Sağlık Raporu Nereden Alınır 2017 ?

Sağlık raporu bir çok farklı alanda olan işlemler için gerekli bir rapordur. Sağlık kuruluşlarının vermiş olduğu sağlık raporu için bir çok farklı kuruma başvura bilmekteyiz. Ancak bu kurumdan kuruma ve hangi iş için ihtiyaç duyduğunuza göre değişen bir rapordur. Sağlık raporu nereden alınır hakkında sorularınızı cevaplamaya çalışacağız.

Sağlık Raporu Nereden Alınır?

Sağlık raporu almak için aşağıda belirtilen kurumlara başvurabilirsiniz.

 • Aile Hekimlikleri
 • Sağlık Bakanlığı’na Bağlı Devlet Hastaneleri ve Üniversite Hastaneleri
 • Özel Hastaneler
 • Özel Tıp Merkezleri
 • Özel Poliklinikler

Aile Hekimlikleri : Buradan alacağınız sağlık raporu tek bir doktorun vereceği sağlık raporudur. Kapsamı fazla geniş değildir. Sağlık Bakanlığı sisteminde eve aile hekiminizin kayıtlarına göre bakılır ve kullandığınız ilaçlar kontrol edilir. Bir kaç rutin işlem sonucunda verilen bir rapordur. Geniş kapsamlı olmadığı için önemli işlerde kullanılabilen bir rapor değildir. Örneğin askerlik için gerekecek olan raporu buradan alabilirken iş başvuru için buradan alacağınız rapor büyük ihtimalle kabul edilmeyecektir. Aile hekimliklerinden alacağınız sağlık raporu ücretsizdir.

Sağlık Bakanlığı’na Bağlı Devlet Hastaneleri ve Üniversite Hastaneleri : Buradan alacağınız rapor kapsamlı bir rapordur. Bu nedenle sağlık raporu almadan önceki gün gideceğiniz hastane için MHRS sisteminden randevu almanızı öneririz. Hangi evrakları götürmeniz ve raporun hangi işlem için gerekli olduğunu da belirtmeniz gerekmektedir.  Ayrıca bir çok test yaptıracağınız için sabah erken saatlerde ve aç karnına gidilmesi gerekmektedir. Buradan alcağınız rapor ücretli bir rapordur.

Özel Hastaneler, Özel Tıp Merkezleri, Özel Poliklinikler : Tıpkı devlet hastanelerinde olduğu gibi özel hastanelerden de alacağınız rapor için bir çok test yaptırmanız gerekebilir. Buradan alacağınız rapor için de ücret ödemeniz gerekmektedir. Ayrıca istenilen rapor tipine göre yani sağlık raporunu hangi kuruma götüreceğinize bağlı olarak işlem şekli değişmektedir. 

NOT: Sağlık raporu almak için ödeyeceğiniz ücretin miktarı başvurmuş olduğunuz kuruma ve test içeriklerine göre değişmektedir. Örneğin bazı özel sağlık kuruluşları 50 TL ücret talep ederken bazı özel sağlık kuruluşları 250 TL ücret talep edebilirler. Bu nedenle sağlık raporu almadan önce ücret miktarını da sormanızı önermekteyiz.

Sağlık Raporu Hangi İşlemlerde Gereklidir?

Sağlık raporu alırken hangi işlem için kullanacağınız önemlidir. Çünkü yapılacak testlerin içeriği ve muayenelerin tamamı hangi iş için alınacağına bağlıdır. Aşağıdaki bu durumlardan bazıları belirtilmiştir.

 • Askerlik İşlemleri
 • Nikah İşlemleri
 • Ehliyet Başvurusu ve Yenileme İşlemleri
 • Çeşitli Firmaların İş Başvurularında
 • Ağır ve Tehlikleri İşler İçin
 • Spor Salonu Kaydı İçin

Askerlik işlemleri için alınacak sağlık raporu aile hekiminden alınabilmektedir. Aile hekiminin yapacağı rutin muayene ve boy-kilo ölçümü sonucunda sağlık raporunuzu alabilirsiniz.

Nikah işlemleri için sağlık raporu alacak kişiler birer adet fotoğraf ve kimlik fotokopileri ile ikamet ettikleri bölgede bulunan Aile Sağlığı Merkezlerinden başvuruda bulunup kan testi gibi bir kaç test yaptırarak sağlık raporunu alabilirler.

Ehliyet başvurusu ve ehliyet yenileme işlemleri için alacağınız sağlık raporunu devlet hastanesi, üniversite hastanesi, özel hastaneler, özel poliklinikler ve özel tıp merkezlerinden alabilirsiniz. Yeni düzenlemeye göre aile hekimlikleri de ehliyet işlemleri için rapor verme hakkına sahiptir ancak gerek gördükleri taktirde sizi ekstra test ve muayene için devlet hastanelerine sevk etme yetkisine sahiptirler.

İş başvurusu ve ağır-tehlikeli işler için istenilen sağlık raporları tamamen iş başvurusunda bulunduğunuz firmanın istemiş olduğu içeriğe göre değişmektedir. Örneği sağlık raporunda akciğer grafisi isteniyorsa bunun için aile hekimliğine gidemezsiniz. Bu yüzden iş başvuruları ve ağır-tehlikeli işler için alacağınız sağlık raporu içeriğine göre hareket etmelisiniz.

Spor salonu gibi çeşitli kuruluşlar için gereken sağlık raporunu aile hekimlikleri dahil olmak üzere diğer tüm sağlık kuruluşlarından alabilirsiniz.

 

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.