Anksiyete ve Stres ile Nasıl Başa Çıkılır?

Fazla mı endişeleniyor musun? Ne kadar kaygılısınız? Bu sorulara cevap bulmak için, stres ve anksiyete konusundaki anlayışınızı derinleştirebilir ve size nasıl yardım edebileceğini öğrenmelisiniz.

Neden Endişeleniriz?

Stres ve kaygı hayatın bir parçasıdır. Bizi hayatımızda gerekli değişiklikleri yapmaya zorlarlar. Tehlikede olduğumuz zamanlar sinyal verirler ve bize kendimizi tehlikeden kurtarmak için harekete geçmeye ilham verirler. (Bu tehlike, fiziksel veya duygusal refahımıza karşı herhangi bir tehdit oluşturabilir.) Bu şekilde, stres ve kaygı duyguları sağlıklı ve gereklidir; Onlar olmaksızın, kendi çıkarlarımıza göre davranamayız.

Ne Kadar Stres ve Kaygı Duymalıyız?

Endişe ve kaygıların sağlıksız hale geldiği noktada, bu duygulardan dolayo harekete geçmeye son vermelisiniz. Bunun nedeni, bizim kontrolümüz altında olmayan veya henüz gerçekleşmeyen şeylerden endişe duyduğumuzdan ya da hareket etmeden önce hissettiğimiz stres ve endişeyle hareketsiz hale geldiğimizden olabilir. Sebep ne olursa olsun, bu endişe zihin ve bedenlerimiz üzerinde çok fazla stres oluşturabilir ve sağlığımızı etkiler. Aşırı ya da yönetilemeyen kaygı, örneğin bir anksiyete bozukluğu biçimini alırsa, sağlıksız hale gelebilir.

Kaygı ile Baş Etme Yöntemleri Nelerdir?

Artık stresin ve endişenin doğasını biraz daha iyi anladığınızda bunları ortadan kaldırmaya odaklanabiliyoruz. Kaygı için en iyi çözüm kendini inceleme ve eylemdir. Takip etmeniz kolay olan bazı adımlar şunlardır:

  • Önce içeriye bakın. Endişelenmenize neden olan sebep nedir? Açık olun. (Bazı durumlarda bu kolayca anlaşılabilir; başka zamanlarda bunu gerçekten düşünmek zorunda kalabilirsiniz.) Bir günlük yazma veya bir arkadaşla konuşma  bu duygularınızı çözmenize yardımcı olabilir.
  • Daha sonra, varsa, hangi eylemin yapılması gerektiğine karar verin. Durumun hangi bölümünün kontrolünüz altındadır anlamaya çalışın. Sorunu, tehdidin gerçek olup olmadığını veya orantısız hale getirildiğini görmek için değerlendirin. Sorun sadece varsayımsal bir durum ya da en kötü senaryo ise, korkularınızın gerçekten nasıl bir meyveye dönüşeceği konusunda karar verin.
  • Ardından, sorunun kontrolünüz altında olan kısmıyla baş etmeyi planlayın. Kendinizi korumak için harekete geçmek sinir enerjisini yönlendirmenin iyi bir yoludur ve korkularınıza karşı güvence sağlar. Çoğu durumda, gerçekçi korkulara ve endişelere verilen en sağlıklı yanıttır.
  • Elinizden gelen her şeyi yaptıktan sonra, akışına bırakın. Hayatta olan her şey gibi bunun yapılması daha kolay söylenir, ancak uygulama ile aşırı derecede stres ve kaygı bırakmada oldukça usta hale gelebilirsiniz. Bunu, başka bir konuda odaklanarak, üzerinde çalıştığınız çözümleri hatırlatarak veya dua ya da meditasyon gibi daha merkezli ve barış içinde hissetmenize, duygularınız hakkında günlük yapmak veya dinlemek için size yardımcı olabilecek bazı stres yönetimi stratejilerini hatırlatarak yapabilirsiniz. Müzik. Düzenli egzersiz yapmanın kaygı ve stresin fiziksel etkileri ile mücadelede özellikle yararlı olduğu bulunmuştur.

Kendinizi sürekli olarak endişelendiriyorsanız endişenizin ne kadar ağır olduğunu ve genel stres düzeyinizi ne kadar etkilediğine bağlı olarak, bir arkadaşınız veya profesyoneliniz hakkında biriyle konuşmak isteyebilirsiniz.

Kaynak : https://www.verywell.com/four-steps-toward-dealing-with-stress-and-anxiety-3144543

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.