Alyans nasıl seçilir?

Evlenecek çiftleri için alyans seçimi önemli konurdan biridir. Çünkü bu yüzükler hem bağlılığın sembolü olmaları hem de uzun yıllar kullanılacağı için iyi seçilmelidir.

Alyans seçerken nelere dikkat edilmeli?

 • Hangi tip alyans kullanacağınıza karar vermelisiniz. Piyasada altın, gümüş ve hatta platin gibi bir çok farklı maddeden üretilen alyanslar bulunmaktadır. En çok kullanılan alyans modeli altın modellerdir. Gümüş modeller ise genellikle erkekler tarafından tercih edilmektedir. Platin alyanslar ise son derece sağlam ve parlak durmaktadır. Ancak fiyatları diğer alyans modellerine göre daha yüksektir.
 • Alyans seçimi çok önemlidir bu yüzden seçerken dikkatli olmak gerekir. Yanlış seçilmiş bir alyans  bize zorlukla yaşatabilir.
 • Bazı alyans modellerinde günlük kullanımda sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Bu nedenle çok taşlı ya da fazla kalın alyans seçiminde dikkatli olmalısınız. Taşlı alyans modelinde alyans üzerinde bulunan taşlar zaman içerisinde düşebilmektedir Bu da estetik açıdan olumsuzluk oluşturur. Fazla kalın modeller ise zamanla parmağınızda yaraya sebep olabilir. Kalın alyans modelleri bazı kişilerde terleme de yapabilmektedir. Bundan dolayı kalın olmayan modelleri tercih etmelisiniz.
 • Alyans iç yüzeyi yani parmağınızla temas eden yüzeyi sizi rahatsız etmemelidir. Mümkünse taş ve desen içermemeli son derece düz olmalıdır. Aksi halde ilerde parmağınızda sorunlar oluşturabilmektedir. Desen içeren modellerde alyans üzerindeki girintilerde zaman içerisinde kir birike bilmektedir.  Örneğin elinizi yıkadığınız zaman bu girintiler içerisine sabun girebilir ve temizlemesi zor olur.
 • Ağır modeller konusunda dikkatli olmalısınız. Sonuçta günlük hayatta sık sık kullanacağınız için alyans parmağınızda ekstra ağır olmamalı, hareket kabiliyetinizi sınırlamamalıdır. İlk etapta sorun olma gibi düşünebilirsiniz ama zaman içerisinde bu durumdan rahatsız olursunuz. Hafif alyans modelleri ileride hiç farkında olmadığınız kadar sizinle bütünleşir.Alyansın hafif olması günlük kullanımda çok avantajlı olacaktır.
 • Çok fazla taşlı ve süslemeli modeller ilk zamanlar hoş gelebilir ancak zaman içerisinde kullanmama isteği uyandırabilir. Bu yüzden son derece sade ve hafif modelleri öneriyoruz. Unutmayın alyansın temsil ettiği değerlerin tamamı manevi değerlerdir. Bu yüzden sürekli kullanabileceğiniz modelleri düşünmelisiniz.
 • Stres alyans adı verilen alyans modellerinde kaçınmalısınız. Bu modeller de yüzük kendi etrafında rahatça dönebilmektedir. Ancak zaman içerisinde bu özelliği kaybolmaktadır. Ayrıca stres alyanslar üzerinde ölçü değişimi yapılamamaktadır. Bu nedenle stres alyans alırken ölçüsünün tam olmasına dikkat etmelisiniz.
 • Çok pahalı modellerden kaçınmak hem bütçenize yardımcı olacaktır. Unutmayın ki alyans takmanın maddi bir önemi yoktur. Alyans takmak manevi bir değeri olan, kişilerin bağlılıklarının simgesidir. Bu nedenle maddi anlamda bütçenizi aşmamak daha uygun olacaktır.
 • Alyans almadan önce en az bir kaç farklı yerden fiyat almanızda fayda var. Aynı modellerde bile farklı mağazalarda çok farklı fiyatlarla karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle alyans almadan önce iyice fiyat araştırması yapmak bütçenize katkı sağlayacaktır.

Alyans ölçüsü nasıl olmalı?

Alyansın ölçüsü parmağınıza tam olmalıdır. Parmağınıza olmayan alyans modelleri üzerinde ölçü değişimi belli limitlerde yapılabilmektedir.

 • Taşlı modellerde ölçü değişimi çok fazla olmamakla birlikte belli limitlere kadar yapılabilmektedir. Bu nedenle taşlı bir model seçecekseniz parmak ölçünüze tam olduğundan emin olmalısınız.
 • Desenli ya da motifli alyansların ölçü ayarlaması için ek payları olabilmektedir. Örneğin parmağınıza büyük gelen bir alyansın belli bir parçası önce kesilir ve alınır kalan kısımlar desenlerin uç uca getirilmesi ile birleştirilir ve alyans küçültülür. Tabi bu üzerinden bulunan desene göre değişir. Tekrar etmeyen desenlere sahip alyanslar da küçültme işlemi deseni bozabilir. Büyütme işlemi ise alyansın esnetilmesi ile olur ancak bu çok fazla telafi payı içermemektedir.
 • Daha düz ve sade olan modellerde ölçü değişimi yapmak daha kolaydır.

Altın alyansların fiyatı sadece gram ağırlığına göre değişmemektedir. Altın alyans üzerinde fiyat kullanılan taşlar ya da işçilik gibi çeşitli etmenlere göre fiyat değişmektedir.

Alyans ölçüsü nasıl değiştirilir?

 • Alyans büyütme işlemlerinde genişletme makineleri kullanılmaktadır. Altının yumuşak olmasından dolayı alyans makineler kullanılarak esnetilir ve büyür. Bu esnada alyansa herhangi bir zarar gelmez.
 • Küçültme işlemlerinde de altının yumuşak olması özelliğinden yararlanılarak alyans küçültme makinesi ve pres yardımı ile küçültme işlemi yapılır.

Altın alyans seçimi

Eğer altın alyans almayı düşünüyorsanız alyansın hangi ayarda olduğunun önemi büyüktür. Alyans sürekli takılacağı için sağlam olmalıdır.

 • 22 ayar altın alyanslar esnektir. Bu şekildeki alyanslar da ölçü değişimi yapılması da daha kolaydır. Ancak günlük kullanımda yamulya ya da çizilme ihtimali de daha yüksektir.
 • 18 ayar altın alyanslar çok sağlamdır ancak alyans üreticileri bu ayarda alyans üretimini çok fazla yapmazlar. Bu ayarda alyans modelleri çok fazla değildir. Çoğunlukla desensiz ve sade modelleri vardır.
 • 14 ayar altın alyanslar ise çok serttirler. Dolayısı ile çizilme ve yamulmalara karşı çok dayanıklıdırlar. Bundan dolayı ölçü değişimi konusunda sıkıntı oluşturabilirler. En fazla modele sahip alyans çeşitlerinden biridir.
 • 24 ayar alyans bulmak neredeyse imkansızdır. 24 ayar altın son derece yumuşak olacağından dolayı üretilmemektedir.  Üstelik piyasa da 24 ayar olduğu söylenene alyansların çok büyük çoğunluğu 24 ayar değildir.

Platin alyans seçimi

 • Platin doğada bulunan en sağlam ve en parlak metallerden biridir. Bu nedenle platin gram fiyatı son derece yüksektir.Platin alyanslar platinin kendi özelliğinden dolayı altın alyanslara göre daha ağırdır. Bu nedenle platin alyans fiyatları altın alyans fiyatlarından daha yüksektir.
 • Platin son derece sert bir metal olduğu için işçiliği çok zordur. Bu nedenle platin alyans da çok fazla model bulamazsınız. Piyasa da altın alyans modellerine göre daha az çeşidi vardır.
 • Platin alyanslar sert olmalarından dolayı altın alyanslara göre çizilmeye ve yamulmaya daha fazla dayanıklıdır. Bu özelliğinden dolayı ölçü değişimi yapmak çok zordur. Bundan dolayı platin alyans seçerken parmağınıza ölçüsü tam olmalıdır.

 

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.