Uzun boylu nasıl olunur?

Boyunuzun uzunluğu büyük ölçüde genetik özellikleriniz ve bulunduğunuz çevrenin koşulları tarafından belirlenir. Boyunuzun ne kadar olacağını belirleyen faktörlerin büyük çoğunluğu sizin kontrolünüz dışında olsa da sizin de yapabileceğiniz bir kaç şey vardır. Boyunuzun genetik özellikleriniz doğrultusunda, uzun olması için aşağıdaki teknikleri ve egzersizleri uygulayabilirsiniz.

Adımlar

1

Boyunuzun ne kadar uzun olacağının ailenizin genetik özellikleri tarafından belirleneceğini unutmayın. Boy uzunluğu poligenik adı verilen yani birden fazla gen tarafından belirlenen bir özelliktir. Ebeveynlerinizin boyunun kısa olması sizi kısa yapmayacağı gibi, boylarının uzun olması da sizin de boyunuzun uzun olacağı anlamına gelmez. Ancak eğer ailenizin bireylerinin büyük çoğunluğu kısa boylu ise muhtemelen siz de kısa boylu olacaksınız. Bu durumda bile cesaretiniz kırılmasın. Gerçek olan şudur ki yirmili yaşların ortalarına kadar boy uzamaya devam eder ve ne kadar olacağı önceden net kestirilemez.

İlk olarak boyunuz ile ilgili öngörülen ölçüyü hesaplayalım. Santimetre ya da inç birimlerinden birini kullanarak ailenizin boy oranına göre boyunuzun ne kadar olacağı hakkında bir fikir edinelim.

 • Anne ve babanızın boylarını cm olarak toplayın.
 • Eğer erkek çocuğu ise bu sayıya 13 cm daha ekleyin, kız çocuğu iseniz 13 cm bu sayıdan çıkartın.
 • Elde etmiş olduğunuz bu rakamı 2’ye bölün.
 • Cevap size tahmini boyunuzu verecektir. Bu hesaplamanın yüzde yüz doğru olmadığını unutmayın ancak gerçek boy uzunluğuna yakın olduğunu göreceksiniz.

2

Boyunuzun uzamasını yavaşlatan ya da engelleyen faktörlerden kaçının. Boyunuzun ne kadar uzun olacağı ile ilgili bir şey yapamayabilirsiniz ancak çevresel faktörlerin boyunuzun en üst limitine ulaşmamasına neden olmasını engelleyebilirsiniz. Uyuşturucu, alkol ya da bağımlılık yapan diğer alışkanlıklar boyunuzun uzamasını engellerken, yetersiz beslenme ya da uyku bozuklukları da boyunuzun ulaşacağı üst limite yaklaşmasını engelleyen faktörlerdendir.

 • Kafein boyunuzun uzamasına engel olur mu? Bilimsel çalışmalar kafein kullanımının boy uzamasını engellemediğini ortaya koymuştur. Ancak kafein kullanmazsanız uykunuz daha düzenli ve dengeli olur, dolayısı ile boyunuzun uzaması için daha uygun bir ortam sağlamış olursunuz. Küçük çocuklar ve ergenler günde ortalama 9.5 saat uyku almalıdır ki ihtiyaçları olan uykuyu alsın, kafein kullanımı bu kadar süre uyumanıza engel oluşturur.
 • Sigara kullanmak boyunuzun uzamasına engel olur mu? Colombiya üniversitesinin yapmış olduğu araştırmalara göre vücut kitle endeksi büyüme üzerinde etkileri olan bir değerdir. Yapılan araştırmaya göre sigara kullanan ya da sigara dumanına maruz kalan çocuklar yaşıtlarına göre daha kısa boylu olmaktadır.
 • Steroid kullanımı boy uzamasını engeller mi? Kesinlikle engellemektedir. Anabolik steroid kullanımı küçük çocuklar ve ergenlerde kemik büyümesini engellerken bununla birlikte sperm sayısında azalma, göğüs küçülmesine neden olarak kan basıncını artırılmasına dolayısı ile kalp krizi riski oluşmasına neden olur.

3

Bol bol uyuyun. Araştırmalar büyüme çağındaki çocuklar ve gençlerin günlük 8.5 ile 11 saat arasında uykuya ihtiyaçları olduğunu ortaya çıkarmıştır. Bunun nedeni vücudunuz uyku durumundayken rejenere olur başka bir değişle kendini yeniler. Uyumuş olduğunuz ortamın mümkün olduğunca gürültüden uzak olan ve az ışık alan bir ortam olması kaliteli bir uyku almanızı sağlar. Eğer uykuya dalma ile ilgili sorun yaşıyorsanız yatmadan önce ılık bir duş alabilir ya da sıcak bir papatya çayı içebilirsiniz.

 • İnsanlarda büyüme hormonu (  Human Growth Gormone – HGH ) özellikle derin ve ağır uyku sırasında salgılanan bir hormondur. Bu sıra vücudumuz tarafından doğal şekilde üretilmektedir. İyi ve kaliteli bir uyku uyumak hipofiz bezinin büyüme hormonu salgılamasına neden olacaktır.
 • Büyüme hormonu ihtiyaç duyulduğu taktirde doktor gözetiminde vücuda verilebilen bir hormondur. Büyüme hormonu hapları, kremleri ya da pudralarının dikkatsiz ve gözetimsiz şekilde kullanılmasının vücut üzerinde bir çok yan etkisi olabilir. Bu nedenle herhangi bir tedavi için kesinlikle ve kesinlikle doktorunuzla görüşmelisiniz.

4

Düzgün beslenin. Vücudunuzun ulaşabileceği maksimum boy yüksekliğine ulaşabilmesi için ihtiyacınız olan tüm vitamin ve mineraller alıyor olmanız gerekir. Kahvaltı etmek her yaş grubu için beslenme alışkanlıkları konusunda uygulanması zorunlu olan bir diyettir. Aşağıda bazı spesifik öneriler bulabilirsiniz.

 • Vücudunuzun büyümesi için enerjiye ihtiyacı olduğundan dolayı yeteri kadar karbonhidrat ve kalori almış olduğunuzdan emin olun.
 • Bol miktarda kalsiyum alın. ( Özellikle süt ürünleri ve yeşil sebzelerde bulunur.) Kalsiyum kemik büyümesini teşvik ederken  osteoporozu önlemeye yardımcı bir faktördür.
 • İhtiyaç duymanız ve doktorun onay vermesi durumunda aç karnına 500 MG Niyasin almak büyüme hormonunuzun düzenlenmesine yardımcı olur.
 • Yeterli miktarda D vitamini alın( D vitamini balık, yonca ya da mantar gibi gıdalarda bulunur ya da bol bol güneş ışığı alarak vücut tarafından sentezlenir.). D vitamininin kemik ve kas gelişimini teşvik ettiği ayrıca kız çocuklarının da kilo almasını engellediği ortaya çıkmıştır. Eğer balık sevmiyorsanız saf balık yağı takviye tabletlerinden (civa içermeyen) düşünün.
 • Bol bol protein alın (et, yumurta, tofu ya da baklagillerde bulunur). Proteinler vücudunuzun büyümesi için gerekli ihtiyaçların çoğunu sağlamaktadır. Tercih edilen günlük bir en az bir kez (önerilen 2 ) protein açısından zengin bir yemek yemektir.
 • Yeteri kadar çinko alın (istiridye, çikolata, fıstık, yumurta, bezelye, kuşkonmaz ya da takviye haplarda bulunur). Çinko eksikliği çocukların boyunun kısa kalmasına neden olabilir. Eğer vücudunuz günlük çinko ihtiyacını yeteri kadar karşılayamıyor şekilde besleniyorsanız çinko destek takviye gıdaları alabilirsiniz.
 • Düzenli şekilde beslenin. Güne 3 öğün (sabah, öğle ve akşam) yemek koşulu ile bu öğünler arasında küçük atıştırmalıklar almak şeklinde beslenin. Bu öğünleri her gün aşağı yukarı aynı zaman dilimlerinde tüketin.

5

Bağışıklık sisteminizin güçlü olmasını sağlayın. Bazı hastalıkla çocukların büyümesini engelleyici etmen olabilir. Bunların bir çoğunu rahatlıkla atlatmak için bağışıklık sisteminizin güçlü olması gerekir. Bunun içinde kaliteli ve dengeli beslenmek ve dengeli uyumak gereklidir.

 • Sürekli taze gıdalar tüketerek bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz. Margarin ya da diğer katı yağlar gibi hidrojen açısından doymuş yağların kullanıldığı işlenmiş gıdaların kullanılmasını kısıtlayın ya da hiç kullanmayın.
 • Geniş bir yelpazeden ve sağlıklı gıdalardan beslenin. Sürekli farklı türden besinler almak bir çok farklı vitamin minerali almanızı sağlayarak bağışıklık sisteminizin güçlenmesini sağlar.

6

Bol bol vücut egzersizi yapın. Egzersiz yapmak vücudunuzun büyüme hızını etkilemez. Ancak bisiklet sürmek, yüzmek, koşmak ya da yoga gibi egzersizler yapmak uyku ve beslenmenizi düzenlemenize yardımcı olduğundan dolayı dolaylı olarak büyümenize katkı sağlar.

Bazı esne hareketlerin vücudunun gelişmesine katkıda bulunabilir. İnternet üzerinde boy uzattığı söylenen bir çok esneme hareketi mevcuttur. Yukarıda belirtmiş olduğumuz gibi bu hareketler doğrudan boyunuzun uzamasına yardımcı olmaz. Bu tür hareketlerin boyunuzun uzamasına sebep olduğunu gösteren hiç bir bilimsel çalışma yoktur.

7

İyi bir duruşunuz olsun. Omuzlarınızın zorlama ya da eğri durmasına neden olacak şekilde davranmak ileride omurga eğriliğine neden olabilir. Başınız dik, omuzlarınız yukarıda bir şekilde ayakta durun. Bu şekilde yürümeyi ve otururken de omuzlarınız dik başınız yukarıda bir şekilde oturun. Eğer gerçekten uzun görünmek istiyorsanız dik bir duruşunuzun olması buna yardımcı olacaktır.

 • Daha bir duruş elde etmek için Alexander tekniğini deneyin. Bu teknik televizyonda görmüş olduğunuz bir çok şarkıcı, sporcu ya da oyuncu tarafından uygulanmaktadır. İnternette bununla ilgili bir çok kaynak bulabilirsiniz. Bu tekniğin çok sık derslerin de verilmektedir.

8

Kendinize olan güveninizi artırın. Uzun boylu olmak güzel olabilir ancak bu kendinize olan güveniniz eksik ise pek işinize yaramaz. Okulda başarılı olun, sosyal kulüplere üye olun ve belli bir spor dalında uzmanlaşın. Bunların hepsi tatmin duygunuzu artıracak ve kendinize olan güveninizin artmasını sağlayacaktır.

9

Bir uzmana görünün. Uzun boylu bir aileden geliyorsanız ve ergenlik çağında hala orta boylu biriyseniz ilk yapmanız gereken şey bir doktor ya da uzmana giderek durumu açıklamak olmalıdır. Çok nadir olmakla beraber bu tür durumlarda büyüme hormonu eksikliği ya da benzer hormonsal dengesizlikler söz konusunu olabilir. Yukarıdaki tüm maddeleri uygulayıp, sağlıklı ve dengeli beslenip ve düzenli uyumanıza rağmen hala boyunuzun ailenize göre kısa olduğunu düşünüyorsanız bir doktora görünmelisiniz.

 • Eğer kısa boylu bir yetişkin iseniz de doktora gitmeyi değerlendirebilirsiniz. Böyle durumlarda boyunuzun uzun olmamasına neden olmuş olan koşullar ileride başka sağlık problemlerine de neden olabilir. Yani aileniz uzun boylu ancak siz kısa boylu kalmışsanız da bir doktora görünmeniz gerekmektedir.

Kaynak

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.