Star Trek Seyir Rehberi

Star Trek serisi bilim kurgu alanında kült yapımlardan biridir. Neredeyse 50 yılı aşkın süredir kendi içerisinde özgün bir ekosistemi ve sadık izleyici kitlesine sahiptir. Bu yazımızda Star Trek dünyası hakkında bilgi vereceğiz.

Bugüne kadar toplamda 13 tane Star Trek filmi yayınlanmış ve 5 farklı dizi ve 1 tane de çizgi dizisi yayımlanmıştır.

İzleme sırası eğer çekim tarihine göre izlemek isterseniz aşağıdaki şekildedir.

The Original Series → The Animated Series → Film 1,2,3,4,5,6 → The Next Generation → Film 7 → Deep Space 9 Voyager→ Film 8,9 ve 10 → Enterprise → Film 11,12 ve 13

Star Trek Filmleri

Star Trek filmlerinden 1. filmden 7. filme kadar olan (7 dahil değil) filmlerde kaptan James T. Kirk ve mürettebatının maceraları anlatılmıştır.  1994 yılında yayımlanmış olan 7. film yani Star Trek: Generations’ dan itibaren ise kaptan Jean Luc Picard ve mürettebatının maceraları konu alındı ve 10. film olan Star Trek: Nemesis ile son buldu. 11. film olan 2009 yılında yayımlanmaya başlayan Star Trek ise yeniden kaptan James T. Kirk’ün meceralarını işlemeye başladı ve halen devam etmektedir.

 1. Star Trek: The Motion Picture (1979)
 2. Star Trek II: The Wrath of Khan (1982)
 3. Star Trek III: The Search for Spock (1984)
 4. Star Trek IV: The Voyage Home (1986)
 5. Star Trek V: The Final Frontier (1989)
 6. Star Trek VI: The Undiscovered Country (1991)
 7. Star Trek: Generations (1994)
 8. Star Trek: First Contact (1996)
 9. Star Trek: Insurrection (1998)
 10. Star Trek: Nemesis (2002)
 11. Star Trek (2009)
 12. Star Trek Into Darkness (2013)
 13. Star Trek Beyond (2016)

Star Trek Dizileri

Dizi AdıKısaltmasıSezon SayısıYayın Tarihi
Star Trek (The Original Series)TOS31966–1969
The Animated SeriesTAS21973–1974
The Next GenerationTNG71987–1994
Deep Space NineDS971993–1999
VoyagerVOY71995–2001
EnterpriseENT42001–2005
DiscoveryDSCN/A2017-

 

 

star-trek-the-original-series

 • Star Trek: The Original Series
 • Kaptan: James T. Kirk, Maceraperest
 • Gemi ve Zaman: The Enterprise, 23. yüzyıl
 • Yayın Tarihi: 1966-1969

Star Trek : The Original Series ilk star trek dizisidir. 3 sezon boyunca yayımlanmış ve 80 bölüm sürmüştür. 23. yüzyılda geçen dizi de kaptan James Tiberius Kirk’ün ve USS Enterprise NCC-1701 mürettebatının maceraları anlatılmaktadır.

Hikaye Birleşik Gezegenler Federasyonu’nun kaptan Kirk ve USS Enterprise NCC-1701 mürettebatını uzayın keşfedilmemiş bölgesine toplamda 5 yıl sürecek bir keşif gezisine göndermesi ile başlar. Bu 5 yıllık keşif süresince kaptan ve arkadaşları bir çok yeni gezegen ve ırk keşfeder.

star-trek-the-next-generation

Star Trek: The Next Generation

 • Kaptan: Jean-Luc Picard, Filozof
 • Gemi ve Zaman: The Enterprise, 24. yüzyıl
 • Yayın Tarihi: 1987-1994

Kaptan Jean-Luc Picard ve  mürettebatının 24. yüzyılda başlarından geçen maceraları konu almaktadır. Bu seride Enterprice NCC 1701D ve NCC1701E gemileri kullanılmıştır. Özellikle Klingon ve Romulan ırkları bu seride çok önemli rol oynayan ırklardır. Kaptan Jena Luc Picard Kaptan Kirk’ün aksine tam bir bürokrat şeklinde davranır ve olayları genellikle savaşmadan çözmeye çalışır.

Bu serinin diğer serilerden en büyük farkı olaylar genellikle Birleşik Gezegenler Federasyonu sınırlarında gerçekleşir ve genellikle Federasyon ile Klingon İmparatorluğu arasında vuku bulur. Özellikle Klingon ırkı son derece detaylı bir şekilde işlenmiştir. Ayrıca Star Trek evreninde en ileri zamanda geçen Star Trek dizisidir.

star-trek-deep-space-nine

Star Trek: Deep Space Nine

 • Kaptan: Benjamin Sisko, Baba
 • Gemi ve Zaman: Deep Space Nine Space Station, 24. yüzyıl
 • Yayın Tarihi: 1993-1999

Star Trek DS9 dizisi diğer tüm star trek dizi ve filmlerinden farklı olarak bir gemi yerine uzay istasyonunda geçer ve genellikle aynı bölgede sürer.

Federasyon ve  Cardassian (Kardasya diye de geçer) İmparatorluğu arasında yapılan savaş sonrasında olaylar kardasya sınırına yakın bir bölgede olan Bajor gezegeninin yörüngesinde geçer. Kardasyalılar Bajor gezegenini işgal ettikleri sırada DS9 istasyonunu inşa etmişlerdir. Savaş sonrasında DS9 çekilen kardasyalılar tarafından federasyon yönetimine bırakılmıştır. Kısa bir süre önce DS9 istasyonunun çok yakınında bir solucan deliği belirmiş ve uzayın henüz bilinmeyen bir bölgesine açıldığı saptanmıştır. DS9 ise bu solucan deliğini kontrole tmek için inşa edilmiştir. Özellikle ticari anlamda çok büyük değeri olan solucan deliğinden farklı bir çok ırk ile ticari anlaşmalar imzalanmıştır.

Bu arada solucan deliğinin diğer tarafında Dominion adında bir ırk federasyonu ve tüm çeyreği tehdit etmeye başlar. Dominion ırkı diğer tüm canlıları taklit yeteneğine sahip ve son derece zeki bir ırktır. Belli bir fiziksel formları yoktur. Kendi ana gezegenlerinde sıvı halde trilyonlarca birey birlikte yaşarlar. Zaman içerisinde Dominion ve Kardasyalılar birlikte federasyona saldırı planları yapmaya başlar ve olaylar gelişir.

star-trek-voyager

Star Trek: Voyager

 • Kaptan: Kathryn Janeway, Bilim insanı
 • Gemi ve Zaman: Voyager, keşfedilmeyen uzayda kaybolmuş durumda , 24. yüzyıl
 • Yayın Tarihi: 1995-2001

Star Trek Voyager Kaptanı Kathryn Janeway ve mürettebatının bilinmeyen bir uzaylı ırkı yüzünden galaksinin bilinmeyen bir bölgesine sürüklenmesi ile dünyaya geri dönüş maceraları konu alınır.

Kaptan ve mürettebatı dünyaya doğru sürecek olan ve yıllarca süren bir yolculuğa başlarlar. Bu süreç zarfında Voyager mürettebatı son derece büyük olaylar içerisinde kalacak ve bir çok savaş içerisine girecektir. Ayrıca bu seride en önemli düşman genellikle Borg ırkı olarak öne çıkar.

Star Trek Voyager dizisinin diğer Star Trek dizilerinden ayrılmasına nedne olan en büyük özellik kaptan Janeway’ın son derece kararlı ve gözü kara şekilde olaylara girişmesi ve aksiyonun neredeyse hiç bitmemesidir. Bu açıdan bakıldığında bir çok star trek sever için ayrı bir yöne sahiptir. Özellikler Borg içeren bölümler Star Trek evreninin en beğenilen bölümleridir.

Bu seride ayrıca tanrısal güçlere sahip oalcak şekilde evrilmiş olan Q ırkı da ortaya çıkmıştır. Q ırkı zaman zamaan voyager mürettebatına karışır ya da doğrudan onları farklı maceralara sürüklemektedir.

Bize göre Star Trek The Original Series’den sonra ruhu en iyi yansıtan star trek dizisidir.

star-trek-enterprise

Star Trek: Enterprise

 • Kaptan: Jonathan Archer, Kaşif
 • Gemi ve Zaman: İlk Enterprise, 22. yüzyıl
 • Yayın Tarihi: 2001-2005

Star Trek Enterprise  krolonojik açıdan ilk star trek evrenini anlatır. Birleşik Gezegenler Federasyonu’nun nasıl kurulduğu, Vulkan, Romulan, Andorian ve Tellarit ırkları ile ilişkileri detaylı şekilde inceler.

Henüz 3. Dünya Savaşı sona ermiş ve 600 milyondan fazla insan ölmüştür. Dünya üzerinde bütün devletler yıkılmış ve bir kaç tane şehir devleti kalmıştır. İnsanlar henüz güçlü bir siyasi yapı oluşturamamıştır. Dünyada savaş sonrasında bilim adamı olan Zefram Cochrane ışık hızına çıkan ilk motoru üretmiş ve insanlık ilk defa güneş sistemi dışarısına çıkmıştır. Güneş sistemine yakın bir yerde seyahat eden Vulcan gemisi bu gemiyi tespit eder ve dünyaya gelir. Kendince kuralları olan Vulcan ırkı daha önce de dünyayı ziyaret ermiştir ancak ışık hızı ile seyahat edemeyen hiç bir ırk ile doğrudan muhatap olmama gibi bir kurala sahiptirler.

İşte Zefram Cochrane bu başarısı ile Vulcan ırkı ile işbirlği başlatmış ve 50 sene içerisinde dünya üzerindeki tüm savaşları ve hastalıkları ortadan kaldırmıştır. Henüz Vulkanlıların rehberliğinde olan dünyalılar ilk yıldızlararası gemi olan Enterprise ile galaksiyi keşfe başlamıştır. Kaptan Jonathan Archer ve mürettebatı ile birlikte bir çok maceraya atılırlar.

Kaynak: http://www.avclub.com/article/beam-me-beginners-guide-star-trek-franchise-207976

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.