Araç muayene randevusu nasıl alınır?

Araç muayene randevu sisteminden randevu almak için aşağıda belirtmiş oluğumuz adres üzerine tıklayarak açılan sayfadan muayene randevunuzu alabilirsiniz.

Araç muayene randevu sistemine gitmek için tıklayınız.

Yukarıdaki adrese tıkladığınızda karşınıza aşağıdaki gibi bir sayfa çıkacaktır. İstenilen bilgileri girmelisiniz. Sırasıyla;

 • Plaka No : Aracınızın plakasını girmelisiniz.
 • Ruhsat Seri ve No : Bu numaraya kimlik bilgilerinizin bulunduğu sayfada sağ alt köşede bulunan 2 Harf ve 6 Rakamı girmelisiniz. Örneğin : AA 000000 – Eğer aracınıza ait bir ruhsat numarası bulunmuyorsa ABSIS numarasının son 6 rakamını girmelisiniz.
 • Şehir : Hangi şehirde muayene istasyonuna gideceksiniz o şehri seçmelisiniz.

Yukarıdaki istenilen bilgileri girdikten sonra ”DEVAM” yazısına tıklayarak bir sonraki sayfaya geçiyoruz. Açılan sayfada aracınıza ait bir borcun olup olmadığı otomatik olarak kontrol edilecektir.

arac-muayene-randevusu-nasil-alinir

 ”Bu plakaya ait borç yoktur” yazısını gördükten sonra yine hemen alt tarafta bulunan ”DEVAM”yazısına tıklayarak bir sonraki sayfaya geçiyoruz. Eğer aracınıza ait borç bulunuyorsa araç muayenesine gitmeden önce aracınızın borcunu ödemeniz gerekmektedir.

arac-muayene-randevusu-nasil-alinir-adim-2

Devam yazısına tıkladıktan sonra ne tür bir araç için randevu almak istediğinizi seçmeniz gerekiyor.  Aşağıdaki sayfa benzeri bir sayfa açılacaktır. Buradan araç seçiminizi yapıyoruz ve ”DEVAM” tuşuna basıyoruz.

arac-muayene-randevusu-nasil-alinir-adim-3

Bir sonraki aşamada ”ne tür bir muayene yaptırmak istediğiniz” sorulacaktır.

 • Genel muayene & muayene tekrarı
 • Tespit muayenesi

Bu iki seçenekten birini seçiyor ve ”DEVAM” yazısına tıklıyoruz.

arac-muayene-randevusu-nasil-alinir-adim-4

Devam yazısına tıkladıktan sonra karşınıza randevuyu almak istediğiniz tarihi belirtmeniz gereken bir sayfa çıkacaktır. Bu sayfa üzerinden ne zamana dair araç muayene randevusu almak istiyorsanız o zamanın tarihini seçmeniz gerekmektedir.

arac-muayene-randevusu-nasil-alinir-adim-5

Tarih işlemini seçtikten sonra araç muayenesi için nereye gideceğinizi seçmeniz gerekiyor. Bulunduğunuz şehre göre istediğiniz bölgeyi seçebilirsiniz. Aşağıdaki resimde de göreceğiniz üzere doluluk oranı gösterilmektedir. Ne kadar yeşil ise o kadar yer var anlamına gelmektedir.

arac-muayene-randevusu-nasil-alinir-adim-6

Seçmiş olduğunuz araç muayene istasyonu üzerine tıkladığınızda sizin için uygun olan saatler karşınıza çıkacaktır. Hangi saatte araç muayene istasyonuna gitmek istiyorsanız o saati seçmelisiniz.

Araç randevusu için saati belirledikten sonra karşınıza aşağıdaki gibi bir iletişim sayfası çıkacaktır.

arac-muayene-randevusu-nasil-alinir-adim-7

İstenilen bilgileri eksiksiz şekilde doldurmanız gerekmektedir.

Ad, Soyad ve Cep Telefonu bilgileriniz girilmesi zorunlu bilgilerdir. Bu bilgileri girmeden randevu alamazsınız. E-Posta bilgisi ise isteğe bağlı girilmelidir.

Sayfanın hemen alt tarafında araç muayenesi için almış olduğunuz günü ve saati SMS ya da E-Posta seçeneklerinden hangisi ile size ulaştırılmasını istiyorsanız o seçeneği işaretliyorsunuz.

Bu işlemlerin ardından ”RANDEVUYU ONAYLA” butonuna basarak araç muayene randevu sisteminden randevu almış oluyorsunuz.

Araç muayenesini gitmeden önce gerekli olan evrakların listesini aşağıda bulabilirsiniz.

 • Ruhsat (Trafik Tescil Belgesi ve Motorlu Araç Trafik Belgesi)
 • Trafik sigortası
 • Vekalet durumu (Eğer aracınızı muayeneye sizin yerinize başka birisi götürecek ise)
 • LPG/CNG’li araçlar için tankın üzerinde bulunan etiketin net şekilde okunması gereklidir. Eğer tank tadilatı yapılmış ise “Montaj Tespit Raporu” ve “Gaz Sızdırmazlık Raporu” evrakların götürmelisiniz.

Not: Üzerinde tadilat yapılan ve tadilat sonrası muayeneye girecek olan araçlar için bu belgelere ek olarak;

 • Yetkili mühendis tarafından çizilen onaylı tadilat projesi ve hesapları
 • Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu’na bağlı herhangi bir odadan  EK-1 belgesi (Trafik Tescil müracaat ve işlem formu)

Belgelerinin getirilmesi gerekmektedir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.