniz zamanla daha da kötüleşir.

Diş ağrısının en yaygın nedenleri:

Diş Çürüğü

Boşluklar olarak da bilinen bu durum dişin dış yüzeyinin (emaye) çürümesine atıfta bulunmaktadır. Plak diş minesine yapıştığında şekerleri ve nişastaları ağzınızdaki gıda parçacıklarından besler. Bu, mine içinde yiyen bir asit üretir ve zayıf alanlara ve deliklere neden olur. Çürüme, dişin orta katmanına (dentin) doğru içeriye doğru yayılırken, sıcaklık ve dokunma duyarlılığı gibi belirtiler yaratabilir.

Diş Özü Enflamasyonu

Pulpit denilen bu durum, diş merkezinde (sinir / diş pulpası) dokunun iltihaplandığı ve tahriş edildiği anlamına gelir. Bu iltihap dişin içine baskı oluşturur ve çevresindeki doku üzerinde baskı oluşturur. Enflamasyonun ciddiyetine bağlı olarak, iltihaplanmış bir diş pulpasının belirtileri hafiften aşırı olabilir. Pulpitis tedavisi önemlidir çünkü acı ancak zamanla kötüleşir.

Apse

Bir dental apse, dişin öz katman odasında enfekte hale gelen bakterilerin birikmesi ile oluşur. Bu enfeksiyon daha sonra kendisini diş kökünün ucundan dışarı atmaya çalışır. Boşaltılan enfeksiyonun basıncı, tedavi edilmezse şişme ile şiddetli hale gelebilecek bir ağrıya neden olur. Çoğu abseler diş röntgeninde görsel olarak görülebilir.

Kırık Diş

Isırma ve çiğneme baskısı nedeniyle dişleriniz zamanla zayıflayabilir. Buz ya da patlamış mısır çekirdeği gibi zor bir nesne üzerine ısırma kuvveti bazen bir dişin çatlamasına neden olabilir. Kırık bir dişin belirtileri ısırma veya çiğneme sırasında ağrı, sıcak ve soğuk havaya duyarlılık veya tatlı ve ekşi gıdalar içerebilir. Bu durumun tedavisi, çatlağın konumuna ve yönüne ve hasarın derecesine bağlı olacaktır.

Darbelenmiş, Sıkıştırılmış Diş

Dişler, diğer dişler, diş etleri veya kemik tarafından ağızda uygun konumlarına geçmeleri engellendiğinde etkilenebilir. Etkilenmeleri gereken en yaygın dişler yirmilik dişleridir çünkü genellikle patlarlar. Çene kemiği ekstra dişler için uygun olmadığında, dişler dokunun altında kalır. Bu çarpma basınç ağrısı ve hatta çene ağrısı yaratabilir.

Diş Eti Hastalığı

Diş eti hastalığı, diş eti iltihabı ve periodontit olarak da bilinir, dişleri çevreleyen dokunun enfeksiyonu olarak karakterize edilir. Bu enfeksiyon sonunda diş kaybına ve diş etlerinin bozulmasına neden olur. Dişler dişlerden ayrılır ve daha fazla bakteri ile dolu cepler oluşturur. Diş kökleri daha sonra plakaya maruz bırakılır ve çürümeye duyarlı hale gelir ve soğuk ve dokunmaya karşı hassastırlar.

Hassas Dişler

Bazen dişlerinizin veya belirli bir dişinizin soğuk havaya, sıvılara ve gıdalara duyarlı olduğunu fark edebilirsiniz. Dişlerinizin soğuk sıcaklıklara bağlı bir hassasiyet geliştirebileceği anlamına gelen “hassas dişler” olarak bilinen nesneye sahip insanlar var.

Diş hekimleriniz, semptomlarınızı hafifletmeye yardım etmek için Sensodyne gibi diş hassasiyetine yönelik özel bir diş macunu ile diş fırçalamaya başlamanızı isteyebilir. O da dişlerinize florür uygulayabilir (özellikle dişlerinizin diş etini tutan kısımları). Her zaman diş hassasiyetini yaşadığınızda diş hekiminize görünün.

Diş Dışı Nedenler

İster inanın ister inanmayın, diş ağrısı veya hassasiyetin dişlerinizle hiç ilgisi olmayan zamanlar vardır. Örneğin, sinüs enfeksiyonunuz varsa veya sinüs sıkışıklığınız varsa, dişleriniz her zamankinden daha hassastır fark edebilirsiniz. Aslında, ağrı bir sinüs enfeksiyonundan kaynaklandığı zaman, birkaç dişten geliyormuş gibi görünen ağrı veya rahatsızlığınız olabilir. Bu özellikle üst dişleriniz için geçerlidir, çünkü bunlar doğrudan sinüs boşluklarınızın altında bulunurlar ve sinüslerinizdeki herhangi bir basınç veya ağrı bu dişleri etkileyebilir. Diş hekiminiz bunun bir olasılık olduğunu hissediyorsa semptomların hafifletilip azalmadığını görmek için bir dekonjestan almayı deneyin.

Kaynak : https://www.verywell.com/why-does-my-tooth-hurt-1059322

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.