Mükemmeliyetçiliği Aşmak: Daha Sağlıklı Bir Görünüm Nasıl Geliştirilir?

Mükemmelliyetçi misin? Mükemmeliyetçilik sizi huzurunuzdan, yaşamın keyfinden ve benlik saygısından çekebilir. Bu biraz zaman ve uygulama alabilecek bir süreç olmasına rağmen mükemmeliyetçiliğin yükünü atmak, günlük olarak hissettiğiniz stres seviyesini önemli ölçüde düşürebilir.

Mükemmeliyetçiler ve Yüksek Başarı Arasındaki Önemli Ayrımlar

Mükemmeliyetçilikten kaçınma stratejileri hakkında daha fazla bilgi edinmeden önce, mükemmeliyetçiliğin ve yokluğunun temellerini hatırlamak önemlidir; Bu, değişiklik yapmak için motive kalmanıza yardımcı olabilir.

Mükemmeliyetçilik, yüksek başarıdan önemli bir şekilde ayrılır : Odaklanmanın nerede olduğu önemlidir. Mükemmellik için gayret sarf ediyorsanız başarılarınızdan memnun olabilirsiniz ve hatalarınızı öğrenebilirsiniz.

Mükemmeliyetçilik, odaklanmanın daha az affedici olması bakımından farklıdır; Mükemmeliyetçiler eksik görünen her şeyde kendilerini döverler ve bu da onlara yaptıkları her şeyden gelen tatmin ve gururdan ötürü onları yorar. Mükemmeliyetçilerin yüz yüze kaldıkları en önemli sorunlardan biri de, mükemmellik için atış yapmayı bırakırsa, başarı oranının düşük olacağı ve hedeflerini kenarına iteceği korkusudur. Mümkün olduğunca rahat olalım: Mükemmeliyetçiler sağlıklı tutumları olanlardan daha az elde ederler çünkü mükemmeliyet üzerine odaklandıklarında onları motivasyona zorlarlar ve erteleme ve kendini yenilgiye uğratıcı davranışlar getirebilirler.

Bununla birlikte, daha sağlıklı bir tutum sürdürmek için yapabileceğiniz bazı önemli adımlar aşağıda belirtilmiştir.

Bir Maliyet Fayda Analizi yapın

Mükemmeliyetçilik özelliklerine yakından bakın. Onlardan dolayı daha etkili olduğunuzu düşünebilirsiniz (araştırmaya göre olsa da, muhtemelen doğru değildir), ancak bunun size maliyeti nedir?

Mükemmeliyetçiliğin çok olumsuz sonuçları vardır ve şu an bunlardan birkaçını yaşıyor olabilirsiniz. Mükemmeliyetçiliğin sizi (ve çevrenizdeki insanlar) incitmesinin tüm yollarını bir liste yapın ve bu eğilimleri dökmek için daha fazla motive olun.

Eğilimlerinizden Haberiniz Olsun

Yaygın mükemmeliyetçiliğin ne kadar etkili olabileceğini fark etmeyebilirsiniz. Benliğinizden daha fazla haberdar olarak davranışlarınızı değiştirmeniz daha iyi bir konuma ulaşırsınız. Mümkünse kafanızın içine girdikçe mükemmeliyetçi düşüncelerinizi kaydetmekmek harika bir fikirdir. Düşünceleriniz ortaya çıktıklarında onları unutmanız pratik olmuyorsa, her gece gününüzü gözden geçirmek ve başarısız olduğunuzu düşündüğünüz zamanları hatırlamak ya da yeterince iyi yapmadığınız zamanları hatırlamak ve düşündüğünüz şeyi yazmak harika bir fikirdir. Bu, gelecekte size  mükemmeliyetçi düşüncelerin daha fazla farkına varmanıza yardımcı olacaktır. (Bu düşünceler hakkındaki hisleriniz hakkında günlük yapabilir, ancak bunu yapacak zamanınız yoksa ‘başarısız olduğunuzu’ düşünmeyin!)

Pozitife Odaklanın

Mükemmeliyetçilikle mücadele ediyorsanız, muhtemelen başkalarının ve kendinizin en iyi eserlerinde bile hataları tespit etme becerinizi geliştirmişsinizdir.

Doğal olarak onu arayabilir ve diğer her şeyin üstünde olduğunu fark edebilirsiniz. Bu alışkanlığı durdurmak zor olsa da, işinizle ve başarılarıyla ilgili her şeyin farkına varmak için bilinçli bir çaba göstererek kötüyü fark etme eğiliminizi yumuşatabilirsiniz. Örneğin, kendiniz veya eseriniz hakkında hoşunuza gitmeyen bir şey fark ederseniz, örneğin, sevdiğiniz beş özellik daha arayın. Bu, kritik odaklarınızı dengeleyecek ve olumlu yeni bir alışkanlık haline gelecektir.

Kendi Konuşmanızı Değiştirin

Mükemmeliyetçilikle mücadele edenler, kafalarında, çalışmalarının yeterince iyi olmadığını, yeterince iyi çalışmadığını ve yeterince iyi olmadığını söyleyerek eleştirel bir ses çıkarırlar. Mükemmeliyetçiliği atlatacaksanız, bu küçük sesi değiştirmeye çalışmalısınız! Negatif öz-konuşma, sağlıksız davranışları sürdürebilir ve benlik saygısına büyük zarar verebilir; Kendi kendine konuşmanızı değiştirerek, hayattan daha fazla zevk almak ve kendiniz ve eseriniz için artan bir takdir kazanmak için uzun bir yol kat edebilirsiniz.

Mükemmeliyetçi Eğilimleri Aşmak İçin Diğer İpuçları:

Bebek Adımlarını Atın

Mükemmeliyetçiler, öğrenme eğrisi olmadan mantıksız mükemmellik hedeflerine yönelme eğilimindedir. Bu hedefler gerçekçi olmama eğilimi gösterir ve bu nedenle katı bir şekilde talep ederek ve hata için az yer bırakarak sorunlara neden olur. Bunun yerine, hedeflerinizi değiştirerek bir çok stres azaltabilirsiniz. Sonucufeda etmek zorunda değilsiniz, ancak kendinize küçük boyutlu hedefler koyarsanız ve bunlara eriştiğinizde kendinize ödül veriyorsanız, hatalarla daha bağışlayıcı olma eğiliminde olacaksınız.

Örneğin, normalde haftada beş kez çalışarak daha iyi şekle girme görevinize karşı başedebilirsiniz. Maalesef, düzenli olarak çalışmaya alışkın değilseniz, böylesine hızlı bir değişimden çok üzülebilir ve belki de vazgeçebilirsiniz. Ancak, hedefi ilk haftada bir veya iki kez egzersiz yapmaya ayarlayın ve hedefinize ulaşana kadar periyodik olarak ek bir egzersiz yapın, daha büyük ihtimalle hedefinize ulaşın ve süreçte daha çok ‘başarılar’ elde edinirsiniz.

Sürecin tadını çıkarın

Sonuçlara odaklanmak ve sonuçlarınızın kusursuz olması kendinizi yenmek için kullanılabilir. Mükemmeliyetçilikten kurtulmanın önemli bir yolu, sadece hedefe odaklanmak yerine, bir hedefe ulaşma sürecine odaklanmaya başlamaktır. Önceki öneri (bebek basamaklarını ayarlama) çabalarınızdan daha keyifli bir süreç oluşturmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca, aynı hedefe ulaşmaya çalışmakta olan bir gruba dahil olmak veya hedefinize ulaşırken ne hissettiğinizi ve neler öğrendiğiniz hakkında günlük yapmaktan geçerek bir hedefe ulaşma sürecinin keyfini çıkarabilirsiniz.

Mükemmelliğe ulaşamadığınızı bulursanız, daha sonra geriye dönüp , kazandığınız her şeyin yalnızca layık bir amaca yönelik olarak çalışılabildiğini, süreçte kazandığınız kazanımları değerlendirip değerlendirebildiğini görebilirsiniz.

Eleştiri Taramayı Öğrenin

Eleştiriye bir saldırı olarak bakar, savunmaya yönelik bir tepki veriyorsanız bu konuda bir tutum değişikliği yardımcı olabilir.

Yapıcı eleştiri, performansınızı nasıl artıracağınız konusunda önemli ipuçları verebilir; mükemmel performansınızı, mükemmelliğe yol açan yararlı basamaklar haline getirir. Kendinize karşılaştığınız eleştirilere dikkat etmeniz ve eleştiri sonucunda hatalarınızı öğrenmek için harika bir yol olduğunu hatırlatmak bir sorun değil tam eksine çözümün ta kendisidir.

Kaynak : https://www.verywell.com/overcoming-perfectionism-how-to-work-past-perfectionism-3144700

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.