Harry Potter İzleme Sırası

Harry Potter serisinin toplam izleme süresi 19 saat 39 dakikadır. İzleme sırası aşağıdaki şekilde belirtilmiş ve filmler ile ilgili spoiler içermeyecek şekilde çok kısa bilgiler verilmiştir. İyi eğlenceler.

  1. Harry Potter ve Felsefe Taşı (2001)
  2. Harry Potter ve Sırlar Odası (2002)
  3. Harry Potter ve Azkaban Tutsağı (2004)
  4. Harry Potter ve Ateş Kadehi (2005)
  5. Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı (2007)
  6. Harry Potter ve Melez Prens (2009)
  7. Harry Potter ve Ölüm Yadigarları: Bölüm 1 (2010)
  8. Harry Potter ve Ölüm Yadigarları: Bölüm 2 (2012)

Harry Potter ve Felsefe Taşı (2001)

Harry Potter ve Felsefe Taşı, bir İngiliz-Amerikan fantastik filmidir ve 16 Kasım 2001’de yayınlanan J. K. Rowling’in ilk romanına dayanmaktadır. Filmin senaryosu Steve Kloves tarafından yazılmış ve Chris Columbus tarafından yönetilmiştir. Filmde başrolde, Daniel Radcliffe, Rupert Grint, Emma Watson oynarken yanlarında John Cleese, Robbie Coltrane, Richard Griffiths, Richard Harris, Ian Hart, John Hurt, Alan Rickman, Fiona Shaw, Sean Biggerstaff, Warwick Davis, Julie Walters, Zoë rol aldı. Wanamaker, David Bradley, Tom Felton ve Matthew Lewis öne çıkan oyuncular olmjuştur.

Harry Potter ve Felsefe Taşı

Bu film Harry Potter’in Hogwarts Büyücülük Okulu’ndaki ilk yılını anlatmakta ve ünlü bir büyücü olduğunu keşfederek eğitimlerine başlamasını anlatmaktadır.

Harry Potter ve Sırlar Odası (2002)

Harry Potter ve Sırlar Odası, 15 Kasım 2002’de yayınlanan J. K. Rowling’in ikinci romanına dayanan bir İngiliz-Amerikan fantazi filmidir. Senaryo Steve Kloves tarafından yazılmış ve David Heyman düzenlenmiş,Chris Columbus tarafından yönetilmiştir. Önceki filmde olduğu gibi bu filmde de başrolde Daniel Radcliffe, Rupert Grint, Emma Watson, yer almış, diğer rollerde ise Kenneth Branagh, John Cleese, Robbie Coltrane, Warwick Davis, Richard Griffiths, Richard Harris, Jason Isaacs, Alan Rickman, Fiona Shaw, Maggie Smith, Julie Walters, Bonnie rol aldı. Wright, David Bradley, Tom Felton, Sean Biggerstaff, Robert Hardy, Shirley Henderson, Gemma Jones, Miriam Margolyes ve Mark Williams rol almıştır.

Sırlar Odası, Albus Dumbledore karakterini oynayan Richard Harris’in son filmlerinden birisi olmakla birlikte filmin ABD galasından önce ölmüş ve sonraki filmlerde Albus Dumbledore karakterine Michael Gambon hayat vermiştir.

Harry Potter ve Sırlar Odası

Film Harry Potter’ın yanlarında kaldığı ancak onu çokta önemsemeyen ailesi Dursley’lerin Harry’ye kötü davranmaya devam etmesi ile başlamaktadır. Harry’de bu durumdan kendini kurtarmak için tatil döneminde olan ve çok özlediği Hogwarts’a dönme hayalleri kurmaktadır. Okula dönüş zamanı geldiğinde Harry hazırlıklarının tamamlamak üzereyken elf Dobby onu uyarır ve okula döndüğünde çok büyük bir felaketle karşılaşacağını söyler. Okulda yıllardır bir efsane olan Sırlar odası ortaya çıkmış ve karanlık bir güç Hogwarts’ın üzerinde korku salmaya başlamıştır.

Harry Potter ve Azkaban Tutsağı (2004)

Harry Potter ve Azkaban Tutsağı, 4 Haziran 2004’te yayınlanan JK Rowling’in üçüncü romanına dayanan bir fantastik devam filmidir. Filmin senaryosu Steve Kloves tarafından yazılmış ve yönetmen koltuğuna Alfonso Cuarón oturmuştur. Başrollerimiz , Daniel Radcliffe, Rupert Grint, Emma Watson olmakla birlikte diğer rollerde Julie Christie, Robbie Coltrane, Michael Gambon, Richard Griffiths, Gary Oldman, Alan Rickman, Fiona Shaw, Maggie Smith, Timothy Spall, David Thewlis, Emma Thompson, Julie rol aldı Walters, David Bradley, Tom Felton, Pam Ferris, Robert Hardy ve Mark Williams yer almıştır.

Harry Potter ve Azkaban Tutsağı

Harry Potter, yanında kaldığı akrabaları Dursley’ler ile yine zor zamanlar geçirmektedir. Aile üyeleri ile anlaşamayan ve sürekli onlara kötü davranan, Vernon Amca’nın kız kardeşi Marge’a büyü yapıp kaçar. Okul dışında büyü yapmanın yasak olması nedeniyle büyü yaptığı için korkmuş ancak bunun sonucunda bir ceza almadığı için çok şaşırmıştır. Üzerinden çok zaman geçmeden, Lord Voldemort’un yardımcısı ve tehlikeli bir suçlu olan Sirius Black’in Azkaban hapishanesinden kaçtığını öğrenir. Karanlık Lord’un intikam almak için Harry’i öldürmeyi planlamaktadır. Bu esnada Azkaban Hapishanesindeki önemli ve tehlikeli suçlulardan sorumlu, Ruh Emiciler etrafa dolanmakta ve sürekli öğrencileri korkutmaktadır.

Harry Potter ve Ateş Kadehi (2005)

Harry Potter ve Ateş Kadehi, aynı isimdeki romanın bir uyarlamasıdır ve 18 Kasım 2005’te yayınlandı. Film Mike Newell tarafından yönetilmiş ve müzikleri Patrick Doyle tarafından bestelenmiştir. Filmin senaryosu Steve Kloves tarafından yazılmıştır.

Harry Potter ve Ateş Kadehi

Film, Lord Voldemort’u ve Harry Potter’ın Hogwarts’da düzenlenen prestijli bir turnuvada karşılaştığı tehlikeleri canlandırmak için gizli bir komploya sürüklemesine odaklamaktadır.

Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı (2007)

Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı J. K. Rowling’in Harry Potter serisindeki beşinci romanı temel alan bir 2007 filmidir.

Film David Yates tarafından yönetilmiş ve senaryosu Michael Goldenberg tarafından yazılmıştır.

Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı

Filmde Harry Privet Drive’da tüm yazını yanlız geçirmiş ve kimseyle görüşmemiştir. Bu sürenin ardından Harry, Hogwarts’a dönmüştür. Bu esnada artık Lord Voldemort’un döndüğünden emin olan Harry ve Dumbledore’a kimse inanmamakta, yapılan uyarıları dikkate almamaktadır. Yaşanan kötü olayları kontrol altına alması için sihir bakanlığı Dolores Umbridge’i Hogwarts’a göndermiştir. Burada bulunan bir çok kuralı değiştiren Dolores Umbridge öğrencilere çok zor anlar yaşatmaktadır.

Harry Potter ve Melez Prens (2009)

Harry Potter ve Melez Prens, J. K. Rowling’in altıncı romanına dayanan bir Harry Potter film dizisindeki altıncı filmdir. Filmi yine serinin beşinci filmini yöneten David Yates yönetmiştir. Filmin senaryosu Steve Kloves, tarafından yazılmıştır.

Harry Potter ve Melez Prens

Bu filmde Harry Potter Hogwarts’ta altıncı yılına başladığı zaman, “Melez Prens’in mülkü” olarak işaretlenmiş eski bir kitabı keşfeder ve Lord Voldemort’un karanlık geçmişi hakkında daha fazla bilgi edinmeye başlar.

Harry Potter ve Ölüm Yadigarları: Bölüm 1 (2010)

Harry Potter ve Ölüm Yadigarları: 1. Bölüm, Harry Potter ve Ölüm Yadigarları’na dayanan, iki parçalı bir filmin ilk bölümüdür.

Önceki iki filmi yöneten David Yates, her burada da iki bölümü yönetmiş ve senayoyu Steve Kloves yazmıştır. İlk bölüm 19 Kasım 2010’da, ikincisi Temmuz 2011’de izlenmiştir. İki filmin prodüksiyonu aynı anda yapılmış ve tek filmmiş gibi çalışılmıştır. Daha sonra film J.K Rowling’in de onayı alınarak iki parça halinde vizyona sokulmuştur.

Birinci bölümde Harry, Ron ve Hermione, Voldemort’un ölümsüzlüğünün anahtarı olan Hortkulukları takip edip ve yok etmek amacıyla tehlikeli görevlerine başlar. Kendi başlarına, profesörlerinin rehberliği veya koruması olmadan, üç arkadaşın şimdi her zamankinden daha fazla birbirlerine güvenmesi gerekmektedir. Fakat aralarında onları ayırmakla tehdit eden kötü güçler bulunmaktadır.

Harry Potter ve Ölüm Yadigarları: Bölüm 2 (2012)

Harry Potter ve Ölüm Yadigarları: 2. Bölüm, Harry Potter ve J. Halling tarafından Ölüm Yadigarları üzerine kurulu iki bölümden oluşan bir filmin ikinci bölümü ve Harry Potter serisindeki son filmidir.Önceki iki filmi yöneten David Yates, her iki bölümü de yönetirken, Steve Kloves yine senaryoyu yazmıştır.

Harry Potter ve Ölüm Yadigarları Part 2

Film Harry, Ron ve Hermione, Hogwarts’ta savaş devam ederken Voldemort’un Kalan Hortkuluklarını yok etme çabalarını anlatmaktadır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.